Montaż deski elewacyjnej – układ i wykonanie elewacji drewnianej

Deska elewacyjna drewniana – na całej elewacji lub tylko jej fragmentach – sprawia, że ściany zewnętrzne pięknie komponują się z otaczającą dom naturą. Montaż elewacji z drewna krajowego lub egzotycznego wymaga jednak fachowej wiedzy. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie deski elewacyjnej przed jej montażem, odpowiednia wentylacja i cykliczna konserwacja. O czym należy pamiętać przy montażu elewacji z drewna?

Dawniej drewniane oblicówki wykonane były głównie z sosnowych i świerkowych desek. W nowoczesnych elewacjach z drewna stawia się na materiały znacznie bardziej odporne na biokorozję i warunki atmosferyczne. Są to m.in. deski elewacyjne ze świerku skandynawskiego czy cedru kanadyjskiego.

Na ścianach zewnętrznych często mocowana jest też sosna skandynawska. Uniwersalny miodowo-brązowy kolor, ok. 25 lat żywotności i 2 klasa odporności na biodegradację – te cechy sprawiają, że sosna skandynawska zdobi zarówno elewacje, jak i tarasy.

Warto jednak pamiętać, że montaż desek drewnianych na elewacji uzależniony jest od wielu czynników – nie tylko do rodzaju materiału. Inaczej wygląda mocowanie desek na elewacji ocieplonej styropianem, a inaczej na ociepleniu wełną mineralną. Niektóre systemy montażu deski elewacyjnej wymagają zastosowania dodatkowych technik (np. odpowiedniej membrany, dzięki której zapobiega się wnikaniu wilgoci w strukturę ściany, co zapewnia długą żywotność drewnianej elewacji).

Czytaj też: Elewacje drewniane i z elementami drewna – rodzaje, ceny

Montaż deski elewacyjnej – ogólne zasady

 • elewację drewnianą można wykonać niemal na każdym rodzaju ściany konstrukcyjnej;
 • w zależności od sposobu montażu i rodzaju desek stosowane są ruszty metalowe lub drewniane (najczęściej z drewna, z którego wykonane są deski);
 • w przypadku rusztów drewnianych przed montażem konieczna jest bardzo dokładna impregnacja każdego z elementów montażowych;
 • w niektórych przypadkach w montażu drewnianej elewacji stosowane są ruszty systemowe (aluminiowo-drewniane) lub stosowany jest tzw. ruszt krzyżowy (w takim przypadku na łatach nabijane są kontrłaty);
 • warto zadbać o to, aby listwy były ok. dwukrotnie grubsze od deski (przykładowo: w przypadku desek o grubości 25 mm zaleca się zastosowanie łat o grubości ok. 45-50 mm).
Elewacje - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 768 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Montaż deski elewacyjnej na ociepleniu z wełny mineralnej

Połączenie wełny mineralnej z drewnem wymaga dobrania odpowiednich materiałów. W takim przypadku zaleca się zastosowanie wełny półtwardej. Tego typu materiał gwarantuje nie tylko wysoki poziom termoizolacji, ale też przystosowanie do konstrukcji wentylowanych.

Montaż drewnianej elewacji na ociepleniu z wełny jest nieco trudniejszy do montażu na styropianie – wymaga m.in. stworzenia dodatkowej kratownicy (jako podkładu/podbudowy), która powinna być wykonana z drewna o odpowiedniej gęstości (dobrze sprawdza się w tej roli drewno egzotyczne).

Montaż deski elewacyjnej na ociepleniu z wełny krok po kroku:

 1. Krok 1. Do ściany należy zamontować legary drewniane, które stanowią podbudowę całej instalacji; uwaga! układ legarów nie może być przypadkowy – z ich zakotwiczenia będzie wynikać kierunek ułożenia drewnianych desek na elewacji.
 2. Krok 2. Po zamontowaniu i wypionowaniu legarów należy zamontować tzw. kontrlegary, dzięki czemu na ścianie, uzyskując instalację w postaci kratownicy.
 3. Krok 3. Przestrzeń pomiędzy legarami należy szczelnie i dokładnie wypełnić wełną mineralną.
 4. Krok 4. Na konstrukcję nośną zaleca się nałożenie dodatkowej warstwy – w tym celu stosowana jest folia wiatroizolacyjna (warto wiedzieć, że folia tego typu przepuszcza parę wodną, czyli w przypadku zawilgocenia ocieplenia pod folią – dojdzie do jej wyparowania i samoistnego osuszenia).
 5. Krok 5. Kolejnym krokiem jest montaż łat dylatacyjnych (pełnią ważną funkcję: zapewniają odpowiednią wentylację materiałów elewacyjnych).
 6. Krok 6. Ostatnim etapem jest mocowanie desek elewacyjnych – w zależności od materiału i systemu desek montaż odbywa się za pomocą wkrętów elewacyjnych (to tzw. montaż widoczny) lub za pomocą łączników w profilach (tzw. montaż ukryty).

>>> Jeśli szukasz fachowca od ocieplania elewacji, sprawdź: Ranking specjalistów od elewacji i ociepleń

Deski drewniane – montaż na ociepleniu ze styropianu

elewacja domu z drewnianymi panelami

Jak wykonać elewację drewnianą na ścianie ocieplonej styropianem? Zadanie jest nieco łatwiejsze niż przy podkładzie z wełny mineralnej:

 1. Krok 1. Na początek należy odpowiednio przygotować podłoże; na styropian (najlepiej stosować fabrycznie nacinane płyty, które łatwiej jest układać między listwy rusztu) kładzie się specjalną siatkę zabezpieczającą, a następnie zaciera ją klejem.
 2. Krok 2. W kolejnym etapie montażu deski elewacyjnej na styropianie niezbędne jest wykonanie podbudowy – w tym celu stosowane są łaty dylatacyjne z wytrzymałego drewna (najlepiej egzotycznego).
 3. Krok 3. Na podbudowie montowane są deski elewacyjne (sposób montażu zależy od rodzaju i wybranego układu desek).

Czytaj też: Nowoczesna elewacja – poznaj 6 pomysłów na modne fasady domów

Deska elewacyjna – FAQ

Czy deski elewacyjne można układać tylko poziomo?

Układ poziomy montażu desek na elewacji to tylko jedna z opcji. Równie dobrze można zastosować układ pionowy lub ułożyć deski pod kątem 45 stopni.

Lepiej montować deski elewacyjne na ociepleniu ze styropianu czy ociepleniu z wełny mineralnej?

Warto pamiętać, że drewniana elewacja cały czas "pracuje" – w przypadku podkładu ze styropianu z czasem w wyniku pracy drewna, zmian temperatur i poziomu wilgotności może dojść do drobnych pęknięć i ubytków.

Nawet drobne wykruszenia w takim przypadku grożą utratą parametrów ocieplenia ściany (a także np. dostaniem się do środka szkodników, które zniszczą styropian). Dlatego w przypadku drewna zalecana jest często fasada wentylowana z wełną, a w przypadku styropianu – np. zastosowanie imitacji drewna (klejenie na styropianie paneli).

Na czym polega pielęgnacja i konserwacja desek elewacyjnych?

Niezależnie od rodzaju ocieplenia deski elewacyjne należy cyklicznie konserwować. Większość z materiałów dostępnych na rynku jest już fabrycznie impregnowana (metodą ciśnieniową), a dodatko malowane przez producenta (posiada gwarancję i indywidualne zalecenia konserwacji). Rzadziej zdarza się, że zakupione deski należy samodzielnie impregnować przed montażem. Impregnację należy powtarzać co kilka lat.

Jeśli na powierzchni desek pojawiają się glony – zaleca się jak najszybciej je usunąć. Regularna konserwacja polega też na szlifowaniu i ponownym malowaniu desek (w tym przypadku zalecenia zależą od rodzaju drewna). Jeśli na deskach wystąpią poważne uszkodzenia – należy jak najszybciej wymienić uszkodzone deski na nowe, aby utrzymać parametry termoizolacyjne i przedłużyć żywotność całej instalacji.

Czytaj też: Elewacja domu – cena [cennik 2021]

Więcej poradników o elewacjach

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty