instalacja elektryczna w kuchni w trakcie montażu -  w 2021

Instalacja elektryczna w kuchni – jak i gdzie podłączyć gniazdka i urządzenia AGD?

Instalacja elektryczna w kuchni – jak i gdzie podłączyć gniazdka i urządzenia AGD?

Elektryka w kuchni powinna uwzględniać zarówno zasady bezpieczeństwa (gniazda elektryczne w kuchni powinny spełniać odpowiednie normy), jak i ergonomię (odpowiednia wysokość gniazdek w kuchni, kontakty w blatach kuchennych, gniazdo kuchenne do indukcji, kuchni elektrycznej i zmywarki). Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną w kuchni? Ile warto mieć gniazdek w kuchni i jak powinno wyglądać prowadzenie i podłączenie obwodu elektrycznego? I najważniejsze: gdzie szukać dobrego elektryka – doświadczonego w planowaniu i montażu elektryki kuchennej?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 5min

Jak zaplanować instalację elektryczną w kuchni?

W przypadku sprzętów kuchennych o niewielkich gabarytach (zmywarka, piekarnik elektryczny, kuchenka elektryczna z piekarnikiem, płyta indukcyjna, kuchenka mikrofalowa, okap, lodówka itp.) warto wcześniej przygotować listę – i na tej podstawie zaplanować liczbę i rozmieszczenie gniazd elektrycznych w kuchni (i opracować schemat instalacji elektrycznej). Dla reszty sprzętu warto wykonywać osobne obwody elektryczne. Podłączenie całej listy sprzętów kuchennych do jednego obwodu wiąże się z ryzykiem przepięcia lub nawet pożaru.

Projekt instalacji elektrycznej w kuchni powinien minimalizować do zera ryzyko przeciążenia obwodów nawet w momencie równoległej pracy wszystkich urządzeń kuchennych o wysokiej wydajności.

Dodatkowo w projekcie należy uwzględnić zasilanie w pasie nad blatem kuchennym, rozmieszczenie wszelkich pozostałych gniazdek elektrycznych i punktów oświetlenia. W niektórych kuchniach dodatkowo projekt obejmuje gniazda elektryczne do wyspy wolnego gotowania, rozplanowanie elektryki w szafkach (światła doświetlającego wnętrze szaf kuchennych) oraz kontakty w blatach kuchennych.

Jeśli planujesz modernizację instalacji w kuchni, sprawdź poradnik: Wymiana instalacji elektrycznej – cena
Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 757 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną w kuchni? Poznaj 5 najważniejszych zasad.

Po pierwsze: planuj instalację elektryczną w kuchni z zapasem

gniazdka elektryczne zamontowane na ścianie

Lepiej mieć zapas gniazdek i punktów oświetleniowych (dowiedz się więcej: rodzaje gniazdek) – nie warto polegać tylko na liście aktualnie używanych sprzętów. Z czasem lista kuchennego AGD będzie się wydłużać, pojawią się też nowe opcje, a przy okazji remontu będzie można swobodnie wymieniać sprzęty na nowoczesne.

Dużo trudniej jest w już urządzonym i wykończonym mieszkaniu rozmieścić kolejne gniazdka kuchenne. Jeśli projekt nie uwzględnia dodatkowych gniazdek umieszczonych nad blatem, to w przypadku zapotrzebowania na dodatkowe punkty podłączeniowe – konieczne będzie np. skucie płytek.

Po drugie: pamiętaj o osobnych obwodach dla większych urządzeń

Każdy większy sprzęt AGD powinien być podłączony do osobnego obwodu. To proste: w przypadku awarii jednego z nich, reszta działa prawidłowo (a więc przykładowo: awaria obwodu, do którego podłączony jest piekarnik, nie wymusza na nas odłączania lodówki, zmywarki i płyty indukcyjnej).

Osobny obwód powinien też obejmować małe AGD – w tym przypadku nie jest konieczne rozbijanie wszystkich urządzeń między obwodami (na jednym obwodzie można zaplanować do 5 gniazdek, co powinno zapewnić bezpieczną i bezproblemową pracę mniejszego sprzętu AGD w kuchni).

Po trzecie: zadbaj o zasilanie w pasie nad blatem kuchennym

Blat kuchenny to najważniejsza przestrzeń robocza i nawet jeśli nie masz w planie podłączania wielu urządzeń – dodaj w projekcie kilka gniazdek na zapas.

Jak ukryć gniazdko elektryczne? To również proste zadanie – jeśli nie korzystasz z danego gniazdka, dobierz maskownicę (klapkę ochronną) pod kolor płytek – gniazdo nie będzie w kuchni widoczne, a w razie czego bez problemu będzie można podłączyć dodatkowe urządzenia AGD, odkurzacz lub dodatkowe oświetlenie.

Coraz częściej kuchenne instalacje elektryczne obejmują montaż gniazdek elektrycznych w blacie kuchennym.

Po czwarte: ważny jest odpowiedni montaż przewodów elektrycznych

Przewody elektryczne można umieszczać bezpośrednio w tynku (oczywiście po odpowiednim zagruntowaniu powierzchni wewnątrz) oraz w rurkach instalacyjnych wykonanych z tworzywa sztucznego (to tzw. peszle, czyli karbowana rura elektroinstalacyjna na różnego rodzaju kable w instalacji elektrycznej).

W niektórych przypadkach konieczne jest wykorzystanie w instalacji rurek zabezpieczającychdobry elektryk zarekomenduje optymalny rodzaj instalacji podtynkowej.

Po piąte: zadbaj o punkty oświetleniowe i odpowiednie rozmieszczenie włączników światła

Instalacja elektryczna w kuchni powinna uwzględniać kilka opcji oświetlenia, np.: oświetlenie centralne, oświetlenie nadblatowe i zadaniowe (oświetlenie funkcyjne, np. nad stołem kuchennym).

Jakie przewody elektryczne stosować w kuchni?

Rodzaj pomieszczenia nie ma znaczenia dla wyboru np. przekroju przewodów elektrycznych, kluczowe jest przeznaczenie tworzonej instalacji elektrycznej i danego obwodu. Rekomendacje i wymagania do obwodów oświetleniowych, obwodów zasilania gniazd elektrycznych, instalacji w zasilaniu kuchenki elektrycznej czy płyty indukcyjnej – różnią się i wymagają indywidualnego podejścia.

Przykładowo: w przypadku płyty indukcyjnej wymagane jest zastosowanie 5-żyłowego przewodu (tj. 5x2,5), w przypadku oświetlenia jest to przewód 3x1,5. Innymi słowy – przewody o mniejszym przekroju nadają się do obwodów oświetleniowych; przewody o większym przekroju stosowane są w obwodach trójfazowych (czyli niezbędnych do prawidłowej pracy urządzeń o bardzo dużej mocy).

W instrukcjach sprzętów kuchennych znaleźć można rekomendacje producenta co do zalecanej grubości przewodów elektrycznych. Każdy dobry elektryk wie, że urządzenia wymagające "siłowego" przyłącza (typu pralka, lodówka, piekarnik), powinno być instalowane na osobnych obwodach – i osobnych zabezpieczeniach w rozdzielni.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco