Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista wykonuje regulację okna plastikowego z wykorzystaniem klucza

Regulacja okien PCV. Jak wyregulować docisk okna plastikowego?

Regulacja okien PCV. Jak wyregulować docisk okna plastikowego?

Regulacja okien plastikowych, uchyłu okna, zawiasów okiennych, okna balkonowego czy docisku drzwi balkonowych – w większości przypadków te i inne regulacje można wykonać samodzielne. Zobacz, w jakim celu się to robi i jak wygląda w przypadku rozwiązań starego typu?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 29 lipca 2022 29.07.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 61550 Specjalistów od Naprawy Okien blisko Ciebie

Regulacja okien plastikowych wskazana jest nie tylko w momencie, gdy występują problemy z ich otwieraniem lub zamykaniem. Specjaliści od montażu, konserwacji i naprawy okien zalecają robienie tego regularnie, a nawet dopasowywanie niektórych parametrów do pory roku.

Regulacja okien PCV – kiedy i po co ją wykonać?

Zastanawiasz się nad tym, jaki jest właściwie cel regulacji okien plastikowych? Czy trzeba je regulować, jeśli działają poprawnie? I tak i nie. Najczęściej jest to konieczne w przypadku, gdy coś zaczyna się psuć, np. masz problem z nieszczelnymi oknami PCV lub ciężko zmieniać uchył i otwierać w całości. Reguluje się je aby:

  1. Zmniejszyć ucieczkę ciepła – różnica temperatur w różnych porach roku sprawia, że optymalnie jest stosować różny stopień przylegania i docisku skrzydła do ramy.
  2. Zachować na dłużej właściwości okien PCV – dzięki cyklicznej regulacji.
  3. Unikać poważnych usterek okien plastikowych – skorygowanie ustawienia skrzydła okiennego, gdy występują problemy z domykaniem, sprawi, że ryzyko usterek zostanie zminimalizowane.
Naprawa okien - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 61 550 Specjalistów od Naprawy Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Regulacja docisku okien PCV – instrukcja

Jeśli chcesz wykonać regulację docisku okien PCV, to powinna ona obejmować:

  1. Regulację wykonaną za pomocą klucza Torx T10; w pierwszym kroku należy otworzyć okno i zlokalizować rolki mimośrodowe.
  2. Delikatne przekręcenie w prawo lub lewo umożliwia wyregulowanie docisku.
  3. Szczelność okna PCV warto zwiększyć na zimę, a zmniejszyć latem (dla lepszej wymiany powietrza).

W ten sposób regulacja szczelności okien PCV dokonywana jest szybko i skutecznie. Skorzystaj z pomocy specjalistów od naprawy okien z Warszawy lub innego miasta w Twojej okolicy.

Regulacja wysokości okien PCV (góra-dół)

Kolejnym sposobem na regulację okien uchylnych PCV i okien standardowych plastikowych jest ustawienie ich wysokości – w górę lub w dół. Polega to na wyborze pożądanego położenia skrzydeł okiennych. By móc to zrobić, okno nie może znajdować się w pozycji zamkniętej. Dlatego należy:

  1. Usunąć osłonkę zawiasu.
  2. Dokręcić śrubę regulacyjną widoczną od góry z wykorzystaniem klucza imbusowego, w wyniku dokręcenia śruby w prawo skrzydło okienne się uniesie.
  3. Upewnić się, że okno PCV bez problemu się zamyka i uchyla – jeśli nie, trzeba ponownie wyregulować okna PCV – górnego zawiasu – w lewo lub w prawo.
  4. Zamknąć okno i następnie otworzyć je na oścież – jeśli nie towarzyszą temu żadne problemy, możesz ponownie założyć osłonkę zawiasu.

Regulacja pozycji skrzydła prawo-lewo – jak wykonać?

W ramach regulacji okien PCV na zawiasach możesz ustalić, w jakiej pozycji ma się znaleźć skrzydło. Regulacja skrzydła okna plastikowego polega na wyregulowaniu zawiasu dolnego za pomocą imbusa 4mm. Jak to zrobić?

  1. Zdejmij nakładkę ochronną (osłonkę) dolnego zawiasu i otwórz okno; za pomocą klucza imbusowego opuść (kręcąc w lewo) lub podnieś (kręcąc w prawo) skrzydło okna.
  2. Poniżej zawiasu znajdziesz drugie miejsce regulacyjne – jest to otwór umieszczony na zewnętrznej części (zazwyczaj na dole zawiasu). Regulacja w tym miejscu polega na przesunięciu skrzydła w prawo lub lewo.

Regulacja sezonowa okien PCV (lato / zima) – na czym polega?

Z pewnością nie raz słyszałeś lub czytałeś o tym, że dokonuje się regulacji okien PCV na zimę, by zapewnić wentylację i jednocześnie zlikwidować mostki termiczne. Musisz wiedzieć, jak ustawić okna plastikowe na zimę i jak wykonać regulację okien PCV lato/zima.

  1. Okucia po montażu powinny być ustawione w pozycji neutralnej; na zaczepie znajdziesz znaczniki w postaci kropek – największa z nich powinna być ustawiona na godzinie 6.
  2. Pozycja letnia okna PCV – największy znacznik powinien być ustawiony na godzinie 9 (należy więc za pomocą płaskiego klucza przekręcić go zgodnie z ruchem wskazówek zegara o dwie pozycje.
  3. Pozycja zimowa okna PCV – w tym przypadku największy znacznik powinien się znaleźć na godzinie 3 – również korzystamy z płaskiego klucza i ustawiamy odpowiednią pozycję.

Czy można samodzielnie wyregulować okna PCV?

podczas regulacji okien warto sprawdzić stan uszczelek

Pytanie tylko, czy można i czy warto wykonywać takie prace na własną rękę? Wbrew pozorom wcale nie musi być to takie łatwe, jak się wydaje. Dlatego podobnie jak montaż okien, tak i regulacja okien w wielu przypadkach powinna być zrealizowana przez eksperta.

Nieumiejętna, samodzielna regulacja okien PCV przeprowadzona niewłaściwie może przynieść użytkownikom więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza jeśli elementy objęte są jeszcze gwarancją – samodzielne majstrowanie przy zawiasach i okuciach może grozić jej utratą. Warto skorzystać z pomocy specjalistów od naprawy okien z Poznania lub innego miasta bliżej Ciebie.

Pierwsza regulacja i konserwacja okna plastikowego

Jak wygląda pierwsza regulacja po zakupie okna? Jeżeli okna są nieszczelne, nie chcą się otwierać bądź zamykać, konieczna jest zmianie docisku skrzydła do ramy bądź wyrównanie pozycji skrzydeł. To, czy regulacja będzie konieczna, zależy od częstotliwości otwierania okien, od ich wielkości, a także od warunków atmosferycznych.

Konserwacja okien z kolei polega głównie na zadbaniu o okucia – przesmarowanie, regulacja okuć. Pierwszy raz należy tego dokonać po po upływie ok. roku od montażu.

Bardziej doświadczeni użytkownicy okien plastikowych dbają też m.in. o konserwację uszczelek, tak aby nie parciały i nie sklejały się mimo mrozu. Do takich prac są dostępne specjalne preparaty, a o szczegóły warto zapytać ekspertów z firm zajmujących się sprzedażą i montażem okien.

Koszt regulacji okien pcv

Niektóre firmy sprzedające okna po zakończeniu prac dają klientom książeczkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi konserwacji. W ramach zakupu i montażu okien wykonywana jest często pierwsza regulacja po roku od montażu – niestety, rzadko kiedy jest ona wliczona w cenę. Jest to wskazane szczególnie w przypadku nowego budownictwa – gdy budynek pracuje lub osiada, cała konstrukcja pracuje, więc okna mogą się nie domykać, lub uchylać. Regulacja skrzydła okna to koszt rzędu 30-50 zł za sztukę.

Regulacja okien PCV nie pomogła? Co zrobić?

Jeśli regulacja okna PCV nie przyniosła oczekiwanych skutków, czyli nadal jest ono nieszczelne lub pracuje nieprawidłowo, powinieneś sprawdzić, w jakim stanie znajdują się jego okucia i uszczelki. Czasem właśnie w nich tkwi problem, a wówczas regulacja starych rozwiązań nic nie zmieni. Ponadto dobrych efektów nie da złe wykonanie tej czynności. Błędy mogą też być popełnione na etapie montażu okien. W skrajnych przypadkach może się pojawić konieczność wymiany tych elementów na nowe.

Dodano: 17 grudnia 2020 Zaktualizowano: 29 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco