Jaką gładź wybrać podczas wykonywania prac remontowych i wykończeniowych?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Stan-bud nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Stan-bud

Jaką gładź wybrać podczas wykonywania prac remontowych i wykończeniowych?

Autor: Stan-bud, publikacja: 2018-01-17

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: jakiej gładzi należy użyć do remontu lub wykończenia mieszkania?

Zdjęcie nr 1

Wielu z nich, myśląc o gładzi, wyobraża sobie kurz, pył, a na samą myśl o gładzi ma zatkany nos, a przed oczami stoi mieszkanie całe w kurzu, szafki i meble pokryte białym proszkiem. Sceneria iście świąteczna, bo żeby posprzątać po takim remoncie, trzeba napracować się jak przed owymi świętami.

A ile osób z tych wielu orientuje się, co to takiego gładź bezpyłowa? Ilu z Was zna zalety wykorzystania takiej gładzi w remontach czy przy wykończeniach mieszkań? Pewnie znikoma część osób czytających ten artykuł. Zalet jest naprawdę sporo - od właściwości do sposobu aplikacji z punktu widzenia inwestora oraz wykonawcy.

Nie chciałbym pisać o polskich odpowiednikach angielskiej wersji gładzi bezpyłowej, ponieważ nie mam porównania. W Polsce ta metoda jest, wydawałoby się, jeszcze raczkująca, a wykonawców, którzy potrafią zrobić to solidnie, jest jak na lekarstwo.

Kiedy po raz pierwszy wyjechałem do Anglii w 1997 roku, metoda ta była mi całkowicie obca, a sama technika (potocznie zwana jest plastrowaniem) wydawała się czarną magią. Wtedy w Anglii był to praktycznie główny sposób na wykańczanie wnętrz, a najlepszymi fachowcami w tej dziedzinie byli oczywiście nasi rodacy. Ale do rzeczy.

Zdjęcie nr 2

Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na nałożeniu gładzi na mokro, bez konieczności czyszczenia po wyschnięciu. Po prawidłowej aplikacji, blichowaniu, gładź Multi-finish tworzy zwartą i znacznie wytrzymalszą strukturę od znanych nam gładzi, a przy tym jest w pełni ognioodporna. Gładź najpierw miesza się w wysokim wiaderku, a następnie umieszcza się na specjalnie narzędzie, z którego nakłada się gładź na ścianę za pomocą metalowej pacy. Kiedy gładź zaczyna schnąć, rozpościera się drugą warstwę, a następnie blichuje się powierzchnie długą blichówką z zaokrągloną końcówką. Ważne jest, żeby wiaderko po każdym wymieszaniu gładzi umyć i aby wlewać zawsze czystą wodę. Powierzchnie wpierw trzeba zagruntować przeznaczonym do tego celu gruntu, by nie dopuścić do zbyt szybkiego wysychania gładzi, co prowadziłoby do pękania powierzchni. Po wyschnięciu mamy powierzchnię niczym lustro i gładką jak pupa niemowlęcia, a przy tym solidną, ognioodporną. Gdy wykonawca dobrze zabezpieczy miejsce pracy, praktycznie nie mamy sprzątania całego domu. Dlatego też polecam tę gładź klientom - nie tylko przy wykończeniu nowych mieszkań, ale zwłaszcza przy remontach, które zapewne są bardziej uciążliwe.


Opracował:
Mateusz Cepielik
Stan-bud

Gładzie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 78 805 Specjalistów od Gładzi najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o gładziach