Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Rozwój budownictwa pasywnego na świecie

Rozwój budownictwa pasywnego na świecie

author box img

Doradca Budowlany

Zaktualizowano: 5 maja 2014 05.05.2014 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o budowie domów

Ponad 68441 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Budownictwo pasywne rozwija się na świecie z powodzeniem już od 20 lat.
Standard ten, taki jakim go znamy dziś, narodził się w Niemczech. Nie od razu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, zatem harmonijny rozwój tej branży, to skutek kompromisów osiągniętych stosunkowo niedawno. Na szczęście coraz więcej osób i instytucji publicznych przekonuje się, że są to inwestycje bardzo komfortowe i w dodatku opłacalne. Rośnie też świadomość ekologiczna społeczeństw, co jest również motorem napędzającym postęp w dziedzinie budownictwa.
Prowadzone na szeroką skale badania potwierdzają, że budynki pasywne generują oszczędności energetyczne nawet na poziomie 90% w porównaniu z dotychczasowymi, w moim przekonaniu przestarzałymi standardami budowlanymi. Co warunkuje tak spektakularne wyniki?
Warunkiem jest bardzo fachowe prowadzenie inwestycji od projektu do jej realizacji. Potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania jest nadanie certyfikatu budynku pasywnego. Ponieważ system, o którym mówimy narodził się w Europie ( z 20 000 budynków pasywnych, 13 500 znajduje się w Niemczech), jako punkt odniesienia narzucony został klimat środkowoeuropejski. Jednakże dziś opracowuje się już wytyczne dla innych stref klimatycznych, czy uwzględniających chociażby warunki sejsmiczne. Nie ma więc przeciwwskazań, by ideę budownictwa pasywnego propagować i polecać we wszystkich zakątkach świata. Zwłaszcza w krajach borykających się z tak poważnymi problemami energetycznymi, jak kraje azjatyckie. Przyjmując, że budynki zużywają ponad jedna trzecią produkowanej na świecie energii, 90% oszczędność energetyczna budynków pasywnych ma szanse stanowić klucz do zlikwidowania tych problemów w przyszłości. Dodatkowo wydajne wykorzystywanie energii odnawialnej umożliwi nam w przyszłości całkowite uniezależnienie się od jej kopalnych źródeł. Warto pomyśleć tez o tym, że dalej za tym idzie polityczna niezależność państw od gazowych i naftowych potentatów. Ale to temat na osobne rozważania. W każdym razie w obliczu tak wielkich korzyści, nie dziwi fakt, że trend (można już użyć takiego określenia) budownictwa pasywnego zyskuje taka popularność na całym świecie. Co się takiego wydarzyło na przestrzeni tych 20 lat odkąd wzniesiono pierwszy budynek pasywny w Darmstadt w Niemczech? Zmieniła się nasza mentalność. Głównie z powodu lęku o przyszłość naszą i naszych dzieci, ale lepiej późno niż wcale.
Ekspert Budowlany
Dodano: 6 maja 2014 Zaktualizowano: 5 maja 2014

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco