ART FIRE Nowicki kominki Sp. z o.o.

Rybnik

22

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Palenie drewnem czy węglem, a może gazem? Masz wybór!

Autor: Jarosław Nowicki, publikacja: 2020-02-12

Spalenie drewna to naturalny proces. Ogrzewamy się nim od zarania dziejów.

Zdjęcie nr 1

Przyjmując, że za naszego życia urośnie 5 dużych drzew, które spalimy, spalić musimy także gaz czy węgiel, aby się ogrzać. Ile dwutlenku węgla zaabsorbuje drewno i wydali tlenu niezbędnego do naszego życia, a ile uczyni to węgiel czy gaz, pomijając aspekty i koszty wydobycia węgla czy gazu, z nieznanymi konsekwencjami dla środowiska (gaz łupkowy). Na Śląsku odczuwamy rabunkową gospodarkę kopalń. Węgiel jest nam Ślązakom potrzebny, niemniej musimy od niego odejść, chociażby dlatego że kiedyś się skończy.

Z mojego krótkiego wywodu na temat tego, co lepsze, każdy jest w stanie wyciągnąć własne wnioski. Ochrona środowiska czy nie? Planetę Ziemię mamy jedną. Palenie drewnem jest ekologiczne, oczywiście tylko w porównaniu do palenia innymi paliwami.

Jeśli mam wybór, czy palić węglem, gazem, olejem czy drewnem, wybieram drewno. Oczywiście mamy inne odnawialne źródła energii - i bardzo dobrze, ale palenie w kominku drewnem daje niepowtarzany efekt i atmosferę. Możemy żyć w zgodzie z naturą czy chociażby w symbiozie, jaką daje nam dzisiejszy świat. Będę bronił palenia drewnem nie dlatego, że zajmuję się nim, tylko dlatego, że uważam to paliwo za najmniej obciążające dla środowiska z wszystkich dostępnych paliw, jakie mamy dzisiaj na rynku.

Chętnie posłucham rzeczowych argumentów osób, które w Krakowie wydały uchwałę, która zakazuje palenia paliwem stałym. Trzeba tłumaczyć ludziom, że nie jest to zakaz palenia w kominku tylko paliwem stałym, jakimi są węgiel, drewno oraz pochodne drewna pellet. Oberwało się rykoszetem... Takie mam na ten temat zdanie i będę go bronił. Myślę, że przede wszystkim powinniśmy się skupić na edukowaniu ludzi, a nie wydawaniu nakazów, zakazów i tym podobnych, bo co z tego, że 100 osób będzie ekologicznych, będzie sortować śmieci, palić drewnem czy oszczędzać prąd i wodę, jak jedna zapali oponę w starym kopciuchu i cała praca tych ludzi idzie na marne. Przede wszystkim edukacja, fachowa rzetelna wiedza i dobre rozwiązania legislacyjne.


Opracował:
Jarosław Nowicki
Art fire Nowicki kominki Sp. z o.o.

Skład opału - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 16 448 Składów Opału najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o składach opału