jasne drewniane deski na elewacji domu

Montaż deski elewacyjnej – układ i wykonanie elewacji drewnianej

Montaż deski elewacyjnej – układ i wykonanie elewacji drewnianej

Deska elewacyjna drewniana – na całej elewacji lub tylko jej fragmentach – sprawia, że ściany zewnętrzne pięknie komponują się z otaczającą dom naturą. Montaż elewacji z drewna krajowego lub egzotycznego wymaga jednak fachowej wiedzy. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie deski elewacyjnej przed jej montażem, odpowiednia wentylacja i cykliczna konserwacja. O czym należy pamiętać przy montażu elewacji z drewna?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 marca 2021 12.03.2021 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 62859 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Dawniej drewniane oblicówki wykonane były głównie z sosnowych i świerkowych desek. W nowocześnie wykonanych elewacjach z drewna stawia się na materiały znacznie bardziej odporne na biokorozję i warunki atmosferyczne. Są to m.in. deski elewacyjne ze świerku skandynawskiego czy cedru kanadyjskiego.

Na ścianach zewnętrznych często mocowana jest też sosna skandynawska. Uniwersalny miodowo-brązowy kolor, ok. 25 lat żywotności i 2 klasa odporności na biodegradację – te cechy sprawiają, że sosna skandynawska zdobi zarówno elewacje, jak i tarasy.

Warto jednak pamiętać, że montaż desek drewnianych na elewacji uzależniony jest od wielu czynników – nie tylko do rodzaju materiału. Inaczej wygląda mocowanie desek na elewacji ocieplonej styropianem, a inaczej na ociepleniu wełną mineralną. Niektóre systemy montażu deski elewacyjnej wymagają zastosowania dodatkowych technik (np. odpowiedniej membrany, dzięki której zapobiega się wnikaniu wilgoci w strukturę ściany, co zapewnia długą żywotność drewnianej elewacji).

Montaż deski elewacyjnej – ogólne zasady

  • elewację drewnianą można wykonać niemal na każdym rodzaju ściany konstrukcyjnej;
  • w zależności od sposobu montażu i rodzaju desek stosowane są ruszty metalowe lub drewniane (najczęściej z drewna, z którego wykonane są deski);
  • w przypadku rusztów drewnianych przed montażem konieczna jest bardzo dokładna impregnacja każdego z elementów montażowych;
  • w niektórych przypadkach w montażu drewnianej elewacji stosowane są ruszty systemowe (aluminiowo-drewniane) lub stosowany jest tzw. ruszt krzyżowy (w takim przypadku na łatach nabijane są kontrłaty);
  • warto zadbać o to, aby listwy były ok. dwukrotnie grubsze od deski (przykładowo: w przypadku desek o grubości 25 mm zaleca się zastosowanie łat o grubości ok. 45-50 mm).
Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 62 859 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Montaż deski elewacyjnej na ociepleniu z wełny mineralnej

Połączenie wełny mineralnej z drewnem wymaga dobrania odpowiednich materiałów. W takim przypadku zaleca się zastosowanie wełny półtwardej. Tego typu materiał gwarantuje nie tylko wysoki poziom termoizolacji, ale też przystosowanie do konstrukcji wentylowanych. Skorzystaj z usług najlepszych specjalistów od wykonania elewacji z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Montaż drewnianej elewacji na ociepleniu z wełny jest nieco trudniejszy do montażu na styropianie – wymaga m.in. stworzenia dodatkowej kratownicy (jako podkładu/podbudowy), która powinna być wykonana z drewna o odpowiedniej gęstości (dobrze sprawdza się w tej roli drewno egzotyczne).

Montaż deski elewacyjnej na ociepleniu z wełny krok po kroku:

  1. Krok 1. Do ściany należy zamontować legary drewniane, które stanowią podbudowę całej instalacji; Uwaga! Układ legarów nie może być przypadkowy – z ich zakotwiczenia będzie wynikać kierunek ułożenia drewnianych desek na elewacji. Jeśli nie czujesz się pewnie w montażu skorzystaj z usług specjalistów od wykonania elewacji z Gdańska lub innego miasta.
  2. Krok 2. Po zamontowaniu i wypionowaniu legarów należy zamontować tzw. kontrlegary, dzięki czemu na ścianie, uzyskując instalację w postaci kratownicy.
  3. Krok 3. Przestrzeń pomiędzy legarami należy szczelnie i dokładnie wypełnić wełną mineralną.
  4. Krok 4. Na konstrukcję nośną zaleca się nałożenie dodatkowej warstwy – w tym celu stosowana jest folia wiatroizolacyjna (warto wiedzieć, że folia tego typu przepuszcza parę wodną, czyli w przypadku zawilgocenia ocieplenia pod folią – dojdzie do jej wyparowania i samoistnego osuszenia).
  5. Krok 5. Kolejnym krokiem jest montaż łat dylatacyjnych (pełnią ważną funkcję: zapewniają odpowiednią wentylację materiałów elewacyjnych).
  6. Krok 6. Ostatnim etapem jest mocowanie desek elewacyjnych – w zależności od materiału i systemu desek montaż odbywa się za pomocą wkrętów elewacyjnych (to tzw. montaż widoczny) lub za pomocą łączników w profilach (tzw. montaż ukryty).

Deski drewniane – montaż na ociepleniu ze styropianu

elewacja domu z drewnianymi panelami

Jak wykonać elewację drewnianą na ścianie ocieplonej styropianem? Zadanie jest nieco łatwiejsze niż przy podkładzie z wełny mineralnej:

  1. Krok 1. Na początek należy odpowiednio przygotować podłoże; na styropian (najlepiej stosować fabrycznie nacinane płyty, które łatwiej jest układać między listwy rusztu) kładzie się specjalną siatkę zabezpieczającą, a następnie zaciera ją klejem.
  2. Krok 2. W kolejnym etapie montażu deski elewacyjnej na styropianie niezbędne jest wykonanie podbudowy – w tym celu stosowane są łaty dylatacyjne z wytrzymałego drewna (najlepiej egzotycznego).
  3. Krok 3. Na podbudowie montowane są deski elewacyjne (sposób montażu zależy od rodzaju i wybranego układu desek).

Czy deski elewacyjne można układać tylko poziomo?

Układ poziomy montażu desek na elewacji to tylko jedna z opcji. Równie dobrze można zastosować układ pionowy lub ułożyć deski pod kątem 45 stopni.

Lepiej montować deski elewacyjne na ociepleniu ze styropianu czy ociepleniu z wełny mineralnej?

Warto pamiętać, że drewniana elewacja cały czas "pracuje" – w przypadku podkładu ze styropianu z czasem w wyniku pracy drewna, zmian temperatur i poziomu wilgotności może dojść do drobnych pęknięć i ubytków.

Nawet drobne wykruszenia w takim przypadku grożą utratą parametrów ocieplenia ściany (a także np. dostaniem się do środka szkodników, które zniszczą styropian). Dlatego w przypadku drewna zalecana jest często fasada wentylowana z wełną, a w przypadku styropianu – np. zastosowanie imitacji drewna (klejenie na styropianie paneli).

Na czym polega pielęgnacja i konserwacja desek elewacyjnych?

Niezależnie od rodzaju ocieplenia deski elewacyjne należy cyklicznie konserwować. Większość z materiałów dostępnych na rynku jest już fabrycznie impregnowana (metodą ciśnieniową), a dodatko malowane przez producenta (posiada gwarancję i indywidualne zalecenia konserwacji). Rzadziej zdarza się, że zakupione deski należy samodzielnie impregnować przed montażem. Impregnację należy powtarzać co kilka lat.

Jeśli na powierzchni desek pojawiają się glony – zaleca się jak najszybciej je usunąć. Regularna konserwacja polega też na szlifowaniu i ponownym malowaniu desek (w tym przypadku zalecenia zależą od rodzaju drewna). Jeśli na deskach wystąpią poważne uszkodzenia – należy jak najszybciej wymienić uszkodzone deski na nowe, aby utrzymać parametry termoizolacyjne i przedłużyć żywotność całej instalacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco