Olej napędowy, cena, jakość
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Szarkowicz transport nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Szarkowicz transport

83

Olej napędowy, cena, jakość

Autor: Szarkowicz transport, publikacja: 2015-02-20

Podstawowe rodzaje paliw płynnych to olej napędowy,pb95,pb98. Olej napędowy dzieli się również na ten z dodatkiem biokomponentów i na ten bez dodatku (tzw. B0) w Polsce zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych wynosi 7% (do niedawna jeszcze 5%).

Zdjęcie nr 1

Według ekspertów szkodzi to samochodom z silnikiem wyposażonym w jednostkę common rail, ponieważ estry, czyli biododatki, koksują się w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, a takie właśnie występują w tych jednostkach napędowych. Używanie oleju napędowego ze zwiększoną zawartością estrów może prowadzić do zanieczyszczenia otworów końcówek rozpylaczy. Niestety większa ilość dodatku estrów metylowych nie wpłynęła na zmniejszenie się ceny oleju napędowego w Polsce mimo tego,że powinna. W Polsce z tego typu paliw korzysta około 95% stacji. Dostępny jest również olej napędowy bez dodatku biokomponentów gdzie ich ilość nie przekracza 0,05%, różnica jest zauważalna natychmiast chociażby z powodu innego koloru-jaśniejszego w porównaniu do paliwa z dodatkiem,jedynym minusem tego paliwa jest jego dostępność a cenowo wygląda bardzo podobnie. Cena baryłki ropy typu BRENT w ostatnim czasie znacząco spadła z powodu nadpodaży,dziennie wydobywa się około 30mln baryłek, znaczący spadek cen hurtowych oraz na stacjach paliw widoczny był po konferencji państw OPEC które odbyło się 27.11.2014r. w Wiedniu.

Zdjęcie nr 2

Na konferencji ustalono,że przynajmniej przez najbliższy czas nie zmniejszy się wydobycia ropy naftowej co jednocześnie zwiększyło by cene baryłki. Taka passa powinna potrwać przynajmniej do 3 kwartału 2015r. gdzie planowana jest kolejna konferencja państw OPEC,celem tej organizacji jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych. Kraje,które należą do tej organizacji kontrolują około 40% światowego wydobycia natomiast do 70% dochodzą rezerwy ropy które są składowane przez państwa z organizacji OPEC. Jako ciekawostkę można podać wydobycie ropy przez Stany Zjednoczone (ponad 11mln baryłek dziennie) które tym samym wyprzedziły Rosję oraz Arabię Saudyjską.Opracowano:
Mateusz Szarkowicz
Szarkowicz transport

Olej napędowy - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 889 Dostawców Paliw i Smarów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o paliwach