drewniany taras przy domu

Pomysł na tani taras – jak go zrobić tanim kosztem? Inspiracje

Pomysł na tani taras – jak go zrobić tanim kosztem? Inspiracje

Szukasz pomysłu na tani taras? Sprawdź, jak możesz urządzić taras tanim kosztem i jakie materiały do tego wykorzystać! Spraw, aby twój taras był pięknym miejscem relaksu, zabaw z dziećmi i spotkań z przyjaciółmi. Przedstawiamy pomysły na tani taras przydomowy.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 12 kwietnia 2023 12.04.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 41053 Specjalistów od Tarasów blisko Ciebie

Pomysł na tani taras – o czym warto pamiętać?

Trudno jest wyobrazić sobie dom bez tarasu. Jednak nie każdy dysponuje dużym budżetem na jego wykonanie. Dlatego mamy dla ciebie pomysł na tani taras! Wiemy, o czym pamiętać, jeśli chcesz urządzić taras tanim kosztem. Przede wszystkim powinieneś przemyśleć jego lokalizację. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty wykonania tarasu, zaplanuj go bezpośrednio pod balkonem lub we wnęce w murze, gdzie nad masz strop. Dzięki temu unikniesz kosztów wykonania zadaszenia. Minusem takiego rozwiązania będzie to, że oświetlenie tarasu światłem naturalnym może być niewystarczające.

Tani taras powinien też być pozbawiony podbudowy – legarów i słupów. Zajmują one czas i wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego, o ile jest to możliwe, warto przemyśleć zasadność ich zastosowania.

Pomysł na tani taras – z czego zrobić taras tanio?

taras z kostki brukowej

Istnieje wiele możliwości i pomysłów na tani taras. W pierwszej kolejności ważny jest wybór materiałów. Czy lepszy będzie taras drewniany, czy taras z płytek kompozytowych? Być może tani taras powstanie z wykorzystaniem kostki brukowej? Z czego zrobić taras?

  • Taras z kostki brukowej – nie wiesz, czym wyłożyć taras? Możesz do tego wykorzystać najtańsze materiały – np. standardową kostkę brukową. Kostką brukową ułożoną w ciekawy sposób można wykonać tani, estetyczny i wytrzymały taras.
  • Taras pozbawiony podbudowy z betonu czy wsporników – choć takie elementy są solidne i stabilne, utrzymują taras w odpowiednim położeniu, to jednak ich wykonanie jest kosztowne i zajmuje sporo czasu. Jeśli wykonasz taras z kostki brukowej czy płyty betonowej bezpośrednio na gruncie, na pewno będziesz w stanie zaoszczędzić.

Chcą urządzić taras tanim kosztem, na pewno nie powinieneś oszczędzać na fachowcach! Nawierzchnia tarasu wykonana przez firmę specjalizującą się w tego typu usługach, będzie trwała i solidna. Przeprowadzi inwestycję w możliwie najkrótszym czasie, a dodatkowo może zapewnić dodatkowe rabaty na materiały. Co istotne, nie będzie generować strat materiałowych, które mogłyby cię narazić na dodatkowe koszty. Pamiętaj, że wykonanie tarasu jest zajęciem zwykle dość pracochłonnym i wymaga przygotowania. Dlatego realizacja ich na własną rękę nie przyniesie oszczekiwanych oszczędności. Zleć wykonanie tarasu specjalistom od tarasów z Torunia, wykonawcom tarasu z Białegostoku lub twojego miasta.

Sprawdź, czym wyłożyć tanio taras. Przygotowaliśmy dla 5 propozycji!

5 pomysłów na tani taras – inspiracje

Nie masz pomysłu na to, z czego zrobić taras tanio, ale żeby był jednocześnie solidny i wytrzymały? Przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą ci nie tylko wykonać go małym kosztem, ale i zrobić równie tanie wykończenie. Sam taras to nie wszystko, byś mógł na nim wygodnie wypoczywać czy urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu. Musisz go jeszcze wyposażyć w meble czy oświetlenie.

Zanim do tego przejdziemy, przedstawimy, z czego tanio zrobić taras, który będzie estetyczny, funkcjonalny i trwały. Poznaj 5 ciekawych inspiracji!

Tani taras drewniany

Klasyczny taras drewniany jest marzeniem niejednego właściciela domu jednorodzinnego. Jeśli jednak chcesz wykonać tani taras drewniany, zrezygnuj z drewna egzotycznego. Jest ono trwałe i wytrzymałe, ale jednak kosztuje naprawdę dużo – nawet 300-450 zł za jedną deskę, w zależności od jej grubości, długości czy zastosowanej impregnacji. Krajowe drewno będzie znacznie tańsze – różnica kosztów wynosi przy tym nawet kilkadziesiąt złotych na sztuce. Najtańsze drewno, które nadaje się na taras przydomowy, to:

  • sosna,
  • świerk,
  • jesion.

Najlepiej wybrać przy tym deski przeznaczone stricte na tarasy zewnętrzne: impregnowane przemysłowo i o niskiej wilgotności. Powinny one być impregnowane przemysłowo i mieć odpowiednią, niską wilgotność. Deska sosnowa kosztuje około 50 zł za 1 m². Za deski dębowe (droższe, ale i trwalsze!) zapłacisz już ok. 90-120 zł za 1 m².

Specjaliści od tarasów z Oferteo, jako ekonomiczny materiał na taras podają również modrzew europejski, który jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu.

PBWK OGRODY

Piotr Kasprzyk

PBWK OGRODY

Najtańszym rozwiązaniem jest taras z modrzewia europejskiego – jest to materiał, na którym pracuję od 9 lat, a moi klienci są zadowoleni z efektów.

Tani taras z desek kompozytowych

Tanie deski kompozytowe na taras jak najbardziej mogą być stosowane na zewnątrz. Doskonale imitują naturalne drewno, a nie wymagają impregnacji. Są odporne na wodę i szkodniki, a ich utrzymanie w doskonałej czystości nikomu nie powinno sprawić problemu.

Deski kompozytowe kosztują w granicach 100-200 zł za m².

Tani taras na gruncie

Jednym z pomysłów na wykonanie taniego tarasu jest zaplanowanie takiej konstrukcji bezpośrednio na gruncie. Jest to jak najbardziej możliwe i przyczyni się do ograniczenia kosztów, jakie musisz w związku z tym ponieść. Tani taras na gruncie nie wymaga zresztą kupowania zbyt wielu materiałów. Nie ma potrzeby wykonywania wylewki czy kładzenia legarów. Zrobienie tarasu bezpośrednio na gruncie to z pewnością opcja dla najbardziej oszczędnych inwestorów.

Na co zwrócić szczególną uwagę, robiąc tani taras na gruncie? Na to, by grunt był wyrównany, oczyszczony i odpowiednio ukształtowany. Znaczenie mają takie kwestie, jak:

  • podbudowa – wykonuje się ją na gruncie oczyszczonym z warstwy humusu. Zastępowana jest ona dwoma warstwami żwiru – każdą po około 30 cm i dokładnie zagęszczoną;
  • podsypka – wykonywana jest po zagęszczeniu warstw żwiru. Powinna mieć około 10 cm i najlepiej wykonać ją z chudego betonu lub piasku;
  • spadek – nawierzchnia przeznaczona na wykonanie taniego tarasu przydomowego na gruncie powinna mieć około 2-procentowy spadek, by woda spływała z tarasu, a nie stała na jego powierzchni.

Jeśli chodzi o koszt wykonania tarasu na gruncie, to trzeba policzyć około 60-80 zł za tonę żwiru i 40 zł za tonę piasku. Na taras o powierzchni około 20 m² potrzebujesz 10 ton żwiru i 2 tony piasku, czyli łącznie zapłacisz około 680-880 zł za takie materiały. Natomiast za kostkę brukową, którą możesz położyć wprost na gruncie, po odpowiednim przygotowaniu, zapłacisz około 60 zł za 1 m².

Tani taras z palet

Ciekawą propozycją może być wykonanie tarasu z palet drewnianych. Może on być alternatywą dla realizacji z desek drewnianych. Tani taras z palet powstać powinien np. z europalet, inaczej palet euro, charakteryzujących się odpowiednio dużą nośnością, sięgającą nawet 1500 kg. W odróżnieniu od innego rodzaju palet przemysłowych powstają one z litego drewna, ale nie są impregnowane – przed wykonaniem tarasu musisz o to zadbać. Wolne przestrzenie pomiędzy kolejnymi szczeblami palety należy wypełnić deskami, które możesz pozyskać z innych palet.

Klasyczna europaleta kosztuje około 20-30 zł, ale dostępne są też w wersji pełnej, co ułatwia budowanie tarasu – te kosztują około 100 zł za sztukę.

Tani taras z płyt betonowych

Kolejną propozycją na wykonanie taniego tarasu jest zastosowanie płyt betonowych. Taras z płyt betonowych to w ostatnich latach modne wybór, cieszący się popularnością wśród różnych grup klientów. Beton stał się ciekawym, stwarzającym wiele możliwości materiałem dekoracyjnym. Tarasy ogrodowe z płyt betonowych będą solidne, trwałe, estetyczne, a ich wykonanie nie pociągnie za sobą zbyt wysokich kosztów.

Płyty betonowe na potrzeby wykonania tarasu kosztują od 20 do 70 zł za sztukę. Mogą mieć właściwie podobną cenę jak płytki ceramiczne na taras czy do pomieszczeń mieszkalnych albo być tańsze.

Tarasy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 053 Specjalistów od Tarasów najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pomysł na tanie zadaszenie tarasu

Wspominaliśmy już, że w przypadku tarasu sporo można zaoszczędzić na jego zadaszeniu. Jeżeli jednak nie masz możliwości zbudowania go pod balkonem lub we wnęce, warto wykonać proste, ale funkcjonalne zadaszenie. Dobrym pomysłem będzie markiza. Kosztuje ona od około 1200-2000 zł wzwyż. Pozwala na zabezpieczenie tarasu przed niezbyt intensywnym deszczem czy promieniami słońca, a jeśli zadaszenie jest w danym momencie zbędne, można markizę zwinąć czy złożyć.

Tanim zadaszeniem tarasu będzie również daszek z poliwęglanu, np. komorowego, na stalowym czy aluminiowym stelażu.

Jak zauważają specjaliści, cena nie jest jedynym istotnym czynnikiem przy wyborze materiału na zadaszenie. Ważne jest również uwzględnienie innych czynników, takich jak miejsce wykonania zadaszenia. Na przykład jeśli taras znajduje się w miejscu, gdzie występują trudne warunki atmosferyczne, konieczne może być zastosowanie trwalszych materiałów.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Wybór materiału zależy od lokalizacji tarasu i preferencji klienta. Jeśli taras ma przysłaniać okno salonowe, wtedy najlepszym wyborem będzie poliwęglan – przezroczysty materiał, który nie zasłoni światła. W takich sytuacjach nie sprawdzi się blacha czy gont bitumiczny.

Jak urządzić taras tanim kosztem?

Kiedy miejsce do relaksu będzie gotowa, pora na wykończenie tarasu. Urządzając tani taras wykorzystaj materiały, którym dasz drugie życie. Taka aranżacja tarasu będzie najmniej cię kosztować. Najlepszym przykładem są palety drewniane, z których z powodzeniem zrobisz tanie meble na taras.

Decyduje się na to coraz więcej osób, zwłaszcza porównując koszty mebli z palet z ceną pojedynczego kompletu wypoczynkowego przeznaczonego do użytku zewnętrznego. Po skręceniu palet, warto wyposażyć swój komplet wypoczynkowy w dodatkowe poduchy, by zwiększyć komfort twojego wypoczynku na tarasie.

Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepsi elektrycy przygotują dla ciebie projekt funkcjonalnego oświetlenia na taras.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tanich tarasów

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco