Tynkowanie ścian i sufitów wymaga precyzji i doświadczenia, a także odpowiedniego sprzętu. Jak tynkować ściany, aby były idealnie równe? Poznaj nasze porady na temat tynkowania, dowiedz się, jak tynkować ściany krok po kroku i kiedy tynkować ręcznie oraz znajdź najlepszych tynkarzy w swojej okolicy!
Z poradnika dowiesz się
Tynkowanie ręczne czy maszynowe?
Tynkowanie to jeden z etapów przygotowywania ścian oraz sufitów. Zadaniem tynku jest zabezpieczenie i wygładzenie murów. Dzięki warstwie tynku możliwe jest wykonywanie kolejnych robót, takich jak malowanie czy tapetowanie ścian.
Poniżej porównujemy najważniejsze cechy tynkowania ręcznego i tynkowania maszynowego:
Tynkowanie ręczne | Tynkowanie maszynowe |
---|---|
Ściany wewnętrzne i zewnętrzne | Ściany wewnętrzne |
Ręczne narzucanie tynku | Natryskowe narzucanie tynku |
Niewielkie i skomplikowane powierzchnie (np. z dużą ilością otworów okiennych, drzwiowych) | Duże powierzchnie, o niewielkim sotpniu skomplikowania |
Tynki ręczne i maszynowe przede wszystkim różnią się sposobem nakładania tynku na powierzchnię ścian, pozostałe etapy prac są podobne. Zaletą tynków maszynowych jest szybkość wykonania, jednak przy niewielkich powierzchniach zdecydowanie lepszym wyborem będą tynki ręczne.
Ranking Specjalistów od tynkowania w Twoim mieście
W Oferteo od 2008 roku łączymy osoby zainteresowane usługami tynkowania z ich wykonawcami. Już 35 758 firm świadczących usługi tynkarskie ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Specjaliści od tynkowania zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 17 565 ofert i otrzymali 12 633 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór tynkarza, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych firm tynkarskich w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Firm tynkarskich
W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od tynkowania za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena firmy tynkarskiej,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć z wykonanych realizacji,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
35 758 Specjalistów od tynkowania w Oferteo

"Rake" Robert Łyskawa

Mario remonty

Villa Venezia

ED-BUD USŁUGI BUDOWLANE
PROBUD
wozbet

TYNK-BUD

Green Tynk BeeSystem

Grosag Materiały Budowlane Instalacyjne i Wykończeniowe

"INNOV ART" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Działasz na rynku jako Specjalista od Tynkowania Ręcznego i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia na Tynkowanie Ręczne
Zapytanie o tynkowanie ręczne, 201-300m²
Zakres zlecenia: tynkowanie ręczne Rodzaj obiektu: mieszkanie Miejsce wykonywania prac: wewnątrz obiektu Łączna powierzchnia prac: 201-300m² Informacje dodatkowe: Dzień dobry Jestem zainteresowany położeniem tynków (chyba gipo......Pokaż więcej
Zapotrzebowanie na tynkowanie ręczne, 201-300m²
Zakres zlecenia: tynkowanie ręczne Rodzaj obiektu: dom typu bliźniak lub szeregowy Miejsce wykonywania prac: na zewnątrz obiektu Łączna powierzchnia prac: 201-300m² Informacje dodatkowe: silikonowo silikatowy Termin rozpoczęc......Pokaż więcej
Dam zlecenie na tynkowanie ręczne, 201-300m²
Zakres zlecenia: tynkowanie ręczne Rodzaj obiektu: mieszkanie Miejsce wykonywania prac: wewnątrz obiektu Łączna powierzchnia prac: 201-300m² Termin rozpoczęcia prac: możliwy od zaraz...Pokaż więcej
Jak tynkować ręcznie? Tynkowanie ścian krok po kroku
Wykonanie prac we właściwej kolejności gwarantuje trwałość ścian oraz dobre efekty wizualne. Poniżej instrukcja, jak tynkować ręcznie.
Krok 1: Wybór sposobu tynkowania ścian
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór metody tynkowania ścian: tynkowanie ręczne lub tynkowanie maszynowe. Jeśli chcesz tynkować pomieszczenia, które posiadają trudno dostępne zakamarki oraz mają sporo otworów drzwiowych oraz okiennych, wybierz tynkowanie ręczne. Jest bardziej pracochłonne, ale pozwala na większą precyzję.
Niezależnie od wyboru sposobu tynkowania ścian zawsze warto zdecydować się na zainwestowanie w pracę specjalisty, aby zagwarantować sobie:
- równo położony tynk,
- szybkie wykonanie prac,
- brak stresu oraz dodatkowych kosztów związanych z pracami naprawczymi.
Krok 2: Wybór tynku do tynkowania ścian
Tynk spełnia kilka zadań. Ma pochłaniać nadmiar wilgoci w pomieszczeniach. Ponadto poprawia izolację termiczną i zwiększa dźwiękoszczelność ścian; w sprzedaży są też tynki ognioodporne, zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru. Dla osiągnięcia pełni tych właściwości, należy wybrać odpowiedni tynk do danej ściany:
- tynki gipsowe nadają się na cegłę, pustaki i beton komórkowy w pomieszczeniach suchych,
- tynki cementowo-wapienne sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych oraz pod płytki i tapety.
Krok 3: Przygotowanie podłoża pod tynk
Przygotowanie podłoża zaczyna się od usunięcia wszelkich elementów, które mogą przeszkadzać oraz zabezpieczenia tych elementów, których usunąć się nie da. Miejsca narażone na pęknięcia można dodatkowo ochronić siatką tynkarską.
Aby przygotować podłoże należy:
- Usunąć wszystko to, co może przeszkadzać: wystające elementy, włączniki świateł.
- Zabezpieczyć puszki po włącznikach (np. papierem), a futryny drzwiowe oklej taśmą.
- Zaszpachlować dziury w ścianie masą szpachlową. Powierzchnia ścian musi być gładka.
- Zagruntować ściany, używając do tego szerokiego pędzla. Trzeba pamiętać, że rodzaj gruntu musi być dopasowany do podłoża. Po gruntowaniu należy poczekać, aż ściany wyschną (tę informację można znaleźć w karcie produktu – zwykły grunt schnie ok. 24h).
Po wyschnięciu gruntu można przejść do kolejnego kroku.
Krok 4: Przygotowanie zaprawy tynkarskiej
Zaprawę tynkarską należy przygotować według proporcji podanych w karcie produktu. Trzeba wymieszać produkt z wodą w kastrze budowlanej, używając mieszadła elektrycznego. Jeśli łatwo jest narzucić zaprawę na ścianę za pomocą pacy, konsystencja jest odpowiednia.
Krok 5: Tynkowanie ścian
Prace właściwe zaczynają się od narzucenia (nałożenia) tynku na ścianę. Następnie specjalista rozprowadza (zaciąga) i wyrównuje powierzchnię tynku.
Tynkowanie ścian krok po kroku:
- Sprawdzenie poziomicą, czy powierzchnia ścian jest równa. Jeśli nie, to w wybrane miejsca będzie trzeba narzucić więcej tynku.
- Narzucenie pierwszej warstwy tynku na ścianę (pamiętając o kierunku góra – dół). Przy tynku gipsowym wystarczy jedna warstwa. Zaprawa cementowo-wapienna i cementowa wymagają już kilku warstw (najczęściej trzech).
- Zaciągnięcie tynku wewnętrzną stroną pacy szybkimi, zdecydowanymi ruchami.
- Kiedy zaprawa lekko się zwiąże, usunięcie nierówności (przy użyciu łaty trapezowej).
- Gąbkowanie, czyli nawilżenie i delikatne przetarcie pacą gąbkową powierzchni ściany.
- Wyrównanie ścian przy użyciu pióra tynkarskiego (tzw. piórowanie).
Jak znaleźć dobrego specjalistę od tynkowania ścian?

Szukając sprawdzonych specjalistów od tynkowania:
- kieruj się dobrymi opiniami na ich temat;
- sprawdzaj rankingi, a także recenzje prac na stronach konkretnych wykonawców. Warto przyjrzeć się zdjęciom z poprzednich realizacji i ocenić, czy jakość pracy danej ekipy jest dla Ciebie satysfakcjonująca;
- pamiętaj też, że specjalista powinien posiadać wiedzę na temat używanych materiałów. To oznacza, że powinien Ci z łatwością doradzić, jaki rodzaj tynku sprawdzi się w pomieszczeniach, a jaki na ścianach zewnętrznych;
- dodatkowo profesjonalna ekipa posiada własne narzędzia – inwestor nie musi ich dostarczać na miejsce prac.
Przed rozpoczęciem zlecenia ustal dokładnie zakres i koszt prac tynkarskich.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
Za tynkowanie ręczne ekipa liczy sobie ok. 31-47 zł za 1m2. Do tej kwoty należy doliczyć cenę materiału. W przypadku tynkowania agregatem (sama robocizna) koszt prac wynosi średnio 20 zł za 1m2.
Koszt tynkowania zależy od powierzchni domu oraz stawek ekipy. Im większa powierzchnia, można liczyć na niższą cenę, zwłaszcza jeśli pomieszczenia są duże i nie mają wiele detali.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tynkowania
Tynkowanie czy karton gips?
Położenie płyt karton gipsowych jest zdecydowanie szybsze i tańsze. Jednak tynkowanie jest znacznie trwalszą metodą. Jednocześnie tynki są łatwiejsze do naprawy, jeśli dojdzie do uszkodzenia ściany.
Czym gruntować przed tynkowaniem?
Grunt musi być dobrany do rodzaju ściany. Jeśli ściany wykonane są z bloczków betonowych, to należy szukać gruntu opisanego jak grunt do betonu. Z kolei cegły będą wymagały specjalnego gruntu do chłonnych powierzchni. Najważniejsza jest informacja, z czego jest wykonana ściana oraz jaki tynk zostanie na nią położony. Pamiętaj: grunt jest niezbędny, ponieważ zwiększa przyczepność tynków i wyrównuje chłonność podłoża.
Jak tynkować sufit?
Przygotowanie podłoża oraz sprzętu nie różni się od tynkowania ścian. Problemem może być po prostu niewygodna pozycja, jaką trzeba przyjąć, aby tynkować sufit. Zaciąganie należy wykonać za pomocą łaty typu H, trzymając ją przed sobą obiema rękami. Nadmiar tynku na łacie można wykorzystać do uzupełnienia wgłębień. Po zaciągnięciu tynku na suficie trzeba wykonać pomiar poziomu, aby mieć pewność, że prace zostały równo wykonane. Jeśli tynk nie jest równy, należy go poprawić, zanim masa się zawiąże.
Jaka grubość tynku?
Optymalna grubość tynku zależy od jego rodzaju.
- Tynkowanie wewnętrzne
- tynk gipsowy – jedna warstwa maksymalnie 30 mm,
- tynk cementowo-wapienny – dwie warstwy: obrzutka (3 mm), narzut (10 mm); trzy warstwy: obrzutka (3 mm), narzut (10 mm), gładź (5 mm).
- Tynkowanie zewnętrzne
- tynk cementowo-wapienny – 15 mm,
- tynk cementowy – 15 mm,
- tynk cienkowarstwowy – max. 30 mm.
Szczegółowe informacje na temat grubości tynku można znaleźć na karcie producenta. W przypadku tynków maszynowych i ręcznych wartości te są zbliżone, choć dzięki tynkowaniu maszynowemu możemy uzyskać cieńszą warstwę.