Polityka energetyczna Polski do 2040. Koniec węgla dzięki PEP 2040?

Według założeń PEP2040, czyli nowego dokumentu określającego cele energetyczne Polski na następne 20 lat, do 2030 roku udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w kraju ma nie przekraczać 56%. To ambitny plan, który ma na celu finalnie całkowicie ograniczyć wykorzystanie węgla w Polsce. Jakie jeszcze założenia posiada Polityka energetyczna Polski 2021-2040? Jak ten dokument wpłynie na osoby mieszkające w domach jednorodzinnych?

Czym jest polityka energetyczna Polski 2021-2040?

To dokument, który został uchwalony na początku lutego przez rząd. Wytycza cele oraz środki transformacji energetycznej Polski w ciągu najbliższych 20 lat. Opiera się na trzech filarach:

  1. Sprawiedliwej transformacji energetycznej. W wyniku podjętych działań rozwój będzie przebiegał w sposób zrównoważony. Będzie też związany bezpośrednio z transformacją regionów węglowych, na co ma mieć wpływ wsparcie programów rozwojowych.
  2. Zeroemisyjnym systemie energetycznym (przy założeniu, że na początku należy będzie dojść do niskoemisyjności).
  3. Dążeniu do poprawy jakości powietrza (chodzi m.in. o wszelkie programy antysmogowe, w tym nowy program Czyste Powietrze 2021).

Filary zostały ustalone na podstawie porozumień międzynarodowych i unijnych aktów prawnych. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. W przyszłości polityka energetyczna Polski ma być warunkowana na podstawie tego dokumentu. Poprzednia polityka energetyczna Polski nie jest dostosowana do standardów ochrony środowiska, które obecnie obowiązują.

PEP2040 – kluczowe założenia

Polityka energetyczna Polski 2021-2040 ma wiele założeń, które sprawiają, że właściciele domów jednorodzinnych powinni zastanowić się nad szybkim przejściem na panele fotowoltaiczne (jeśli jeszcze ich nie mają). PEP2040 zakłada, że:

  • Do 2040 roku połowę mocy zainstalowanych instalacji mają stanowić źródła zeroemisyjne.
  • Do polskiego systemu elektroenergetycznego zostaną wdrożone: morska energetyka wiatrowa oraz uruchomione zostaną elektrownie jądrowe.
  • Powstaną nowe miejsca pracy w sektorze elektromobilności, infrastruktury sieciowej, cyfryzacji oraz termomodernizacji starych konstrukcji (w ramach odejścia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych).
  • Do 2030 roku OZE mają stanowić co najmniej 23% końcowego zużycia energii w Polsce.
  • Poziom źródeł odnawialnych w strukturze krajowego zużycia energii elektrycznej netto ma do 2030 roku wynieść nie mniej niż 32%.
  • Do 2030 roku udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej ma nie przekraczać 56%.
  • Do 2040 roku potrzeby cieplne wszystkich domów mają być pokrywane tylko przez ciepło systemowe oraz przez nisko- lub zeroemisyjne źródła indywidualne (jeszcze mocniej wzrośnie popularność fotowoltaiki).

To tylko niektóre założenia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż nie opublikowało zatwierdzonej wersji PEP2040. Docelowo dokument ma mieć ponad 100 stron. Ma zostać opublikowany wraz z uchwałą Rady Ministrów w „Monitorze Polski”.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty