Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
budowa domu szkieletowego z elementami konstrukcji we wnętrzu domu

Domy szkieletowe – opinie. Czy i dlaczego warto budować dom w technologii szkieletowej?

Domy szkieletowe – opinie. Czy i dlaczego warto budować dom w technologii szkieletowej?

W Polsce buduje się głównie domy murowane, ale technologia szkieletowa również zaczyna cieszyć się popularnością, a wraz z nią domy szkieletowe. Opinie o nich ulegają zmianie, choć przez lata mówiło się, że są one nietrwałe. Co sprawiło, że do niedawna takie obiekty nie były tak często wybierane? Co spowodowało, że domy z drewna zaczęły cieszyć się dobrymi opiniami i powiększa się grono zainteresowanych nimi?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 6 września 2022 06.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30450 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – dom szkieletowy czy dom murowany – to przed wyborem projektu warto poznać cechy obu technologii. Na pewno firmy budujące domy szybciej i taniej wybudują dom szkieletowy. Nawet stosując się do nowelizacji Prawa budowlanego, według której już 2021 roku każdy dom jednorodzinny musi być domem energooszczędnym.

Jednak sama cena nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wybór technologii szkieletowej. Duże znaczenie mają opinie innych użytkowników – zarówno te negatywne, jak i pozytywne, opisane w dalszej części artykułu. Sprawdziliśmy, skąd się biorą negatywne opinie i co dokładnie wpływa na opinie pozytywne.

Domy szkieletowe – wady i zalety technologii szkieletowej

Aby podjąć decyzję o tym, czy wybudować dom szkieletowy, zapoznaj się z cechami takich konstrukcji. Sprawdź, jakie plusy i minusy przypisuje się takim obiektom. Ich wady i zalety poznasz w kolejnych podpunktach.

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Domy zbudowane w technologii szkieletowej są znacznie tańsze niż domy murowane. Jest to skutkiem:

  • krótszego czasu budowy, a tym samym krótszego okresu korzystania z usług firmy budującej szybkie domy szkieletowe w Warszawie lub Twoim regionie (od 3 do 6 miesięcy),
  • możliwości płytszego posadowienia fundamentów (mniejsza ilość robót ziemnych),
  • możliwości budowy zimą (nie traci się czasu podczas chłodnych pór roku).

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nie tylko technologia wpływa na cenę budowy. Co więcej, dom szkieletowy może być droższy od murowanego, jeśli będzie miał skomplikowany projekt, dużą ilość “ozdobników”, dużą liczbę okien dachowych czy zostanie wykończony i urządzony drogimi materiałami.

Wracając do zalet domów z drewna, budynki szkieletowe mają lekką konstrukcję, więc można je zbudować na gruntach, które nie nadają się pod domy murowane. Szybko się nagrzewają i jeśli są zbudowane w systemie pasywnym, to długo utrzymują ciepło. Wykończenie zewnętrzne nie musi być drewniane – na dobrą sprawę drewniany może być tylko szkielet. Ściany można otynkować albo położyć na nie inny rodzaj elewacji, co sprawi, że mimo konstrukcji szkieletowej dom będzie wyglądał jak tradycyjny dom murowany.

Dodatkową zaletą obiektów szkieletowych jest fakt, że bez problemu można je wybudować jako domy energooszczędne. Kluczem do sukcesu jest zawsze fachowa ekipa wykonawców.

Czytaj więcej: Budowa domu szkieletowego

Jakie są wady domów szkieletowych?

Technologia szkieletowa, tak jak każda technologia budowy, ma swoje wady. W przypadku domów drewnianych są to:

  • konieczność dodatkowego ocieplenia budynku, np. wełną mineralną,
  • konieczność zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, które wyciszą akustykę domu (podkładki nieprzenoszące drgań między elementami konstrukcji, wykończenie ścian podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych albo zastosowanie grubszej warstwy wełny mineralnej, poprowadzenie rur kanalizacyjnych w izolacyjnych kołnierzach ochronnych),
  • ponadto należy już na etapie projektowania domu ustalić, gdzie zawisną ciężkie przedmioty, takie jak szafki kuchenne – szkielet będzie wymagał wzmocnień w określonych miejscach.
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 450 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dom szkieletowy – opinie użytkowników na forum

Zwolennicy klasycznych rozwiązań wskazują na zalety budowy domów w tradycyjnej technologii i wskazują na wady obiektów szkieletowych. Jednak to opinie użytkowników domów drewnianych są najbardziej miarodajne i pozwolą ci podjąć decyzję, czy warto wybudować dom szkieletowy. Forum dyskusyjne jest miejscem, gdzie powinieneś bez problemu zweryfikować, czy budowa takiego obiektu w ocenie mieszkańców takich budynków i inwestorów będzie właściwym wyborem.

Szybka budowa domu

Dom w technologii szkieletowej możesz wybudować nawet w ciągu 3 miesięcy, a jeśli skorzystasz z elementów prefabrykowanych, dowożonych na plac budowy w postaci gotowej, to prace na budowie możesz ukończyć jeszcze szybciej.

Brak konieczności wykonywania przerw technologicznych

Budowa domu szkieletowego może odbywać się niezależnie od panującej pory roku, ponieważ jedynie przy wznoszeniu fundamentów wykonuje się prace mokre. Inne etapy są suche i dlatego nie wymagają przerw technologicznych, by ściany czy stropy miały czas wyschnąć

Energooszczędność domu szkieletowego

Dom szkieletowy może być jednocześnie domem energooszczędnym, a w dzisiejszych czasach nawet musi, z uwagi na Warunki Techniczne 2021, które zaostrzyły wymagania dotyczące energooszczędności nowo wybudowanych domów. Domy energooszczędne charakteryzują się tym, że:

  • nie generują wysokich kosztów utrzymania (dzięki dobrej izolacyjności termicznej);
  • mają możliwie najprostszą bryłę – skonstruowaną na planie prostokąta albo kwadratu, ale nie jest to reguła. Wynika to z faktu, że prosta bryła generuje mniej mostków termicznych;
  • elewacja o największej powierzchni zwrócona jest na południe, tak, aby maksymalnie wykorzystać ciepło słońca do ogrzewania bryły;
  • na południowej elewacji znajdują się największe przeszklenia;
  • współczynnik przenikania ciepła U ścian nie przekracza 0,2 W/(m²·K).

Duże możliwości późniejszej rozbudowy domu

Technologia szkieletowa sprzyja rozbudowaniu domu w przyszłości, jeśli będziesz tego chciał. Możesz powiększyć budynek o dodatkowe pomieszczenia czy poddać dom gruntownej modernizacji, dopasowując go do zmieniających się potrzeb Twojej rodziny.

Czy opinie o domach szkieletowych to przesądzające kryterium wyboru?

Obecnie przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu należy sprawdzić opinie użytkowników na jego temat. Prawdziwa ocena, niezależna od opisu producenta, może przesądzić o decyzji zakupu. Nie inaczej jest z wyborem technologii budowy domu.

Jednak należy pamiętać, że tyle opinii, ilu użytkowników! Dodatkowo wszystko jest kwestią gustu. Tradycjonalistów ciężko będzie przekonać do technologii szkieletowej, a osoby, które uwielbiają kontakt z naturą, zawsze będą najpierw myśleć o domach drewnianych. Dlatego o wyborze technologii budowy ostatecznie decydują:

  • cena,
  • indywidualne potrzeby,
  • czas budowy (niektórzy chcą zamieszkać w nowym domu jak najszybciej),
  • gust,
  • projekt (niektóre projekty dedykowane są specjalnie pod konkretne technologie),
  • doświadczenia (jeśli Twój znajomy wybudował dom szkieletowy i jest z niego zadowolony, Ty również będziesz bardziej przychylny budowie domu z drewna!).

Warto tu podkreślić, że za większość wad domów szkieletowych odpowiadają błędy ekipy budowlanej w podstawowej konstrukcji budynku. Dlatego za każdym razem trzeba sprawdzić… opinie na temat wykonawcy. Dzięki temu z pewnością zbudujesz idealny obiekt szkieletowy, z którego będziesz zadowolony! Najpierw poświęć czas, by zorientować się w przebiegu budowy. Opinie na forum dyskusyjnym być może pomogą Ci uniknąć typowych błędów.

Domy drewniane – skąd biorą się negatywne opinie użytkowników?

Domy szkieletowe mają mnóstwo zalet, przemawiających za tym, aby wybrać właśnie tę technologię. Mimo tego w Polsce wciąż głównie buduje się domy murowane. Co więcej, jeszcze jakiś czas temu domu zbudowane w technologii szkieletowej nie cieszyły się powszechni dobrymi opiniami! Dopiero od kilku lat Polacy zaczynają nieśmiało wracać do drewnianych szkieletów. Co sprawiło, że domy szkieletowe okryły się w Polsce złą sławą?

Głównie były to błędy wykonawcze. Początkowo technologia szkieletowa była czymś zupełnie nowym w Polsce i za jej wykonywanie brały się ekipy bez doświadczenia. Z tego powodu powstały takie opinie, jak te, że domy szkieletowe są zimne (wietrzne), nietrwałe czy głośne. Przy odpowiedniej sztuce budowlanej i rozwiązaniach konstrukcyjnych nie ma mowy o takich bolączkach!

Pojawiły się także opinie, że domy szkieletowe są nietrwałe. Być może dlatego, że “dom drewniany” w Polsce to często domek letniskowy o słabej konstrukcji? Albo z powodu konieczności ciągłego poprawiania błędów wykonawczych? Przy dobrze poprowadzonych pracach przez specjalistę od domów szkieletowych ze Szczecina, budynek szkieletowy może wytrzymać minimum 50 lat bez generalnego remontu. Jeśli będziesz o niego dbał (prawidłową konserwacją i eksploatacją), to na pewno wytrzyma dłużej.

Istnieją także pewne wady technologii szkieletowej (w końcu żadna technologia budowy nie jest bez wad), które mogą przyczyniać się do złych opinii na temat domów drewnianych.

Czy warto budować dom szkieletowy? Podsumowanie

Liczne zalety domów szkieletowych, całorocznych, ich energooszczędność i opinie zadowolonych mieszkańców przemawiają za ich wyborem. Na pytanie o to, czy warto budować dom szkieletowy, można spokojnie odpowiedzieć twierdząco, choć trzeba mieć świadomość wad konstrukcji szkieletowych i murowanych. Opinie użytkowników i jednych i drugich budynków powinny stanowić cenną wskazówkę dotyczącą tego, jaką ostatecznie podjąć decyzję.

Często czytany poradnik: Dom szkieletowy – cena
Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 6 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco