nowoczesna łazienka na poddaszu w domu jednorodzinnym

Łazienka na poddaszu – pomysły na aranżację

Łazienka na poddaszu – pomysły na aranżację

Łazienka na poddaszu będzie przeznaczona dla domowników, którzy mają sypialnię na tym samym poziomie. W ten sposób można zorganizować sobie dodatkową łazienkę z toaletą, a tę na parterze pozostawić na przykład dla gości. Zobacz nasze pomysły na aranżację łazienki na poddaszu!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 31 stycznia 2024 31.01.2024 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 104076 Specjalistów od Remontów Łazienek blisko Ciebie

Poddasze użytkowe może być pełnoprawną powierzchnią użytkową dla domowników i przyjmowanych gości. Można tam urządzić łazienkę. Jak to zrobić? Jak powinna wyglądać łazienka na poddaszu i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jej organizowaniu? Firmy od remontów mają doświadczenie w aranżowaniu łazienek ze skosami i podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązania!

Łazienka na poddaszu – to nie problem!

Dobrze zaprojektowane, przemyślane wnętrze łazienki na poddaszu będzie funkcjonalne, wygodne, ale i estetyczne. Można wykorzystać przestrzeń znajdującą się przy ścianie kolankowej, pod skosami, jako miejsce do przechowywania, a tam, gdzie wysokość pomieszczenia jest największa – zorganizować np. kabinę prysznicową czy ciąg z toaletą i bidetem lub umywalką.

Zanim więc przejdziesz do remontu łazienki, przemyśl, co chcesz dzięki temu osiągnąć. Jakie sprzęty mają znaleźć się w takim pomieszczeniu? Głównie chodzi o sanitariaty – chcesz wannę czy prysznic? A może jedno i drugie? Wygospodarować trzeba również miejsce na umywalkę z lustrem i powierzchnię do przechowywania. W łazience na poddaszu ze skosem możesz śmiało ustawić wannę pod tym skosem, ale już nie kabinę prysznicową. Fachowiec, który będzie przeprowadzał remont, z pewnością weźmie te wszystkie rzeczy pod uwagę.

Ważne:
Poddasze potraktuj jako miejsce, które ma ciekawą architekturę i które odpowiednio zaadaptowane, pozwala na efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Można stworzyć tu funkcjonalne pomieszczenie łazienkowe.
Remont łazienki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 104 076 Specjalistów od Remontów Łazienek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Projekt łazienki na poddaszu – na co zwrócić uwagę?

Podczas aranżowania łazienki na poddaszu najważniejszą kwestią jest dobry projekt. Zleć go fachowcom mającym doświadczenie, np. specjalistom od remontów łazienek z Warszawy lub Twojego miasta.

Fachowiec powinien pomóc już podczas planowania aranżacji. Jego doświadczenie w realizacji podobnych projektów będzie bezcenne podczas rozmieszczania urządzeń i mebli oraz armatury.

Uwaga!
Przy przygotowywaniu projektu łazienki na poddaszu zawsze należy brać pod uwagę miejsce pod skosami i punkty, w których wysokość pomieszczenia jest największa.

Bez względu na to, czy przeprowadzasz remont łazienki w Krakowie czy w innym mieście, znajdź fachowca, który przygotuje dla Ciebie projekt łazienki na poddaszu ze skosami uwzględniający dwie ważne kwestie:

 1. właściwą powierzchnię użytkową,
 2. miejsca pod skosami.

Powierzchnia całkowita łazienki ze skosami jest czymś zupełnie innym niż właściwa powierzchnia użytkowa. Pierwsze pojęcie odnosi się do przestrzeni mierzonej po podłodze, a właściwa powierzchnia użytkowa dotyczy realnej powierzchni, jaką będziesz miał do wykorzystania.

Czy wiesz, że…?
Właściwa powierzchnia użytkowa ma wysokość wynoszącą minimum 190 cm. To, co stanowi różnicę pomiędzy powierzchnią całkowitą a użytkową łazienki ze skosami, jest rozmiarem przestrzeni, jaka zlokalizowana jest na obszarze pod skosami o wysokości mniejszej niż 190 cm. Należy o tym pamiętać przy montażu kabiny prysznicowej, umywalki czy toalety. Skosy nie mogą utrudniać albo co gorsza uniemożliwiać korzystania z takich sprzętów.

Projekty łazienki na poddaszu z wanną mogą ostatecznie uwzględniać jej montaż częściowo pod skosami, ale nie całkowicie, by przy wychodzeniu z niej nie uderzać głową w sufit. Najwygodniej zaś inne sprzęty umieszczać na ścianach pozbawionych skosów.

Mała łazienka na poddaszu pomieści nawet prysznic

Mała łazienka zawsze jest wyzwaniem dla osób, które chcą ją zaaranżować, by była w pełni funkcjonalna i jednocześnie estetyczna. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne, zwłaszcza dla doświadczonych fachowców. Jeśli zlecisz remont małej łazienki na poddaszu z prysznicem lub z niewielką wanną, przekonasz się, że ekspert będzie w stanie tak rozmieścić wszystkie wymagane w takim pomieszczeniu sprzęty, by wszystko wyglądało jak najlepiej.

Przedstawiamy kilka porad na to, by zaprojektować małą łazienkę na poddaszu z prysznicem:

 1. Kabinę prysznicową ustaw w miejscu, w którym ściana i skos są najwyższe.
 2. Możesz umieścić kabinę tam, gdzie jest wnęka pod skosem, ale musisz wiedzieć, że wtedy Twój prysznic musi być wykonany na wymiar, a to zwiększa koszt remontu łazienki.
 3. Wykorzystaj kabinę typu walk-in, o nowoczesnym charakterze, która nie ma brodzika, dlatego też nie potrzebuje aż tak dużej wysokości miejsca, w którym ją ustawisz.
 4. Pozostałą przestrzeń w najwyższym miejscu pomieszczenia wykorzystaj do stworzenia strefy z umywalką i lustrem.

Wanna w łazience na poddaszu sprawdzi się pod skosami

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małej łazienki na poddaszu jest wanna, która nie wymaga takiej wysokości pomieszczenia, jak pełnowymiarowy prysznic. Jeśli chcesz urządzić łazienkę na poddaszu z wanną, możesz w tym celu wykorzystać kilka naszych porad:

 1. Zdecyduj się na łazienkę na poddaszu z wanną narożną, dzięki której możesz wykorzystać część miejsca pod skosem, o ile wysokość ścianki kolankowej na to pozwala.
 2. Zachowaj przed wanną, czy to wolnostojącą, czy narożną, wolną przestrzeń o wielkości 70 ×100 cm i przynajmniej 2 m wysokości, aby stanąć przy niej swobodnie. Nie może być to mniej niż 2,20 m, by móc swobodnie wytrzeć ręcznikiem głowę lub się przebrać.
 3. Umieszczaj wannę pod skosami w taki sposób, by przestrzeń dla osoby siedzącej w niej wynosiła minimum 95-110 cm.
 4. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie łazienki z wanną na poddaszu tak, by część tej wanny znalazła się pod skosem, a część pod dachem prostym, gdzie można będzie swobodnie z niej wyjść.
Pamiętaj!
Nieco niestandardowym, ale odważnym pomysłem będzie zastosowanie w łazience z wanną na poddaszu zabiegu polegającego na wpuszczeniu niecki wannowej w podłogę. Jednak w takiej sytuacji grubość stropu musi być odpowiednio duża.

Aranżacja łazienki na poddaszu z wanną i prysznicem

Wiemy już, że łazienkę na poddaszu w zależności od istniejących warunków można zaaranżować z prysznicem, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca pod dachem prostym, a nie pod skosem, ale i z wanną, której skosy niestraszne.

Pojawia się jednak pytanie, czy można wykonać aranżację łazienki na poddaszu z wanną i prysznicem. Musi być ona odpowiednio duża, a najlepiej połączyć w jednym ciągu, w najwyższym punkcie pomieszczenia kabinę z wanną. Można w jednym ciągu ustawić najpierw prysznic, a w miarę zmniejszania się wysokości pomieszczenia wstawić wannę.

Płytki do łazienki na poddaszu, gdzie jest kabina walk-in, muszą być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza mało nasiąkliwe. Musisz zadbać o prawidłową wentylację, aby para wodna nie spowodowała powstania pleśni.

Łazienka na poddaszu – układy funkcjonalne

Podczas urządzania dużej łazienki na poddaszu będziesz mieć większe pole manewru przy jej projektowaniu. Zaplanuj z góry, gdzie chcesz zamontować m.in. miskę WC, umywalkę, wannę czy prysznic i grzejnik. Podajemy Ci garść porad praktycznych, byś mógł zaaranżować w odpowiedni sposób swoją łazienkę na poddaszu ze skosami:

 1. Montuj umywalkę wolnostojącą lub ustawianą na blacie czy wpuszczaną w nią tak, aby jej górna krawędź znalazła się na wysokości 80-85 cm. Jeśli chcesz, by nad umywalką było lustro łazienkowe, jego górna krawędź może sięgać 190 cm od podłogi. Zawsze możesz zamówić lustro z docięciem pod skos, ale powinieneś móc wygodnie stanąć przed umywalką – zostaw przy niej jakieś 100 × 80 cm wolnej przestrzeni o wysokości 200 cm.
 2. Montuj sedes i bidet wraz ze spłuczką tak, by ściana łazienki na poddaszu miała w tym miejscu co najmniej 130 cm wysokości. Wszystko dlatego, że siedzący człowiek ma wysokość około 130 cm. Pamiętaj, by przy wstawaniu nie było ryzyka uderzenia głową w skos – tu także wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 2 m, a wolna przestrzeń pozostawiona wokół sedesu czy bidetu mieć 60-80 cm.
 3. Funkcjonalne wykorzystanie łazienki na poddaszu może obejmować zagospodarowanie przestrzeni pod skosami na schowki. Sprytnie ukryte, nie będą burzyły całej aranżacji pod względem wizualnym, a zyskasz miejsce na przechowywanie chociażby kosmetyków, chemii domowej, ręczników czy akcesoriów łazienkowych.

W małej łazience na poddaszu ze skosem zadbaj o to, by większość przyborów toaletowych i środków czystości było umieszczonych właśnie w zamkniętych schowkach lub w meblach – pod umywalką czy w słupku łazienkowym. Ich pozostawienie „na widoku” powoduje, że wizualnie takie pomieszczenie będzie się wydawać mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Łazienka na poddaszu – inspiracje

W zależności od Twoich indywidualnych preferencji możesz w inny sposób urządzić swoją łazienkę na poddaszu. Znajdź własny styl, by poczuć się komfortowo w takiej przestrzeni i jednocześnie by była ona w pełni funkcjonalna.

Nowoczesna łazienka na poddaszu

 • Nowoczesna łazienka na poddaszu może wykorzystywać wręcz minimalistyczne meble i sprzęty. Bardzo dobrze wpisuje się w nią prosta kabina typu walk-in.
 • Możesz również zdecydować się w takim przypadku na prostą kabinę-parawan z jednej tafli szkła, zamontowaną w rogu pomieszczenia, gdzie wysokość będzie największa.
 • W nowoczesnej małej łazience na poddaszu wykorzystaj lustra i lustrzane płytki, najlepiej na przeciwległą ścianę względem wejścia, by nadać takiemu pomieszczeniu głębi i sprawić, że będzie wydawało się ono większe, niż jest w rzeczywistości.
 • Możesz też podjąć decyzję o wykonaniu ściany w stylu betonu technicznego – w ten sposób nadasz swojej łazience loftowego charakteru.

Łazienka glamour na poddaszu

 • Styl glamour czerpie wiele z epoki baroku w stylu aranżacji.
 • Wykorzystaj lustra, kryształy, ale i lakierowane fronty w meblach łazienkowych, by uzyskać efekt glamour w łazience na poddaszu.
 • Podświetlane lustra, mały szezlong przy oknie w łazience również będą pasowały do takiego stylu.

Łazienka w stylu skandynawskim

 • Skandynawski styl wykorzystuje naturalne materiały we wnętrzach. Również łazienka może być w nim utrzymana.
 • Skosy z białych desek z widocznymi krokwiami, do tego umywalka wolnostojąca i klasyczna, drewniana podłoga będą najlepszym przykładem łazienki na poddaszu w stylu skandynawskim.
Przydatny poradnik: Ile kosztuje biały montaż?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco