Uprawnienia budowlane SEP dzielą się na trzy grupy (G1, G2 i G3). Uprawnienia budowlane elektryczne z grupy 1. umożliwiają instalowanie sieci o napięciu do 1 kV. Przed przystąpieniem do egzaminu SEP należy ukończyć kurs elektryka, czyli kurs zawodowy dotyczący instalacji elektrycznych. Świadectwo kwalifikacyjne SEP jest niezbędne w rekrutacji na stanowisko elektryka lub inne stanowisko związane z elektryką – kurs sepowski umożliwia pracę przy eksploatacji lub dozorze urządzeń i sieci elektroenergetycznych. Jak zdobyć uprawnienia SEP?
Uprawnienia SEP – co to jest?
Rozwinięcie skrótu SEP to Stowarzyszenie Elektryków Polskich, organizacja zrzeszająca inżynierów, techników i adeptów elektryki.
Filarem działalności stowarzyszenia jest edukacja – prowadzenie szkoleń i warsztatów (w tym przyznawanie uprawnień do 1 kV) dla przyszłych elektryków. Uprawnienia sepowskie dzielą się na kilka kategorii. W zależności od grupy uprawnienia dotyczą instalacji elektroenergetycznych lub gazowych.
- uprawnienia energetyczne G1 – grupa pierwsza uprawnień SEP, są to uprawnienia elektryczne (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń i sieci elektroenergetycznych) – dzięki tym uprawnieniom SEP możliwa jest instalacja sieci o napięciu do 1 kV lub powyżej 1kV;
- uprawnienia energetyczne G2 – grupa druga uprawnień SEP, uprawnienia energetyczne (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń i sieci cieplnych – np. pieców przemysłowych, wymienników ciepła, turbin wodnych);
- uprawnienia energetyczne G3 – grupa trzecia uprawnień, uprawnienia gazowe (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń i sieci gazowych - do 0,5 MP).
Uprawnienia SEP G1
Każdy z kursów i rodzajów uprawnień dzieli się na podpunkty dotyczące konkretnych urządzeń lub sieci. W przypadku kursów G1 są to:
- instalacje elektryczne i urządzenia o napięciu znamionowym większym niż 1kV;
- instalacje i urządzenia o napięciu do 1 kV;
- sieci oświetlenia ulicznego;
- sieci trakcyjne;
- urządzenia do elektrolizy;
- urządzenia prądotwórcze;
- urządzenia do ochrony granic (np. urządzenia ratowniczo-gaśnicze);
- obsługa aparatury kontrolno-pomiarowej;
- zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 mkW;
- urządzenia techniki wojskowej;
- urządzenia uzbrojenia;
- urządzenia wykorzystywane w wykonaniu przeciwwybuchowym.
SEP D i SEP E – jak otrzymać świadectwa kwalifikacyjne D i E?

Każdy z powyższych kursów SEP dzieli się na dwie kategorie:
- kwalifikacja E (eksploatacja) – jest niezbędna do obsługi, montażu, pomiarów i prac kontrolnych – z wykorzystaniem urządzeń i sieci elektroenergetycznych; świadectwo kwalifikacji E umożliwia wystawianie oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej oraz wykonywania pomiarów elektrycznych, naprawy urządzeń, wymiany gniazdek i łączników; na kursie tego typu poznasz warunki techniczne obsługi urządzeń, zasady wykonywania prac montażowych i pomiarowych, instrukcje postępowania w razie awarii oraz instrukcje eksploatacji urządzeń i sieci;
- kwalifikacja D (dozór) – świadectwo kwalifikacji D jest niezbędne dla osób, które nadzorują pracę osób z uprawnieniami E; w czasie kursu poznasz m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz zasady eksploatacji instalacji elektrycznej i wymagania dotyczące prowadzenia niezbędnej dokumentacji technicznej, pomiarowej i eksploatacyjnej.
Wybrany kurs umożliwia otrzymanie niezbędnego certyfikatu (np. uprawnienia gazowe E i D; uprawnienia elektryczne D; uprawnienia dozorowe D – itd.).
Kursy na elektryka (z uprawnieniami SEP) – kto może przystąpić?
Wymagania do zdobycia uprawnień SEP:
- osoba przystępująca do kursu musi być pełnoletnia;
- minimum: podstawowe wykształcenie.
Uprawnienia SEP – cena
- cena egzaminu umożliwiającego otrzymanie uprawnienia elektrycznego do 1 kV wynosi obecnie 260 zł;
- w cenę wliczona jest kwota wydania certyfikatu;
- cena kursu (szkolenia) na elektryka – wykonywanego przed egzaminem SEP - zależy od liczby uczestników – wynosi ok. 100-110 zł (im więcej osób w grupie, tym większe możliwości negocjacji ceny).
Warto wiedzieć:
Uprawnienia sepowskie – FAQ
Kiedy otrzymam świadectwo SEP po ukończonym kursie?
Uprawnienia i świadectwo przyznawane są po maksymalnie 14 dniach od dnia ogłoszenia wyników.
Jak długą ważność mają uprawnienia sepowskie?
Świadectwa SEP E oraz D mają ważność 5 lat.
Czy kursy na elektryka odbywają się tylko stacjonarnie?
Szkolenia na elektryka mogą odbywać się w trybie zdalnym (przez internet), ale przystąpienie do egzaminu SEP możliwe jest tylko w trybie stacjonarnym (egzamin nadzorowany jest przez komisję).
Czytaj też: Schemat instalacji elektrycznej - jak czytać projekty instalacji elektrycznych?