Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
panele fotowoltaiczne na gruncie przy domu jednorodzinnym

Fotowoltaika na gruncie – montaż, pozwolenie, cena

Fotowoltaika na gruncie – montaż, pozwolenie, cena

Fotowoltaika pozwala na uniezależnienie się w wysokim stopniu od dostaw energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł oraz na obniżenie rachunków za prąd. Najczęściej panele PV są montowane na dachu budynku, ale może zostać wykorzystana również fotowoltaika na gruncie. Sprawdź, zainstalować panele fotowoltaiczne na ziemi, jakie formalności cię czekają oraz ile kosztuje fotowoltaika na gruncie!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 14 czerwca 2022 14.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25326 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto ją rozważyć?

Jeśli dach nie ma odpowiedniej ekspozycji od strony południowej, ma duże nachylenie albo pokrycie umożliwiające zainstalowanie paneli, można wybrać fotowoltaikę na gruncie. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy:

  • masz dużą działkę do dowolnego zagospodarowania, która pozwala na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Będzie to nie tylko mikroinstalacja, ale cała farma solarna zasilająca więcej niż tylko dom jednorodzinny;
  • chcesz zoptymalizować ustawienie modułów naziemnych, zwiększając ich wydajność, a tym samym ilość wytwarzanej energii;
  • chcesz wygodnie czyścić fotowoltaikę oraz wykonywać zabiegi konserwacyjne dla swojej instalacji, aby efektywnie korzystać z zasobów energii odnawialnej.
Ważne:
Aby fotowoltaika na gruncie osiągała swoją maksymalną wydajność, należy unikać zacienionych miejsc oraz miejsc z nadmierną ekspozycją na wiatr.

Zanim przystąpisz do instalacji, musisz wybrać odpowiedni rodzaj paneli fotowoltaicznych, czyli ogniw fotoelektrycznych, które pozwalają na przekształcanie światła w energię elektryczną. Nowoczesne panele obejmują ogniwa grubowarstwowe: monokrystaliczne i polikrystaliczne, oraz ogniwa cienkowarstwowe. Powinieneś również przeliczyć, ile potrzebujesz paneli fotowoltaicznych dla domu na 1 m2 stelażu oraz jakie będzie zapotrzebowanie na energię Twojego domu – zrobi to dla Ciebie firma montująca fotowoltaikę w Warszawie lub Twoim mieście.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 326 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fotowoltaika na gruncie – jakie warunki trzeba spełnić?

Na możliwość zainstalowania fotowoltaiki na gruncie składa się kilka ważnych czynników. Zdecyduj się na panele fotowoltaiczne na gruncie, kiedy:

  • możesz umieścić stelaż na gruncie z dobrą ekspozycją w kierunku południowym,
  • nie ma zacienienia w miejscu, w którym chcesz montować panele na gruncie,
  • masz odpowiednie podłoże, ponieważ stelaż przeznaczony pod fotowoltaikę na gruncie musi być osadzony stabilnie,
  • inwestycja znajdzie się w pobliżu sieci średniego napięcia,
  • nie dochodzi do konfliktów technicznych związanych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika.

Zalety i wady fotowoltaiki na gruncie

Panele fotowoltaiczne na ziemi mogą być dobrym rozwiązaniem w twoim przypadku, ale musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Jedną z nich jest konieczność podjęcia dodatkowej inwestycji w solidny i trwały stelaż fotowoltaiczny oraz wygospodarowania miejsca na swojej działce na mikroinstalację.

Panele na gruncie najczęściej są wybierane przez tych inwestorów, których dach nie jest dostosowany pod ich montaż. Ich najważniejsze zalety:

  • pozwalają one na wypracowanie jeszcze większych oszczędności finansowych z tytułu opłacanych rachunków za prąd,
  • sam montaż nie jest skomplikowany,
  • możesz też uzyskać optymalny sposób ustawienia ogniw solarnych względem kąta padania promieni słonecznych. Dzięki temu wydajność całej instalacji zdecydowanie wzrasta,
  • wybór fotowoltaiki w ogrodzie zapewnia efektywne chłodzenie całej instalacji, ze wszystkich stron, co zabezpiecza panele przed przegrzewaniem.

Do wad takiej instalacji naziemnej zaliczyć jednak należy:

  • wyższy koszt instalacji z uwagi na konieczność montażu na specjalnych stelażach – sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika,
  • zajęcie sporej przestrzeni na gruncie,
  • większe narażenie na uszkodzenia paneli lub ich kradzieży,
  • konieczność zagospodarowania miejsca, które nie jest zacienione.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

panele fotowoltaiczne na gruncie na podwórku przy domu jednorodzinnym

Wiedząc, jak działają panele słoneczne, łatwiej będzie dokonać montażu na gruncie. W pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce, w którym stanie fotowoltaika. Konstrukcja ma być stabilna, wytrzymała i trwała oraz zapewniać odpowiednie nachylenie paneli PV względem promieniowania słonecznego.

Stelaż naziemny do paneli fotowoltaicznych powinien być wykonany z najwyższej jakości stali ocynkowanej lub aluminium, ponieważ takie metale są odporne na potencjalnie szkodliwy wpływ czynników pogodowych i na korozję. Jak zrobić stelaż pod panele fotowoltaiczne? Najlepiej zdać się na fachowość profesjonalistów i zlecić jego zrobienie firmie z doświadczeniem. Jeśli to konieczne, przed montażem fotowoltaiki na gruncie trzeba przygotować ziemię i okolicę, np. wyciąć drzewa, które mogłyby zasłaniać w ciągu dnia ogniwa instalacji.

Przejdźmy krok po kroku przez proces montażu konstrukcji fotowoltaiki na gruncie:

  1. Wyznaczenie miejsca na instalację – najlepiej na ciężkim i stabilnym, niezacienionym gruncie.
  2. Osadzenie konstrukcji – stelażu pod panele PV.
  3. Montaż paneli na stelażu.
  4. Montaż falownika.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?

Optymalne położenie względem słońca paneli fotowoltaicznych na gruncie powinno obejmować ich nachylenie pod kątem 20-35 stopni.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – cena

Dla oceny tego, czy fotowoltaika na gruncie się opłaca, musisz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi. Cena samych paneli nie odbiega od kosztu zakupu paneli dachowych. Jednak konieczność wykonania stelażu i wzmocnienia podłoża zwiększa koszty realizacji. Wydatek jest zależny głównie od sposobu umieszczenia konstrukcji stalowej lub aluminiowej w gruncie. Można wkręcać lub wbijać w ziemię stelaż albo przytwierdzać go do wylewki betonowej.

Fotowoltaika na gruncie a wiatr

Wiatr jest czynnikiem atmosferycznym wpływającym negatywnie na instalację fotowoltaiczną. Montaż paneli powinien być wykonany w taki sposób, by całość była w pełni odporna na wiatr, o ile znajduje się w miejscu, w którym jest mocno wystawiona na jego działanie.

Fotowoltaika na gruncie – podatek

Od sierpnia 2019 roku wprowadzono niższą stawkę podatku VAT dla przydomowej fotowoltaiki na gruncie, która jest mikroinstalacją pozwalającą na produkcję prądu na potrzeby gospodarstwa domowego. Wcześniej ten podatek był naliczany według stawki 23 proc., a obecnie to 8 proc.

Fotowoltaika na gruncie – opinie

Użytkownicy fotowoltaiki na gruncie potwierdzają, że może ona działać tak samo sprawnie albo nawet charakteryzować się większym uzyskiem energii, w porównaniu z instalacją na dachu. Trzeba ją jednak właściwie umiejscowić na ziemi i zabezpieczyć. Zrobią to specjaliści od fotowoltaiki z Wrocławia lub Twojego miasta, których znajdziesz na Oferteo.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki na gruncie

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco