rząd nowych domów z panelami fotowoltaicznymi na dachu

Nowe prognozy dla polskiej fotowoltaiki. 15 GW w 2025 roku?

Czy Polska w 2025 roku osiągnie 15 GW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice? Eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) szacują, że właśnie tak może się stać. Od kilku lat obserwują dynamikę rozwoju fotowoltaiki w Polsce i na tej podstawie ustalają, jakich łącznych mocy można się spodziewać w najbliższych latach. Co dokładnie wpływa na tak duży prognozowany przyrost mocy z instalacji fotowoltaicznych?

Prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej dla fotowoltaiki w Polsce

Jeszcze niedawno eksperci IEO prognozowali, że w 2021 roku czeka nas przyrost ok. 2 GW nowych mocy. Obecnie, po aktualizacji, te prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Szacuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat w Polsce łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki będzie wynosić aż 15 GW.

Prognozy te są nie tylko optymistyczne, ale przede wszystkim realistyczne, na co wskazuje kilka czynników. Jednym z nich jest podsumowanie roku 2020, który był najlepszym okresem dla branży energetyki słonecznej w Polsce. W zeszłym roku moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła 3935,74 MW. 75% tego wyniku to instalacje prosumenckie, a 20% to farmy fotowoltaiczne.

Co wpływa na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w naszym kraju?

Jest kilka czynników, które mają największy wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce. Zaliczają się do nich:

  • rządowe programy wspierające rozwój fotowoltaiki, m.in. program Mój Prąd,
  • zwiększona świadomość ekologiczna Polaków,
  • rosnące ceny prądu i chęć obniżenia kosztów energetycznych,
  • konieczność dostosowania się do coraz bardziej wyśrubowanych warunków energooszczędności, w tym najnowszych warunków technicznych 2021.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że fotowoltaika rozwija się nie tylko dzięki pojedynczym prosumentom. Coraz popularniejsze stają się farmy fotowoltaiczne.

Polityka Energetyczna Polski 2040 r., która została niedawno przyjęta, prawdopodobnie zostanie już wkrótce zaktualizowana. Zakłada bowiem łączną moc w PV na poziomie 5-7 GW, tymczasem już teraz moc zainstalowana w tym sektorze sięga 4 GW. Dodatkowo według ekspertów roczne przyrosty mają wynosić nawet do 2 GW.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty