Montaż fizeliny – sposób na likwidację pęknięć ścian i sufitów
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Remonter Tomasz Fryska nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Remonter Tomasz Fryska

3

Montaż fizeliny – sposób na likwidację pęknięć ścian i sufitów

Autor: Remonter Tomasz Fryska, publikacja: 2021-01-12

Jednym z ciekawych lekarstw na spękane ściany, dającym niesamowity efekt gładkich, niespękanych ścian, jest nałożenie/montaż fizeliny z włókna szklanego na całą powierzchnię ściany. Montaż jest bardzo łatwy i wykonuje się go tak samo jak w przypadku słynnych tapet Raufaza.

Zdjęcie nr 1

Przed przystąpieniem do prac koniecznie musimy usunąć luźne elementy, pęknięcia/rysy, powiększamy, wydrapując odstające fragmenty. Ubytki gruntujemy w celu wyrównania chłonności podłoża i uzupełniamy zaprawą do łączeń płyt gipsowo-kartonowych (np. masa firmy Knauf Uniflott), w miejscu rys wklejamy siatkę lub fizelinę o szerokości min. 5 cm i długości przez całą rysę z zapasem ok. 3-10 cm na pełną ścianę. Wszelkie nierówności należy wyrównać, oszlifować i zagruntować. Montaż fizeliny zaczynamy od sprawdzenia, czy zagruntowana powierzchnia wyschła i czy można rozpocząć nakładanie kleju do fizeliny. Przypominam, że musimy mieć przygotowaną całą ścianę, aby wykonać prace prawidłowo. Kleić zaczynamy od prawej lub lewej strony. Najlepiej przygotować sobie już wcześnie odpowiednie długości (od sufitu do podłogi z zapasem po ok. 5 -10 cm) i zwinąć je w rulon. Smarujemy klejem od góry do dołu z zapasem na następną rolkę. Pierwszy pasek fizeliny dociskamy za pomocą wałka do tapet. Kolejny pasek nakładamy z zapasem ok. 3-5 cm na poprzedni. Przykładamy pacę do odcinania tapet (pamiętając o pionie dla lepszego efektu) i odcinamy nożykiem do tapet (musi być za każdym razem ostry/nowy). Usuwamy odpady i doklejamy w miejscach brakujących. Przy suficie również odcinamy. Narożniki uzupełniamy akrylem.

Tak powstała powierzchnia daje idealny podkład pod farbę. ŁĄCZEŃ PRAKTYCZNIE NIE WIDAĆ! Efekt jest oszałamiający. Powierzchnia ściany jest utwardzona, wygląda tak, jakby była wygładzona do perfekcji. Fizelina maskuje wiele niedoskonałości, wygląda na miłą w dotyku, lecz przed malowaniem lepiej o nią się nie ocierać (włókno szklane). Powstałą powierzchnię bezpośrednio malujemy farbami akrylowymi, silikonowymi, silikatowymi. Koszt montażu przez fachowca to ok. 20-25 zł/m2.


Opracował:
Tomasz Fryska
Remonter

Tapetowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 65 629 Malarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: