Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fachowcy naklejają czarną folię na szybę okna

Folia na okna – rodzaje. Jak nakleić folię okienną?

Folia na okna – rodzaje. Jak nakleić folię okienną?

Folia na okna może zabezpieczyć je przed stłuczeniem, chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce i blokować promieniowanie UV. Jednocześnie bardzo często wykorzystywana jest w celach czysto dekoracyjnych. Zobacz, jakie są rodzaje folii okiennych i na które się zdecydować.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 12 września 2022 12.09.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71380 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Wyeksponowanie okien na stronę południową powoduje, że pomieszczenie, w którym się one znajdują, szybko się nagrzewa. Jeśli jest w nim za gorąco, być może dobrym pomysłem byłoby zastosowanie folii na okna. Jednak ochrona przed promieniowaniem UV nie jest jedynym powodem, dla którego możesz wybrać ten produkt. Sprawdź, kiedy zastosowanie takiej folii na okno będzie znakomitym pomysłem.

Jaką folię na okna wybrać? Rodzaje folii okiennych

Folia na otwory okienne i inne przeszklenia ma wiele funkcji. W istocie jest to najczęściej samoprzylepny produkt, który ogranicza przenikanie światła i promieniowania słonecznego oraz przezierność okien. To nie jedyne funkcje, jakie może spełniać. Folia na okna w mieszkaniu może ponadto:

  • stanowić ochronę przed stłuczeniem czy porysowaniem i pomalowaniem w wyniku działania wandali,
  • być elementem dekoracyjnym,
  • stwarzać większą prywatność,
  • chronić okna przed zarysowaniem, np. przez psa (folia na okno przeciw drapaniu psa).

Istnieją dwa sposoby przyklejania folii na okna:

  1. Folie okienne naklejane na szybie od wewnątrz.
  2. Folie okienne przyklejane do szyby na zewnątrz.

Jaka folia na okno będzie charakteryzowała się wyższą trwałością? Zdecydowanie ta wewnętrzna, której trwałość szacowana jest przez producentów na 10-15 lat. Dla porównania folie okienne zewnętrzne są mniej trwałe – ich okres użyteczności to zaledwie 2-5 lat, ponieważ są naturalnie narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

To nie jedyna kwalifikacja, jaką można przedstawić w związku z tym produktem. Jaka folia na okna będzie najlepsza? Nie ma na to jednej odpowiedzi, dlatego zapoznaj się z ich popularnymi rodzajami:

  • folia na okna nieprzepuszczająca ciepła,
  • folia na szyby z filtrem UV,
  • folia na okno z efektem lustra weneckiego,
  • folia okienna zewnętrzna antygraffiti,
  • folia na okna antywłamaniowa,
  • folia dekoracyjna na okna.

Ponadto można podzielić folie okienne na takie, jakie stosuje się w różnych pomieszczeniach w domu, np. w salonie, w kuchni czy w łazience.

Folia na okna nieprzepuszczająca ciepła

Wiele mówi się o tym, że zwłaszcza w domach pasywnych i energooszczędnych warto stosować duże powierzchnie przeszkleń dla gromadzenia ciepła przez nagrzewające się szyby. Montowane są przy tym specjalne okna pasywne. Jeśli jednak będziesz spędzać czas w pomieszczeniu mocno doświetlonym światłem słonecznym, może się okazać, że słońce będzie cię razić. W takich przypadkach możesz zastosować folię na okna chroniącą przed słońcem, która przyda się nie tylko na okres upałów. Ma ona za zadanie przyciemnić pomieszczenie, ponieważ jest w stanie ograniczyć przenikanie słońca nawet w 90%.

Najlepiej wybierz folię na okna przeciw słońcu, którą nakleisz na zewnątrz, ponieważ wtedy będzie działać najskuteczniej. Nie tylko spowoduje, że promienie nie będą cię raziły w oczy, ale też w upalne dni w pomieszczeniach z oknami skierowanymi na południe nie będzie bardzo gorąco.

Zimą wybór folii okiennej przeciwsłonecznej ograniczy ucieczkę ciepła na zewnątrz.

W sprzedaży znajdują się produkty różnego koloru – popularne są folia na okna niebieska czy srebrna, ale może być ona również platynowa, brązowa, zielona czy stalowa.

Folia na szyby z filtrem UV

W kontekście folii na okna zasłaniającej, przeciwsłonecznej, trudno nie wspomnieć o produkcie mającym na celu ochronę przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Folia przeciw promieniowaniu UV ma hamować jego przenikanie przez szybę. Promieniowanie UV ma niszczące działanie na skórę ludzi i zwierząt, ale powoduje też powstawanie przebarwień na różnych przedmiotach.

Folia na okno z efektem lustra weneckiego

Okna łazienkowe powodują, że w pomieszczeniach kąpielowych jest znacznie jaśniej, ale trzeba je przysłaniać dla zachowania prywatności. Możesz zastosować odpowiednią folię na okno do łazienki, a jej przykładem może być folia na okno lustrzana, w formie lustra weneckiego. Zapewnia całkowitą przezierność z jednej strony, a z drugiej ma postać lustra.

Folia na okna lustro weneckie działa jednocześnie jak folia przeciwsłoneczna, dlatego że blokuje przenikanie promieniowania UV. Niestety, ale po zmroku należy zasłaniać okna z folią lustrzaną, bo efekt lustra weneckiego znika.

Folia okienna zewnętrzna antygraffiti

Na parterze okna narażone są niestety na działalność wandali, w tym graficiarzy. Mycie okien po farbie w sprayu jest kłopotliwe. Natomiast możesz chronić je dzięki folii zewnętrznej typu antygraffiti. Mocuje się ją na zewnątrz lub czasami również wewnątrz. Produkowana jest z bardzo twardego tworzywa, dzięki czemu uniemożliwia porysowanie szyb, a jeśli ktoś psiknie w jej kierunku farbą, bez trudu ją umyjesz.

Folia na okna antywłamaniowa

Największe ryzyko włamania istnieje na parterach lub pierwszych kondygnacjach budynków mieszkalnych jedno- lub wielorodzinnych. Dlatego właśnie tam najczęściej zalecane jest zamontowanie na oknach odpowiedniej folii. Folia na okno antywłamaniowa powinna być naklejona po zewnętrznej stronie szyby. Działa ona w ten sposób, że gdyby ktoś chciał wybić szybę, to nie roztrzaska jej na drobne kawałki, a ryzyko tego, że szyba w ogóle pęknie, jest znacznie mniejsze.

Najlepiej przy tym wybrać folię na okna zewnętrzną o wysokiej klasie antywłamaniowej, np. P2A, której działanie ochronne zostało potwierdzone badaniami. W wyborze odpowiedniej folii pomoże Ci specjalista od okien z Warszawy lub Twojego miasta.

Folia na okna dekoracyjna

Szeroką gamę produktową stanowią folie dekoracyjne, które możesz zastosować w dowolnym oknie – w wiatrołapie, w kuchni, w łazience, ale również na przegrodach szklanych w biurze. Folia na okna we wzory albo bardzo estetyczna folia mleczna na okna może być wykorzystywana dowolnie, także jako rozwiązanie zamiast firanek. Folia na okna ozdobna – ze wzorem czy ciekawym deseniem, kolorowa lub mleczna, a także czarna, będzie stanowiła zasłonę, która ochroni wnętrza przed niepożądanym wzrokiem przechodniów i sąsiadów.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 380 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Gdzie można kupić folię na okna?

Folię na okna na wymiar możesz zamówić u producenta – stacjonarnie albo online. Należy ją dobrze wymierzyć, by zamówione i wykonane produkty finalne idealnie pasowały do ram i pokrywały okna całkowicie lub fragmentarycznie.

Bardzo często w marketach budowlano-remontowych w ofercie jest gotowa folia na okna w rolkach.

Jak nakleić folię na okno? Montaż folii okiennej

Kiedy już wybierzesz odpowiednią dla siebie folię na okna do domu czy mieszkania, pora ją przykleić. Na ogół musisz zrobić to samodzielnie, ale na szczęście sam proces jest łatwy i nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Jak to zrobić? Krok po kroku:

  1. Umyj okno, usuwając brud i kurz za pomocą ściągaczki lub ściereczki.
  2. Usuń ewentualne pozostałości tynku i farby z szyby, aby pozostała ona czysta i gładka.
  3. Przed samym nałożeniem folii zwilż szybę płynem z rozpylacza i ściągnij ewentualny kurz.
  4. Narysuj ołówkiem na arkuszu folii kształt i wymiary szyby, na którą folia jest naklejana.
  5. Dotnij folię.
  6. Na spryskaną płynem szybę przyłóż arkusz folii warstwą zabezpieczającą do szyby, przyciskając go na środku.
  7. Przy użyciu gumowej ściągaczki wyciśnij wodę i powietrze, jakie utknęły pod folią – zawsze prowadź ściągaczkę od środka okna ku krawędziom,
  8. Nadmiar folii odetnij ostrym nożykiem budowlanym wzdłuż listwy przyszybowej.
  9. Zdejmij dopasowany arkusz folii z okna.
  10. Zdejmij warstwę ochronną ze spodu folii i zwilż klej płynem ze spryskiwacza.
  11. Zwilżoną folię przyklej do szyby i ponownie spryskaj wodą.
  12. Dokładnie wyciśnij nadmiar wody i powietrze spod folii przy użyciu ściągaczki.
Uwaga!
Przy rysowaniu kształtu szyby na folii przed przyklejeniem jej do szyby należy pozostawić zapas 10 mm z każdej strony i tak dociąć folię.

Czemu folia nie chce się przykleić?

Zdarza się, że folia na okno nie chce się przykleić albo szybko odpada. Może to wynikać z braku należytego przygotowania podłoża szyby do klejenia. Pamiętaj o dokładnym, najlepiej dwukrotnym umyciu okna.

Kiedy ściągnąć folię z okien?

Kiedy odkleić folię z okien? Wówczas, gdy:

  • zaczyna się łuszczyć,
  • odchodzić bokami
  • albo jest już po prostu mocno zniszczona.

Możesz ją odkleić także wtedy, gdy po prostu ci się znudzi.

Gdzie można zastosować folię na okna?

Folię na okna dachowe zastosuj w przypadku, gdy twój dom znajduje się w otoczeniu wieżowców i nie czujesz należytej prywatności na poddaszu. Warto ją mieć również po to, aby odbijała promieniowanie słoneczne i blokowała ciepło, ponieważ na najwyższej kondygnacji budynku zwykle jest bardzo gorąco.

Możesz wykorzystać zarówno folię na okno do łazienki, do kuchni, jak i do salonu czy wiatrołapu – słowem wszędzie tam, gdzie uważasz, że jest ci ona potrzebna.

Folia na oknach – opinie na forum

Warto poczytać w poszukiwaniu przeciwsłonecznej folii na okna opinie użytkowników na forach dyskusyjnych. Wypowiadają się na nich często eksperci, dlatego możesz znaleźć cenne porady dotyczące tego, jak montować okna i folie na nie, jak i jaką kupić folię izolacyjną. Opinie innych osób ułatwią ci wybór, a ponadto pozwalają znaleźć cenne porady.

Czy wiesz, że...?
Przy wyborze folii okiennej należy sprawdzić i najlepiej zapytać sprzedawcy, na jakie szyby może być ona naklejana, np. na szyby pojedyncze czy szkło zespolone. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że często w pakietach szybowych w oknach są powłoki, które mają poprawiać ich właściwości, a ich zakrycie folią może je zniszczyć. Dlatego należy wybierać odpowiedni rodzaj folii.

Możesz też skorzystać z porad specjalistów od okien ze Szczecina lub innego miasta bliżej Ciebie.

​Jaka jest cena folii na okna?

Nie musisz się martwić tym, że wydasz dużo na przeciwsłoneczną folię na okna. Cena takich folii nie jest zbyt wygórowana. Nieco więcej może kosztować produkt w formie lustra weneckiego czy dekoracyjny – mniej bezbarwny czy matowy i mleczny. Najwięcej zapłacisz za antywłamaniową folię na okna.

Folie kosztują od 10 do około 20 zł za m2, a w przypadku dekoracyjnych egzemplarzy – nawet 30-35 zł za m2. Najmniej zapłacisz, jeśli kupisz całą rolkę, a jeśli jest ona robiona na zamówienie, automatycznie będzie kosztowała więcej. Najdroższe są folie dekoracyjne sprzedawane w postaci formatek.

Sprawdź też: Ile kosztują okna?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco