Niwelator optyczny - jak wybrać i na co zwrócić uwagę
Otrzymaj oferty od specjalistów jak www.technologiepomiarowe.pl nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

www.technologiepomiarowe.pl

Niwelator optyczny - jak wybrać i na co zwrócić uwagę

Autor: www.technologiepomiarowe.pl, publikacja: 2018-11-08

Niwelatory optyczne, czy laserowe to nieodzowne narzędzia pracy na każdym placu budowy, to wiemy nie od dziś, ale zmieniające się budownictwo wymaga dziś stosowania nie tylko nowych metod pomiarowych, ale przede wszystkim zastosowania najnowocześniejszych narzędzi pomiarowych umożliwiających i gwarantujących najwyższą precyzję pomiarów. Aby w pełni być przygotowanym do spełnienia oczekiwań inwestorów Twój park maszyn musi się zmieniać cyklicznie, w coraz to nowsze rozwiązania pomiarowe, ułatwiając tym samym realizację Twoich zadań pomiarowych. Dlatego też innowacyjność technologii pomiarowych, z jakich korzystasz, to jeden z ważniejszych czynników, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, podejmując zlecenia w zakresie budownictwa ogólnego, inżynieryjnego, drogowego i każdego innego związanego z wykorzystaniem urządzeń pomiarowych. Dziś, oddając Ci w ręce informacje dotyczące niwelatorów optycznych, pragniemy przedstawić Ci kluczowe informacje i wskazówki techniczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze narzędzi pomiarowych, tj. systemów niwelacji terenu.

Zdjęcie nr 1

Niwelatory optyczne

Można powiedzieć, że to podstawowe narzędzie pracy na każdym placu budowy i z pewnością praktycznie każdy zetknął się z tym urządzeniem na budowie, ale czy każdy wie, jak dokonać jego właściwego wyboru? Czy wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze właściwego niwelatora? Jako doświadczona firma (od ponad 12 lat zajmująca się wdrażaniem nowoczesnych technologii pomiarowych dla geodezji i budownictwa) przygotowaliśmy dla Was kilka informacji technicznych mających na celu przybliżenie i pomoc w najlepszym wyborze urządzeń niwelacyjnych.

Niwelator optyczny to urządzenie mające na celu obliczenie różnicy wysokości między przynajmniej dwoma punktami. Obliczenie różnicy wysokości dokonuje się przy wykorzystaniu najczęściej łat aluminiowych teleskopowych wyposażonych w podziałkę / skalę pomiarową. Sam odczyt wykonywany jest metodą obserwacji / odczyt wstecz / w przód na łacie niwelacyjnej. Wynik pomiaru otrzymujemy przez dokonanie obliczenia różnicy obserwacji na łatach (A-B). Na pierwszy rzut oka praca niwelatorem nie jest skomplikowana, i właściwie tak jest, ale już odpowiedni niwelator do pracy to zupełnie inna sprawa.

Jak należy wybrać właściwe rozwiązanie spośród tak wielu oferowanych rozwiązań dostępnych na rynku polskim, na co zwrócić szczególną uwagę, czy wybór najtańszego oznacza, że to najgorsze rozwiązanie? Przyjrzyjmy się sprawie trochę szerzej... Obecnie niwelatory optyczne to urządzenia, które znajdziemy już nie tylko w specjalistycznych sklepach zajmujących się sprzedażą urządzeń pomiarowych, ale również w marketach budowlanych, na różnego rodzaju aukcjach internetowych czy nawet w lombardach, więc wybór nie jest łatwy - różne marki, różne ceny itd.

Doradzając Państwu, na co zwrócić szczególną uwagę, przedstawiamy poniżej kilka porad techniczno-praktycznych, na bazie naszego doświadczenia i najczęściej zadawanych pytań od naszych klientów.

Czy przy wyborze niwelatora należy zwrócić uwagę na producenta niwelatora?

Nasza odpowiedź to: tak, a nawet - zdecydowanie tak. Wybór niwelatora przez pryzmat rozpoznawalności producenta to przede wszystkim gwarancja jakości i gwarancja serwisu urządzenia. Im bardziej popularna marka, tym bardzie możemy być pewni słuszności wyboru. Pamiętajmy, iż producenci znani z rozbudowanej oferty urządzeń pomiarowych mających w swoim portfolio więcej niż tylko jedno urządzenie pomiarowe, to jasna i czytelna informacja dla nas, iż dany producent zajmuje się urządzeniami pomiarowymi na co dzień, a co za tym idzie posiada doświadczenie i zaplecze techniczne, które również powinno decydować o naszym wyborze.

Czy niwelator najdroższy znaczy najlepszy?

Nasza porada i odpowiedź: 50/50 - wybór droższych niwelatorów powinien być uwarunkowany w zależności od Twoich celów, do jakich będzie wykorzystywany. Po pierwsze: różnica ceny z pewnością jest uwarunkowana dokładnością niwelatora, najtańsze charakteryzują się dokładnością +/- 2.5 mm na 1 km podwójnej niwelacji, droższe posiadają już bardzo dużą precyzję i wynosi ona dla niwelatorów technicznych +/- 1.0 mm/km. Tutaj należy określić, jakiej precyzji pomiarów oczekujesz i na tej podstawie wyselekcjonować niwelatory o zadowalającej Cię dokładności pomiaru. Po drugie, jeśli niwelator będzie w użytkowaniu bardzo często, tj. kilka razy w tygodniu, to tak - warto zapłacić więcej, gdyż z pewnością otrzymamy produkt o wyższej jakości i wykonany z lepszych elementów, takich jak: lepsza jakość optyki, lepszej konstrukcji, co ma wpływ na np. odporność na czynniki zewnętrze (mamy tu na uwadze wodę i pył).

Jakie ma znaczenie kompensator?

Nasza porada / wskazówka: znaczenie może i w pewnych kategoriach największe. Warto zwrócić uwagę, iż kompensator to element niwelatora, o którym praktycznie większość sprzedawców nie wspomina przy okazji prezentacji produktu, my uważamy, że to błąd. Kompensator to serce każdego niwelatora, to on odpowiada za precyzję i prawidłową pracę niwelatora. Warto zauważyć, iż kompensatory w najtańszych niwelatorach charakteryzują się najniższą jakością i najwyższą awaryjnością (nie mówimy tu o upadku niwelatora). W droższych rozwiązaniach producenci używają kompensatorów o lepszej jakości, co wpływa na dłuższą żywotność „rektyfikacji” niwelatora. Dzięki dłuższej żywotności pracy i mniejszemu stopniu ryzyka ewentualnego rozrektyfikowania niwelatora uzyskujemy również korzyść ekonomiczną, a mianowicie odpadają nam koszty serwisów i usługi rektyfikacji (są firmy oferujące okresowe sprawdzenie serwisowe bezpłatnie!). Polecamy sprawdzić ofertę TOOLS-CLINIC.

Czy powiększenie obrazu ma znaczenia?

Tak - tutaj nasza odpowiedź jest jednoznaczna. Niwelatory optyczne charakteryzują się różną aperturą obiektywu, a co za tym idzie również różnym powiększeniem obrazu. Najtańsze rozwiązania posiadają powiększenie lunety 20x, te droższe do 32x. Co to znaczy i jaki ma wpływ? Krótko mówiąc: im większe powiększenie, tym większa precyzja pomiaru. Dla zobrazowania technicznego aspektu powiększenia przykład powiększenie vs. dokładność: niwelatorom o powiększeniu 20x odpowiada dokładność pomiaru +/- 2.5mm/km, dla niwelatorów o powiększeniu 24x dokładność pomiaru wynosi +/- 2.0mm/km, dla niwelatorów o największym możliwym powiększeniu obrazu 32x dokładność pomiaru wynosi +/- 1.0mm/km.

O niwelatorach pewnie jeszcze możemy pisać i mówić wiele, ale mając nadzieję, że powyższymi informacjami choć trochę udało nam się Państwa zainteresować i uzupełnić informacje dotyczące niwelatorów optycznych, przechodzimy do podsumowania. Proponujemy uważnie podchodzić do tematu wyboru niwelatorów, jak również i innych urządzeń pomiarowych. Pamiętajmy także, że najtańszy może być dobry „na chwilę” - kiedy kierujemy się wyłącznie czynnikiem ekonomicznym, ale może okazać się droższy w perspektywie czasu (awaryjność + koszty serwisu), natomiast najdroższe rozwiązania mogą okazać się przepłaconymi i niewspółmiernymi do zakresu wykonywanych prac.

Nasza opinia i porada to: przy wyborze trzeba wyważyć, do czego tak naprawdę potrzebujemy niwelatora, w jakim zakresie prac mamy go wykorzystywać i z jaką częstotliwością. Czy dany producent posiada w swojej ofercie inne urządzenia pomiarowe, czy aby przypadkiem nie jest to dodatek uzupełniający jego ofertę / katalog. Podobnie jak ze sprzedawcami, zwróćcie Państwo uwagę na to, czy dana firma posiada zaplecze techniczne w postaci usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych, czy dany sprzedawca wie tak naprawdę, co sprzedaje, czy tylko podaje nam FV do zapłaty? Ważne, by trafić na firmę, która udzieli nam niezobowiązujących odpowiedzi i porad dotyczących narzędzi pomiarowych i która zagwarantuje dodatkowe rabaty podczas współpracy.


Opracował:
Paweł Macek
www.technologiepomiarowe.pl

Urządzenia precyzyjne - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 981 Dostawców Urządzeń Precyzyjnych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: