Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na rękę kobiety ustawiającej termostat grzejnikowy

Termostat grzejnikowy – jak działa i jak wyregulować zawór termostatyczny do grzejnika?

Termostat grzejnikowy – jak działa i jak wyregulować zawór termostatyczny do grzejnika?

Termostat grzejnikowy to proste urządzenie, które umożliwia kontrolę nie tylko temperatury w mieszkaniu lub domu, ale też wydatków na ogrzewanie. Dlatego ten z pozoru niewielkich rozmiarów zawór termostatyczny odgrywa ogromną rolę w całym systemie grzewczym. Nie każdy jednak wie, jak działa termostat grzejnikowy, jak ustawić termostat i jakie są rodzaje zaworów termostatycznych. Wyjaśniamy to w naszym praktycznym poradniku, a przy okazji podpowiadamy, jakie ustawienia termostatu są najlepsze.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 13 stycznia 2023 13.01.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27876 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Co to jest termostat grzejnikowy i jaka jest jego budowa?

Czym jest zawór termostatyczny i jak skonstruowany jest termostat grzejnikowy? Na początek warto wiedzieć, że termostaty instalowane są w różnych urządzeniach domowych, a ich najpopularniejsze zastosowanie to właśnie zawory termostatyczne w grzejnikach instalacji grzewczych.

Na większość zaworów termostatycznych składają się dwa podstawowe elementy:

  1. Głowica termostatyczna.
  2. Zawór przygrzejnikowy.

Wewnątrz zaworu znajduje się również tzw. popychacz (dzięki niemu można wykonywać ruchy zaworem – dzięki czemu uwalniasz lub odcinasz dopływ wody do grzejnika) oraz czujnik temperatury.

W czujniku temperatury znajduje się substancja termokurczliwa – najczęściej jest to ciecz, wosk lub gaz. Zawory grzejnikowe termostatyczne na swojej konstrukcji mają nakładane pokrętła – ze skalą (najczęściej od 1 do 5).

Dodatkowym ważnym elementem dostępnym dla ekspertów instalujących ogrzewanie lub monitorujących ich pracę w budynku jest regulator zakresu pracy.

Za jego pomocą można ustalić tzw. wstępną nastawę zaworów. Dobór odpowiedniej wstępnej regulacji ma znaczący wpływ na moc grzania poszczególnych grzejników oraz wydajność grzewczą w całej instalacji (a w konsekwencji również na efektywność grzewczą całego budynku).

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 876 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Termostat grzejnikowy – cena

Ile kosztuje termostat grzejnikowy? Cena zależy od stopnia zaawansowania urządzenia. Proste zawory termostatyczne kosztują 30-40 zł. Modele z lepszej jakości pokrętłem i dodatkowymi elementami – kosztują ok. 50-80 zł.

Najdroższe są głowice elektroniczne oraz zawory wyposażone w moduły WiFi lub z opcją zdalnego sterowania. Tego typu termostaty grzejnikowe mogą kosztować od 150 do nawet kilkuset złotych za sztukę.

Sprawdź: Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domu 80 m2, 100 m2 i 160 m2?

Jak działa termostat grzejnikowy?

kobieta ogrzewa swoje dłonie trzymając je na grzejniku

Jak działa zawór termostatyczny? Zasada działania zaworu termostatycznego jest prosta – głowica termostatyczna odpowiada za przepływ cieczy ogrzewającej następnie płytę kaloryfera. Z kolei zawór termostatyczny reguluje prace głowicy – wykorzystując w tym celu materiał termokurczliwy.

W praktyce oznacza to, że jeśli w pokoju robi się zimno, to materiał termokurczliwy wpływa na sprężynę zaworu w taki sposób, że może dojść do obiegu wody w systemie. Jeśli w pokoju robi się cieplej, to głowica „domyka” przepływ cieczy, dzięki czemu powierzchnia kaloryfera robi się zimniejsza.

Sprawdź: Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw – jak wypełnić, gdzie i do kiedy złożyć?

Rodzaje zaworów grzejnikowych termostatycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów grzejnikowych – od prostych modeli po wyposażone w łączność WiFi lub bluetooth. Najczęściej stosowany podział – ze względu na sposób prowadzenia rur i zasilania grzejnika:

  • zawory termostatyczne osiowe,
  • zawory termostatyczne proste,
  • zawory termostatyczne kątowe,
  • zawory termostatyczne narożnikowe.

Warto przy tym dodać, że istnieje również duży wybór głowic, czyli jednego z podstawowych elementów zaworu termostatycznego. Do wyboru są rodzaje głowic:

  • zawory z głowicą działającą zdalnie (głowica połączona kapilarą z nasadką zaworową – wyposażoną jedynie w popychacz),
  • głowice z czujnikiem działającym zdalnie (czujnik połączony kapilarą z głowicą termostatyczną),
  • zawory z rozdzielonym zdalnym zadajnikiem i zdalnym czujnikiem (w tym przypadku w systemie montowane są odrębne połączenia z nasadką – systemem specjalnych kapilarnych przewodów),
  • zawory z zadajnikiem i czujnikiem w głowicy termostatycznej (montowane są bezpośrednio na korpusie zaworu).

Rodzaje głowic i całych konstrukcji zaworów sprawiają, że można dobrać do instalacji tani i prosty zawór lub termostat grzejnikowy z czujnikiem temperatury czy inteligentny termostat grzejnikowy – ze zdalnym połączeniem.

Jak dobrać zawór termostatyczny do grzejnika?

Jak łatwo się domyślić po opisanym wyżej podstawowym podziale zaworów termostatycznych – różne rodzaje zaworów sprawdzą się w różnych typach instalacji. Nie istnieje więc jeden najlepszy zawór termostatyczny do grzejnika – każdy fachowiec od ogrzewania indywidualnie dobiera zawory do danej instalacji grzewczej. Skontaktuj się ze specjalistami od instalacji grzewczych z Warszawy lub innych miast, którzy dobiorą odpowiednie zawory dla Twojej instalacji.

Jak dobrać zawór termostatyczny do grzejnika i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj zaworu,
  • materiał, z którego wykonany jest zawór,
  • rozmiar gwintów w zaworze,
  • rodzaj głowicy termostatycznej,
  • możliwość przepływowa zaworu.
Uwaga!
Możliwość przepływu zaworu określana za pomocą współczynnika kv. Jak dobrać moc przepływu do kaloryfera? Do małych kaloryferów wystarczą mniejsze możliwości kv danego zaworu, do większych konieczny jest dobór zaworu z wysokim przepływem, tak aby cała instalacja działała efektywnie i bez problemów.
Planujesz modernizację instalacji grzewczej? Sprawdź: Wymiana pieca – lista dotacji i warunki uzyskania dofinansowania

Jak ustawić termostat na grzejniku? Regulacja zaworu termostatycznego

Jak ustawić termostat na grzejniku? Na czym polega regulacja zaworu termostatycznego i jak odczytać oznaczenia na zaworze termostatycznym? To najczęściej zadawane pytania o zawory termostatyczne i efektywność systemów grzewczych – szczególnie teraz, gdy koszty ogrzewania z roku na rok są coraz większe. Oto najważniejsze porady:

  1. Pamiętaj, żeby nie stosować jednego ustawienia dla wszystkich pomieszczeń – optymalna temperatura w kuchni to ok. 18 stopni Celsjusza, w pokoju dziennym to ok. 21 stopni, a w łazience to nawet 25 stopni.
  2. Ustawienie stałego poziomu na cały dzień w każdym pomieszczeniu też nie jest dobrym rozwiązaniem – warto obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których nie przebywasz często w ciągu dnia (np. w sypialni).
  3. Nocą warto ustawić termostat na mniejsze wartości w pozostałych pomieszczeniach, w sypialni warto za to utrzymywać ok. 19 stopni Celsjusza – zadbasz w ten sposób o komfortowy sen.
  4. Jeśli wychodzisz na dłuższy czas z mieszkania – wskazane jest obniżenie wartości na termostacie, w innym wypadku wygenerujesz niepotrzebne ciepło.
  5. Jednoczesne odkręcanie termostatu na najwyższe wartości i otwieranie okien co jakiś czas, aby obniżyć temperaturę – to częsty błąd, który zaburza działanie systemu grzewczego i naraża na niepotrzebne koszty.

Jak prawidłowo ustawić termostat? Infografika

Informację o tym, jakiej temperaturze odpowiadają poszczególne cyfry, umieściliśmy na infografice poniżej. Zapamiętaj, jak prawidłowo ustawić termostat:

Infografika przedstawiająca w jaki sposób prawidłowo ustawić zawór termostatyczny

Optymalna regulacja zaworu termostatycznego – ustawienie temperatury:

  • (tzw. śnieżynka) -> 6-8 °C – nie zamarznie,
  • 1 -> 12-13 °C – spiżarnia, wiatrołap,
  • 2 -> 15-16 °C – przedpokój, korytarz,
  • 3 -> 18-20 °C – sypialnia, salon,
  • 4 -> 22-24 °C – łazienka, gabinet,
  • 5 -> 25-28 °C – basen.

Montaż głowicy termostatycznej

Prawidłowy montaż głowicy termostatycznej jest podstawą poprawnego działania całego systemu grzewczego, dlatego zdecydowanie warto powierzyć montaż fachowcom od instalacji grzewczych z Krakowa lub innego miasta.

Zazwyczaj wymiana i montaż prostych typów zaworów (wciąż najczęściej stosowanych) odbywa się w 4 krokach:

  1. Fachowiec odkręca starą głowicę zaworu.
  2. Dopasowuje adapter (między głowicą a zaworem).
  3. Przymocowuje do zaworu grzejnikowego podstawę termostatu.
  4. Nakłada głowicę i ustawia przesunięcie zacisku blokującego dalsze odkręcanie.

Czy głowica termostatyczna może być montowana pionowo?

Zaleca się, aby wykonywać montaż głowicy w pozycji poziomej – a sama głowica powinna znaleźć się na rurze zasilającej.

Montaż głowicy termostatycznej w pionie jest możliwy, ale taki układ sprawia, że ciepło rury będzie zaburzać pracę głowicy (dojdzie do nadmiernego „dławienia” w przepływie wody, a w konsekwencji do spadku efektywności grzewczej wszystkich kaloryferów z pionowym montażem głowic).

Zawory termostatyczne – odpowiedzi na często zadawane pytania

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco