Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista podłącza rury ogrzewania podłogowego do rozdzielacza

Rozdzielacz do podłogówki – jaki wybrać? Gdzie i jak go zamontować?

Rozdzielacz do podłogówki – jaki wybrać? Gdzie i jak go zamontować?

Rozdzielacz do podłogówki to serce układu grzewczego. System nie będzie działać prawidłowo bez tego elementu. Nie można wybrać „pierwszego lepszego” rozdzielacza, należy go dopasować do sposobu ogrzewania domu i ustalić jego wymiary. Jak wybrać dobry rozdzielacz do podłogówki? Dowiedz się więcej!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 15 lutego 2023 15.02.2023 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27119 Specjalistów od Ogrzewania Podłogowego blisko Ciebie

Do czego służy rozdzielacz do podłogówki?

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego determinuje równomierne rozprowadzanie ciepła w ramach całej instalacji i poszczególnych pomieszczeniach domu. Zapewnia odpowiednią temperaturę każdej pętli, czyli maksymalny możliwy komfort cieplny. Łączy obwody, strefy instalacyjne oraz grzejniki, tworząc jeden dobrze funkcjonujący system.

Dzięki zastosowaniu rozdzielacza do podłogówki w obrębie jednej instalacji grzewczej może współpracować od kilku do kilkunastu obiegów grzewczych. Jest to niezbędny element systemu grzewczego tego typu.

Ogrzewanie podłogowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 119 Specjalistów od Ogrzewania Podłogowego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa rozdzielacz do podłogówki?

Działanie rozdzielacza do ogrzewania podłogowego można obrazowo porównać do działania skrzyni biegów. Rozdzielacz napędza przepływ ciepła w pętlach grzewczych układu, przekazując środek grzewczy do całego układu grzewczego, zależnie od zapotrzebowania układu. Jego zadaniem jest precyzyjne wyregulowanie przepływów dla wszystkich obwodów układu grzewczego.

Elementy, które znajdują się w systemie rozdzielczym w ogrzewaniu podłogowym to:

  • belki (belka górna i belka dolna),
  • zawory termostatyczne,
  • przepływomierze (rotametry),
  • odpowietrzniki,
  • nyple redukcyjne,
  • zawory powrotny i zasilający.

Wszystkie są wymagane do prawidłowego działania rozdzielacza.

Rozdzielacz do podłogówki – wymiary

Wymiary rozdzielacza do ogrzewania podłogowego określa się na podstawie średnicy belek. Do domów jednorodzinnych zalecane są rozdzielcze o wymiarach 1/4 lub 3/4 cala. W dużych budynkach zalecane wymiary to 1, 1 1/4 oraz 1 ½.

W przypadku ogrzewania zewnętrznego stosuje się sprzęt o wymiarze 2 cali. Należy wziąć pod uwagę także liczbę obwodów. Zawsze dobiera się je indywidualnie pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku czy pomieszczenia.

Rozdzielacz do podłogówki – cena

Koszt rozdzielacza do podłogówki zależy od liczby obwodów, producenta (firmy) oraz miejsca. Można znaleźć rozdzielacza nawet za 400 zł, są też i oferty, w których rozdzielacz kosztuje 2000-2500 zł. Im większa liczba obwodów i bardziej uznana marka, tym wyższa cena.

Podczas wyboru tak ważnego sprzętu nie warto oszczędzać, ale nie trzeba też kupować najdroższej opcji. Przed zakupami warto porozmawiać z fachowcem i zapytać go, jaki rozdzielacz będzie najbardziej odpowiedni i jednocześnie za jaki nie trzeba przepłacać. Zleć wybór rozdzielacza specjalistom od ogrzewania podłogowego z Warszawy lub innego miasta blisko Ciebie.

Jaki rozdzielacz do podłogówki wybrać?

Wybór rozdzielacza do ogrzewania podłogowego nie jest prosty. Najlepiej pozostawić to specjalistom. Podczas kupowania całej instalacji możemy liczyć na dobór odpowiedniego sprzętu. Kupując rozdzielacze, należy zwrócić uwagę na:

  1. Sposób ogrzewania domu – ogromne znaczenie ma fakt, czy system podłogowy jest jedynym systemem grzewczym, czy też stosowany jest system hybrydowy (tradycyjne grzejniki).
  2. Uzbrojenie rozdzielacza – czy posiada on wszystkie niezbędne elementy? Bez nich nie będzie użyteczny.
  3. Materiał, z którego jest wykonany – popularnością cieszą się mosiężne rozdzielacze oraz te wykonane ze stali nierdzewnej. Rzadziej używa się tworzyw sztucznych. Materiał wpływa na trwałość systemu.

Nie można zapomnieć także o wyborze prawidłowego rozmiaru rozdzielacza. Należy wziąć pod uwagę liczbę potrzebnych obwodów.

Jak podłączyć rozdzielacz do podłogówki?

Rury należy podłączyć do rozdzielacza za pomocą złączek odpowiednich do wybranego systemu łączenia rur. Liczba przyłączy ma odpowiadać liczbie pętli. Urządzenia montuje się w parach: zasilającym rozdzielaczem dopływa woda, a powrotnym jest do niej odprowadzana po przepłynięciu przez rurę.

Natomiast sposób rozprowadzenia rur instalacji grzewczej należy dopasować do rodzaju i funkcji pomieszczeń. Zazwyczaj rozdzielacz do podłogówki jest montowany z mieszaczem pompowym. Pozwala to na połączenie systemu ogrzewania płaszczyznowego z ogrzewaniem grzejnikowym.

Jaką rurą podłączyć rozdzielacz do podłogówki?

To zależy od długości układu wszystkich rur. Jeśli jest ona mniejsza niż 80 metrów, to stosuje się do niego rury o średnicy 16 x 2 mm. W przypadku układu do 100 metrów, średnica rur powinna wynosić 17 x 2 mm.

Pamiętaj! Rury układy grzewczego muszą być poprawnie rozplanowane, a przewody prawidłowo zainstalowane. Inaczej wybór dobrego sprzętu nic nie da.

Gdzie zamontować rozdzielacz do podłogówki?

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego montuje się w szafkach nad lub podtynkowych, najlepiej blisko ogrzewania podłogowego. Szafki natynkowe mogą być wykonane z blachy, natomiast szafki podtynkowe wkuwane są w ścianę. Dzięki temu można ładnie ukryć skrzynkę w murze.

Bardzo często rozdzielacz montowany jest w piwnicach czy kotłowniach. W takim przypadku mogą pojawić się komplikacje podczas odpowietrzania całej instalacji.

Na jakiej wysokości umieścić rozdzielacz do podłogówki?

Rozdzielacze najczęściej montuje się na wysokości 40-50 cm nad poziomem podłogi. Taka wysokość pomaga w prawidłowym odpowietrzeniu instalacji. Warto tak zaplanować umiejscowienie rozdzielacza z pomocą specjalistów od ogrzewania podłogowego z Poznania lub innego miasta, aby jego doprowadzenia miały najkrótszą drogę do grzejników podłogowych.

Czasem opłaca się instalacja dwóch rozdzielaczy, zamiast jednego, i to mimo stosunkowo wysokiej ceny tego sprzętu. Najbardziej optymalną lokalizacją jest centralna lokalizacja w stosunku do powierzchni grzejnych.

Jak ustawić rozdzielacz do podłogówki?

rozdzielacz ogrzewania podłogowego w instalacji podłogówki w nowym domu

Prawidłowe ustawienie rozdzielacza należy zacząć od od maksymalnego rozkręcenia wszystkich rotametrów. Trzeba odbezpieczyć każdy z nich, a potem przekręcić je w odpowiednią stronę. Dzięki temu będzie można zwiększyć przepływ wody. Można to odczytać ze wskaźnika, który posiadają wszystkie rotametry.

Aby je wyregulować, należy ustawić przepływ wody na poziomie 2,5–3 l. Ustawienie zbyt dużego lub zbyt małego przepływu wody może doprowadzić do sytuacji, w której piec wyłącza się zbyt szybko. Pomieszczenie nie będzie też odpowiednio dogrzane.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco