Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu

Wymiary paneli fotowoltaicznych i ich waga

Wymiary paneli fotowoltaicznych i ich waga

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno wymiary paneli fotowoltaicznych, jak i moc całej instalacji powinny być dopasowane do danego gospodarstwa domowego. Dlatego wielkość paneli słonecznych – ich długość i szerokość oraz waga – zależą od rodzaju instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Wymiary paneli fotowoltaicznych i modułu fotowoltaicznego zależą też od miejsca montażu (np. powierzchni dachu). Jak dobrać wielkość paneli fotowoltaicznych? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 24 maja 2022 24.05.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25326 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie? Ten artykuł z pewnością pomoże Ci w dobraniu właściwego rozmiaru paneli fotowoltaicznych, a także rozwieje wątpliwości, czy Twój dach wytrzyma ciężar instalacji.

Wymiary paneli fotowoltaicznych: długość, szerokość, grubość

Im lepiej dobrany wymiar paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania na energię odnawialną, tym bardziej opłacalna jest cała instalacja fotowoltaiki i inwestycja w nią. Jeśli wymiary paneli fotowoltaicznych będą zbyt małe, to moc czerpana z fotowoltaiki nie spełni potrzeb danego gospodarstwa. Jeżeli będą za duże – to powstaną niepotrzebne nadwyżki, a sama instalacja będzie więcej kosztować.

  1. Każdy panel fotowoltaiczny jest zrobiony z ogniw fotowoltaicznych o mniej więcej zbliżonych do siebie wymiarach.
  2. Dostępne są opcje paneli fotowoltaicznych (podział pod względem liczby ogniw): panele fotowoltaiczne o 48, 60 oraz 72 ogniwach – to tzw. standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych, coraz częściej wykorzystywane są jednak panele nawet o 120 czy 144 ogniwach.
  3. Standardowo ogniwa układa się w rzędach po 6 i łączy w panele, z czego te z 60 ogniwami są zdecydowanie najpopularniejsze dla instalacji domowych, ze względu na dobre właściwości mechaniczne i łatwość montażu. Natomiast dla zastosowań przemysłowych wykorzystuje się najczęściej te z 72, 120, a nawet 144 ogniwami.
  4. W chwili obecnej wymiary paneli fotowoltaicznych są do siebie zbliżone. Szerokość paneli wynosi około 100 cm, a długość około 165-170 cm (grubość to około 40 mm), przy mocy ok. 280 W.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 326 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Od czego zależą wymiary paneli fotowoltaicznych?

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą przede wszystkim od liczby wykorzystanych ogniw w poszczególnych panelach (samo ogniwo ma zazwyczaj wymiar ok. 15x15 cm). To proste: panele wykorzystujące 40 lub 60 ogniw będą mniejsze od paneli używających 72, 120 czy 144 ogniw (ich szerokość i wysokość będzie mniejsza, a dodatkowo zmniejszy się też waga).

Warto jednak pamiętać, że nie liczą się jedynie wymiary paneli fotowoltaicznych, ale też (a może nawet przede wszystkim) ich sprawność (czyli w uproszczeniu: ilość światła, jakie są w stanie przemienić w prąd – i efektywność samego procesu). Dlatego nie warto sugerować się wymiarem – sprawna instalacja PV może zajmować niewiele miejsca, jeśli jest odpowiednio dobrana pod względem efektywności ogniw i rozmiaru paneli.

Wymiary paneli fotowoltaicznych a powierzchnia instalacji PV

nowoczesny dom z instalacją fotowoltaiczną na dachu

Rozmiar całej instalacji PV zależy w dużej mierze właśnie od wymiarów samych paneli PV. Istotna jest informacja, że na rynku cały czas trwa wyścig technologiczny producentów paneli fotowoltaicznych – celem jest zmniejszenie ich wymiarów przy utrzymaniu tej samej wydajności lub nawet jej zwiększeniu. Ważne są więc dwa czynniki: wymiar paneli fotowoltaicznych i efektywność ich działania.

W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o optymalizację instalacji fotowoltaicznej dla dachów o niewielkiej powierzchni. W przypadku takich domów (szczególnie przy niskim nasłonecznieniu lub nieodpowiednim kątem nachylenia dachu) bardzo istotne jest stworzenie jak najbardziej efektywnej instalacji, przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej efektywności, czyli ilości światła, którą panel fotowoltaiczny przekształca na prąd.

Efektywność samych modułów to zazwyczaj ok. 18-20% – warto też pamiętać, że im większa wydajność paneli fotowoltaicznych, tym większy koszt pojedynczego panelu od danego producenta.

Ile waży panel fotowoltaiczny?

Waga paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważnym elementem w planowaniu fotowoltaiki na dachu – od tego, ile ważą panele fotowoltaiczne, zależy rekomendowany rodzaj instalacji.

  1. Jeden panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów. Należy pamiętać, że jest to wartość uśredniona, więc w zależności od rodzaju paneli mogą wystąpić różnice w wadze pomiędzy poszczególnymi modułami (widełki wagi pojedynczego panelu mieszczą się zazwyczaj w zakresie od 18 do 25 kg).
  2. Szacuje się, że minimalna nośność dachu powinna wynosić ok. 250 kg/m2 (zakładając przeciętne obciążenie modułami na poziomie 20 kg/m2). Znając ciężar paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, można obliczyć, ile będzie ważył cały zestaw paneli na dachu.
  3. Przykładowo, dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW składającej się z 18 paneli, same panele będą ważyć ok. 342 kg (na tej podstawie wyliczana jest też rekomendowana nośność dachu).
  4. Panele zajmą powierzchnię ok. 30 m2, co odpowiada obciążeniu 11,4 kg/m2. Uwzględniając system montażowy, całkowita waga wyniesie ok. 14 kg/m2.
  5. Z takim obciążeniem z pewnością poradzi sobie większość dachów domów jednorodzinnych. Natomiast jeśli chodzi o starsze budownictwo, warto najpierw upewnić się, że dodatkowa waga paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem.

Jak dobrać wymiar paneli fotowoltaicznych do własnych potrzeb?

Przy wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych dobrze jest polegać na profesjonalistach, np. specjalistach od fotowoltaiki z Warszawy, którzy poprzez przegląd techniczny mogą ocenić wszystkie elementy i pomogą w wyborze właściwego rozwiązania dla potrzeb oszczędnościowych. Dobór wielkości systemów fotowoltaicznych jest bezpośrednio związany z zużyciem energii elektrycznej przez domowników.

  1. W pierwszej kolejności zweryfikuj, jak wysokie rachunki za prąd płacisz.
  2. Następnie przemyśl, czy w najbliższym czasie zamierzasz inwestować w nowe sprzęty, które będą pobierać dodatkową energię w Twoim domu.
  3. Znając zapotrzebowanie na energię, będziesz mógł właściwie obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej.

Wielkość paneli fotowoltaicznych a rozmiar dachu

Jednym z głównych czynników mających wpływ na wymiary paneli fotowoltaicznych jest wielkość oraz zorientowanie powierzchni dachu względem kierunków świata, na którym chcesz zamontować instalację.

  1. Określ, jaką powierzchnię dachu masz do dyspozycji, aby zamontować instalację fotowoltaiczną.
  2. Zainteresowanie energią słoneczną można zauważyć już w domach, gdzie dach ma wielkość do 150 m2.
  3. Ważne jest ułożenie dachu względem kierunków świata oraz ewentualnie zacienienie powierzchni dachu. Moduły fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim.
  4. Kształt dachu również ma znaczenie. Znacznie łatwiej jest zamontować panele fotowoltaiczne na prostokątnej powierzchni, niż na skomplikowanych konstrukcjach, np. z licznymi wykuszami.
Pamiętaj!
Warto również pamiętać o tym, że należy wziąć pod uwagę powierzchnię i ciężar instalacji fotowoltaicznej. Każdy dach ma bowiem określone możliwości montażowe, które często ograniczają okna dachowe, lukarny, itp. Podobnie jest z ciężarem instalacji, im niższy, tym lepiej, szczególnie gdy budynek jest starszy.

Jeśli decydujesz się na panele fotowoltaiczne na dachu, ale problemem jest rozmiar instalacji PV, to nie musisz rezygnować z fotowoltaiki. Zapytaliśmy ekspertów, co zrobić, gdy dach jest za mały na fotowoltaikę?

Eugeniusz Tomaszewski

"LEXI-BUD" EUGENIUSZ TOMASZEWSKI

Czasami zdarza się, że powierzchnia dachu nie wystarczy do zamontowania efektywnej instalacji fotowoltaicznej – nawet przy pieczołowitym doborze wymiarów paneli fotowoltaicznych i ich efektywności. W takim przypadku rekomendowana jest fotowoltaika na gruncie – oczywiście jeśli są takie możliwości wokół budynku. A co zrobić, jeśli nie ma również opcji instalacji blisko budynku?

Obecnie przygotowywany jest projekt ustawy, która przewidywać będzie możliwość instalacji paneli na odległość, dzięki czemu będzie można bilansować energię.

Eksperci podkreślają, że taka opcja lada moment może rozszerzyć możliwości instalacji fotowoltaiki. Przykładowo: jeśli dach nie spełnia wymogów instalacji, to można będzie stworzyć instalację fotowoltaiczną na oddalonej od domu działce, na której będzie zamontowany licznik. Taka możliwość może otworzyć rynek fotowoltaiki również na właścicieli mieszkań w blokach, którzy posiadają działki za miastem. Zapytaj o ofertę specjalistów od fotowoltaiki z Lublina lub Twojego miasta i korzystaj z energii odnawialnej!

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 24 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco