Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Construction Department

Wola Mysłowska

13

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Profesjonalny fachowiec i wypłacalny klient – zawarcie umowy

Autor: CEG-EL, publikacja: 2022-03-21

W każdym zleceniu zarówno dla klientów, jak i dla fachowców istotną częścią całej współpracy są finanse i profesjonalnie wykonane prace.

Podpisanie umowy wykonawczej

Jak uniknąć nieporozumień podczas ustalania rozwiązań?

Każdy z nas marzy o pięknym budynku, prostym i wzorcowo wybudowanym, w którym zachowane są kąty proste, piony i poziomy. Jesteśmy w Polsce i trudno tu znaleźć taki budynek, nie wspominając już o budynkach z okresu PRL. Dlatego uważam, że klienci i wykonawcy powinni jasno określić się co do oczekiwań, a ze strony wykonawcy powinno paść kilka propozycji wyjścia z problemu.

Ustalone jednoznacznie rozwiązania powinny znaleźć się w umowie wykonawczej, tak by przy zakończeniu zlecenia nie było nieporozumień. W obecnych czasach można przewidzieć praktycznie cały efekt wizualny elewacji, jak również wykończenia. Klient powinien zostać poinformowany o efekcie końcowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wykonawcę?

Należy zwrócić uwagę na rozmowę z klientem, jak i z fachowcem (na jego wiedzę praktyczną i teoretyczną). Na rynku jest dużo firm, które zbierają tylko zlecenia, by oddać je potem najtańszym podwykonawcom. Tacy ludzie często nie posiadają wiedzy o budowlance i praktycznych umiejętności. Roboty są niepilnowane, a materiały są kradzione lub są najniższej jakości. Fachowy wykonawca wie, jak stosować materiał, bo pracuje na nim od lat.

Dużą część rynku zajmują też klienci, którzy zakupują najdroższe materiały, ale za to biorą najtańszych wykonawców, którzy nie potrafią na nich pracować. Wtedy uczą się na Waszej inwestycji, np. na jaką ilość wody w kleju, tynku czy wylewce mogą sobie pozwolić. Wykonanych prac często nie da się cofnąć i zaczyna się długa walka sądowa lub klient zostaje z tym nieświadomie.

Umowa na wykonanie usługi – co warto o niej wiedzieć?

Reasumując, klient i wykonawca mają obowiązek, by na umowie znalazły się wszystkie ustalenia. Każda zaliczka powinna być potwierdzana odpowiednim drukiem. Na umowie powinny się znaleźć: PESEL, NIP firmy, imiona i nazwiska, ważne kwestie (by nikt nie podważył umowy w sądzie).

Podczas rozmowy z wykonawcą warto zweryfikować zapisy w umowie, pomówić na tematy branżowe i finansowe. Klient czy wykonawca, który nie chce podpisać umowy wykonawczej lub ją odciąga, niewarty jest zachodu. Umowa jest zabezpieczeniem dla obu stron.

Kary umowne

Często kary umowne dotyczą opóźnienia w wykonaniu prac w terminie i równie często znika ten temat, jeżeli wykonawca chce aneks do umowy, w którym wymaga zapisu odnośnie do zwiększenia wynagrodzenia o 30% całej inwestycji w przypadku przedterminowego ukończenia prac.

Wśród deweloperów występuje najczęstszy problem niewypłacalności.

Prawo spółek - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 398 Kancelarii Prawa Spółek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie spółek