Elewacje wentylowane – montaż, ceny. Na czym polega fasada wentylowana?
Konstrukcja elewacji wentylowanej oparta jest na prostej zasadzie – elewacja tego typu posiada pustą przestrzeń pomiędzy warstwami. Pierwszym etapem budowy takiej instalacji jest montaż rusztu, dzięki któremu możliwe jest stworzenie szczeliny między okładziną a warstwami izolacyjnymi. Dzięki tej przestrzeni możliwe jest usuwanie wilgoci spod elewacji. Jakie są najważniejsze zasady montażu elewacji wentylowanych?
Z poradnika dowiesz się
Tradycyjnym rozwiązaniem jest wykończenie elewacji za pomocą tynku lub specjalnej farby elewacyjnej. Na rynku dostępne są dziś zarówno znane od lat tynki cementowe, cementowo-wapienne i wapienne, jak i nowoczesne tynki cienkowarstwowe (np. tynki silikatowe i silikonowe) oraz hybrydy (np. tynki silikatowo-silikonowe).
Alternatywą dla takiego rodzaju wykończenia elewacji jest elewacja wentylowana. To rozwiązanie, które charakteryzuje się wytworzeniem w konstrukcji szczeliny pomiędzy warstwą termoizolacyjną a okładziną. W systemach fasad wentylowanych stale cyrkuluje powietrze, dzięki czemu nie ma ryzyka zawilgocenia. Taki typ elewacji pozwala ocieplić budynek metodą lekką suchą.
Elewacja wentylowana – konstrukcja
Fasada wentylowana składa się z kilku elementów składowych. Pierwszym etapem budowania tego typu elewacji jest stworzenie rusztu. Najczęściej ruszt elewacji wentylowanej powstaje z systemowych listew metalowych (stal, aluminium) lub desek.
Do konstrukcji najczęściej nie używa się kleju, tylko kołków – poszczególne elementy rusztu łączone są ze sobą, a pomiędzy nimi układane są styropianowe płyty lub płyty z wełny. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym są tzw. przekładki termoizolacyjne (za ich pomocą monter eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych w konstrukcji).
Elementem wykończeniowym w elewacji wentylowanej są deski elewacyjne, płyty lub panele, które montowane są do rusztu za pomocą wkrętów lub łączników (każdy system elewacji wentylowanej skonstruowany jest nieco inaczej, ale zasada funkcjonowania fasad tego typu jest taka sama).
Montaż elewacji wentylowanej – krok po kroku
- Krok 1: Montaż rusztu drewnianego lub wykonanego z metalu; ruszt przytwierdzany jest do ściany budynku za pomocą kołków lub łączników;
- Krok 2: Zastosowanie materiałów ociepleniowych i izolacyjnych (wełna mineralna, folia paroprzepuszczalna, płyty styropianowe); w konstrukcji powinna powstać szczelina – pomiędzy warstwą izolacji a okładziną;
- Krok 3: uzupełnienie konstrukcji rusztu o zewnętrzną obudowę – zamocowanie wybranego elementu wykończeniowego (np. płytki, deski, panele).
Poniżej przedstawiamy ranking 55 098 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Fasady wentylowane – wady i zalety
Zalety elewacji wentylowanych:
- trwałość konstrukcji,
- możliwość montażu nawet w niskich temperaturach,
- opcja montażu suchego,
- duży wybór okładzin i elementów wykończeniowych,
- bezproblemowa wymiana uszkodzonych elementów elewacji.
Wady elewacji wentylowanych:
- do montażu potrzebna wiedza i doświadczenie,
- zestaw do elewacji wentylowanej musi spełniać konkretne normy,
- cena.
Elewacje wentylowane – częste błędy

- podstawowym błędem projektowym jest użycie w konstrukcji fasady wentylowanej elementów bez odpowiednich i wymaganych certyfikatów,
- przed montażem należy ocenić nośność podłoża. Błędem jest brak oceny ścian i podłoża, do którego montowana jest konstrukcja fasady wentylowanej,
- tworzenie mostków termicznych jest błędem wynikającym z niestarannej instalacji materiałów ociepleniowych,
- nieuwzględnienie obciążeń wiatrowych, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń elewacji,
- brak uwzględnienia bliskich czynników zewnętrznych, np. dużego natężenia ruchu w pobliżu (w takich miejscach należy dodatkowo wzmocnić konstrukcję, aby zapewnić jej odporność przed uszkodzeniami mechanicznymi).
Elewacje wentylowane – ceny
Ile kosztuje montaż elewacji wentylowanej? Cena zależy przede wszystkim od projektu – wybranych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, powierzchni elewacji oraz stanu podłoża. Dlatego najczęściej cennik elewacji wentylowanej przedstawiony jest w postaci wyceny za 1 m kw. W ramach prac należy dodać koszty montażu, koszty materiałów i najczęściej dodatkowo koszty projektu wykonawczego. Cena elewacji wentylowanej za 1 m kw. to ok. 400-1000 zł.
W przypadku skomplikowanych lub dużych konstrukcji konieczne jest dodatkowe doliczenie kosztów transportu elementów konstrukcyjnych (a dodatkowo koszty podnośników i rusztowań).
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące elewacji wentylowanej
Czy elewacje wentylowane mogą być zastosowane tylko w nowych budynkach?
Niekoniecznie – elewacja wentylowana to system, który można zastosować zarówno w nowych projektach budynków, jak i w już istniejących. Elewacja tego typu wymaga odpowiedniego przygotowania ścian i spełnienia warunków technicznych wykonania i odbioru elewacji wentylowanych.
Czy elewację wentylowaną można stworzyć w dowolny sposób?
W konstrukcji elewacji wentylowanej można co prawda wykorzystać różnego rodzaju materiały wykończeniowe, ale sama konstrukcja powinna spełniać normy. Przede wszystkim do konstrukcji elewacji wentylowanych można używać jedynie zestawu wyrobów oznaczonego jako CE lub B. Są to zestawy i elementy z certyfikatem Krajowej Aprobaty Technicznej lub Europejskiej Oceny Technicznej.
Czy montaż elewacji wentylowanej z certyfikowanych elementów i części zastępczych gwarantuje bezpieczeństwo?
Tak, gwarancją poprawności konstrukcyjnej i gwarancją bezpieczeństwa jest użycie w konstrukcji tylko elementów certyfikowanych, które podlegały nadzorowi na etapie produkcji.
Czy możliwe jest zastosowanie w elewacji wentylowanej płyt laminowanych?
Tak, do budowy elewacji wentylowanych stosowane są płyty HPL, czyli płyty wytworzone z wykorzystaniem pras półkowych. Są bardzo trwałe i odporne na odkształcenia, dostępne są w dużych rozmiarach i nie wymagają cyklicznych prac konserwacyjnych.
Jak oceniasz ten poradnik?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Dziękujemy za Twoją opinię!