Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
okna narożne bez słupka na parterze nowoczesnego domu

Okno narożne – bez słupka, ze słupkiem, ceny, wady i zalety

Okno narożne – bez słupka, ze słupkiem, ceny, wady i zalety

Narożne okno w kuchni lub salonie to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Do wyboru mamy dwie opcje: okna narożne bez słupka (przeszklenie całej powierzchni) oraz okna narożne ze słupkiem (słupek pełni rolę wspornika). Rogowe przeszklenie można stworzyć z okien plastikowych, drewnianych, aluminiowych lub hybrydowych (drewniano-aluminiowych). Ile kosztują okna narożne? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71380 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Okna narożne w nowoczesnym budownictwie nie są już niczym nowym. Z roku na rok przybywa projektów z oknami narożnymi różnego rodzaju (np. bezramowe, przesuwne, z słupkiem w kolorze elewacji). Takie rozwiązanie gwarantuje dużą ilość światła słonecznego wewnątrz pomieszczenia. Na zewnątrz okno rogowe sprawia, że konstrukcja budynku nabiera lekkiego wyrazu.

Przed odwiedzeniem składów i hurtowni budowlanych celem zakupu okien narożnych warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry okien tego typu, tak aby konstrukcja narożna spełniała wszystkie wymagania.

Okna narożne bez słupka – jak wyglądają?

  • okno narożnikowe bezsłupkowe charakteryzuje się przeszkleniem całej powierzchni – bez wsporników pomiędzy szybami;
  • krawędzie okna narożnego bez słupka połączone są ze sobą specjalnym klejem, który nie tylko zapewnia bezpieczne mocowanie, ale też gwarantuje odporność na promieniowanie ultrafioletowe;
  • konstrukcja bezsłupkowa polega na zespoleniu ze sobą krawędzi pod kątem 90 stopni;
  • okno narożne bez słupka to idealne rozwiązanie do salonu – panoramiczne przeszklenie nie dzieli szyby na mniejsze części, optycznie powiększając salon.
Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 380 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Okna narożne ze słupkiem – najważniejsze cechy

  • okna z profilem narożnym posiadają na łączeniu krawędzi wspornik, który często jest dodatkowym elementem dekoracyjnym;
  • słupek często utrzymany jest w kolorze elewacji, dzięki czemu na zewnątrz stanowi spójny element konstrukcji;
  • konstrukcja narożna z funkcjonalnymi skrzydłami przedzielonymi słupkiem sprawdzi się w kuchni – doświetli pomieszczenie, powiększy przestrzeń, ale jednocześnie pozostawi opcję otwierania okien w kilku trybach i wietrzenia pomieszczenia;
  • konstrukcja okna narożnego ze słupkiem może być też zastosowana w przypadku drzwi tarasowych (opcje są dwie: ruchomy słupek całkowicie otwiera przestrzeń i daje spektakularne wrażenie otwarcia narożnych ścian salonu lub opcja ze stałym słupkiem).

Wady i zalety okien narożnych

Okna narożne – zalety:

  • otwarcie przestrzeni – to niewątpliwie największa zaleta okien narożnych, dzięki którym otwieramy pomieszczenie na świat (zyskując np. piękny widok na przydomowy ogródek);
  • optyczne powiększenie przestrzeni – duże przeszklenie sprawia, że optycznie powiększamy pomieszczenie, w którym zastosowane jest takie rozwiązanie;
  • efektowny wygląd budynku – bryła dzięki przeszkleniu narożnikowemu zyskuje nowoczesny wygląd, okno tarasowe narożne – w połączeniu np. z zielenią - gwarantuje wyjątkowe walory estetyczne.

Okna narożne – wady:

  • utrata ciepła – ta wada może być dotkliwa szczególnie w sezonie zimowym, dlatego wybierając okna narożne warto zwrócić uwagę na wskaźnik izolacyjności szyb (zwłaszcza w oknach bezsłupkowych – klejonych);
  • wysoka cena instalacji – oczywiście wszystko zależy od projektu, ale montaż okna narożnego będzie kosztować więcej niż inwestycja w zwykłe pionowe okna lub drzwi tarasowe;
  • okno narożne powinno być uwzględnione na etapie projektowania – nieczęstą sytuacją jest wstawianie okna narożnego do już gotowego projektu – nie tylko ze względu na ogrom pracy z tym związanej, ale też (a może nawet przede wszystkim) z uwagi na wymogi konstrukcji stropu. Warto więc porozmawiać z fachowcem od montażu okien z Warszawy lub innego miasta aby znaleźć najlepsze okna do swojego projektu.

Okna narożne – ceny

Ceny okien narożnych nie zależą tylko od producenta. Największy wpływ na cenę ma projekt i rodzaj okien. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania – na narożne konstrukcje mogą się składać ramy wykonane z dowolnych materiałów. Na cenę wpływają też: gwarancja posprzedażowa oraz wszelkie najważniejsze parametry okien (m.in. termoizolacyjność, izolacja akustyczna).

Do kosztów zakupu należy też doliczyć koszty montażu. Instalacja okna narożnego jest nieco bardziej skomplikowana, więc w tym przypadku koszty mogą być większe (a sam montaż zdecydowanie warto zlecić specjalistom).

Wniosek? Różnice w cenach okien narożnych mogą być ogromne. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych (uśredniając i biorąc pod uwagę standardowe rozwiązania).

Jakie okno narożne wybrać?

Pod względem konstrukcyjnym okna narożne można podzielić na konstrukcje ze słupkiem lub bezsłupkowe oraz z opcją otwierania lub nieotwieralne.

Teoretycznie bardziej praktyczną opcją wydają się być okna otwieralne, jednak ich wadą są mniejsze możliwości aranżacyjne. Przeszklenia bez opcji otwierania dają z kolei w całości panoramiczny widok - są lepszą opcją, jeśli w pomieszczeniu mamy inne okno dające opcję wietrzenia.

Kuchnia z oknem narożnym

okno narożne w kuchni jest dobrym rozwiązaniem

Okno narożne w kuchni to bardzo często uzupełnienie zabudowy ułożonej w literę L. Taka opcja może być łączona z blatem – powiększając naturalnie oświetloną powierzchnię roboczą i otwierając kuchnię na świat. Większe przeszklenie sprawdzi się szczególnie w małych kuchniach – powiększając je optycznie.

Warto pamiętać, że decydując się na okna narożne ze szprosami (inaczej: szczerbinami) w kuchni lepiej jest postawić na szprosy zewnętrzne. Zachowany zostanie walor estetyczny, a nie trzeba będzie usuwać gromadzących się przy i na szprosach zanieczyszczeń kuchennych (przede wszystkim tłuszczu). Wybierz najlepsze okna dla siebie z pomocą specjalisty od okien z Poznania lub innego miasta w Twojej okolicy.

Okno narożne w salonie

Najczęściej narożnikowe przeszklenia wybierane są jako opcja do dużych salonów i gabinetów. Dzięki temu z poziomu kanapy możemy nie tylko podziwiać widoki, ale też zapewnić sobie większą ilość naturalnego światła.

Idealnym połączeniem jest okno tarasowe narożne (z roletami) i bezpośrednim wyjściem na taras. Taka opcja gwarantuje prywatność – po zasunięciu rolet – lub całkowite otwarcie przestrzeni.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco