Wyciśnij maksymalne korzyści z posiadania wentylacji mechanicznej już na wstępie
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Rekuperacjadomowa nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Rekuperacjadomowa

25

Wyciśnij maksymalne korzyści z posiadania wentylacji mechanicznej już na wstępie

Autor: Rekuperacjadomowa, publikacja: 2019-08-14

Chcesz wycisnąć maksymalne korzyści z posiadania wentylacji nawiewno-wywiewnej już na wstępie? Jeśli dobrze pogłówkujesz, to znajdziesz oszczędności, które pozwolą Ci pokryć większą część kwoty, jaką wydasz na rekuperację. Ciekawe? No to zaczynamy.

Zdjęcie nr 1
 1. Przeliczenie instalacji CO.
 2. Instalacja rekuperacji pozwala na oszczędność w zużyciu energii na cele CO nawet do 30%. Wynika to z faktu, iż wentylacja grawitacyjna najlepiej pracuje zimą, wyciągając ciepłe powietrze z domu poprzez kratki wentylacyjne. Ale nie do tego zmierzamy, szukamy oszczędności już na wejściu.

  Ze względu na to, że spada zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, możemy sobie pozwolić na zmniejszenie grzejników bądź skrócenie pętli grzewczych ogrzewania podłogowego. Poproś o dobranie instalacji pod nowe warunki dobrego projektanta CO lub doświadczonego instalatora centralnego ogrzewania, z pewnością pomogą.

  Zdjęcie nr 2
 3. Okna.
 4. Tutaj chyba możemy dokonać największej zmiany. Zastąpienie klasycznych otwieranych okien takimi ze stałym szkoleniem, pozwoli nam na oszczędność nawet kilkuset złotych na jednym oknie. Przy kilku mamy już kilka tysięcy złotych w kieszeni. Pokażę to na przykładzie domu parterowego z pracowni Archon „Dom w gaurach”. Wycenę wykonała dla mnie firma Vidok z Gorlic.

  Dla wszystkich otwieranych okien na profilu Veka z kolorem jednostronnym i montażem, przy 8% podatku VAT, firma wyceniła usługę na 16 087 zł. Przy otwieranych balkonach i reszcie okien ze stałym szkleniem cena to 13 231 zł. Dodam, że okno ze stałym szkleniem jest dużo cieplejsze od otwieranego i stanowi większe wyzwanie dla złodzieja.

 5. Przewody wentylacji grawitacyjnej.
 6. Jeśli decydujemy się na wentylację mechaniczną, zrezygnować możemy z kilku pionów wentylacyjnych. Obowiązkiem jest wentylacja kotłowni, jeśli posiadamy tam piec na paliwo stałe bądź gazowy. Pion wentylacyjny przy kominku w salonie też będzie konieczny. Polskie przepisy są tutaj nieco niezgodne, gdyż jeden z nich wymaga posiadania takiego pionu, natomiast inny przepis mówi nam, że w domu jednorodzinnym nie może równolegle pracować wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. W praktyce pion taki musimy wymurować, ale nie powinniśmy go użytkować:)

  Konieczne będzie też zapewnienie pionu wentylacyjnego dla okapu kuchennego. Nie możemy używać wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do odciągu znad kuchenki, gdyż zniszczylibyśmy wymiennik znajdujący się w rekuperatorze. Jeśli użytkujemy płytę gazową, pion na potrzeby wentylacyjne w kuchni też będzie konieczny wg wcześniej wspomnianych przepisów. Podsumowując: więc instalujemy pochłaniacz kuchenny nad naszą płytą gazową bądź indukcyjną, a rezygnować możemy z pionów w łazienkach i pokojach.

 7. Rezygnacja z dodatkowych wentylatorów wraz z instalacją elektryczną w ubikacji i łazience, co znów przynosi nam kilka stów oszczędności, a jest bezcelowe przy wentylacji mechanicznej.
 8. Dobór źródła grzania.
 9. Jeśli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie naszego domu pompą ciepła, uwzględnienie zmniejszonego zapotrzebowania na energię cieplną pozwoli na zmniejszenie jednostki pompy ciepła. Pociągnie to za sobą konsekwencje w postaci kilku tysięcy złotych, które zostaną w domowym budżecie.

 10. Rezygnacja z nawiewników w oknach dachowych. Przy dobrze wentylowanym domu zupełnie bezcelowe jest zakładanie jakichkolwiek dodatkowych wywietrzników w oknach. Nie spotkałem się z efektem parujących okien w domu z rekuperacją.

Podsumowując, wszystko to może nam uzbierać się naprawdę ładną sumkę, która pokryć może w całości albo przynajmniej w dużej części naszą instalację wentylacji mechanicznej.


Opracował:
Łukasz Pawłowski
Firma

Wentylacja i rekuperacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 191 Specjalistów od Wentylacji i Rekuperacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wentylacji i rekuperacji