Wybór ogrzewania do domu jednorodzinnego – jakie ogrzewanie jest na czasie?
Autor: Rawel-Instal, publikacja: 2021-08-19
Coraz częściej stawiamy lub kupujemy domy w stanie surowym. Na tym etapie jest wiele punktów do przemyślenia, m.in.: elektryka, rodzaj ocieplenia budynku, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie. I właśnie tematem ogrzewania w tym momencie się zajmę.

Popularne rodzaje ogrzewań
Wszyscy chcemy skorzystać z jak najlepszej opcji grzewczej dla naszego domu. Na rynku jest wiele ofert i nie za bardzo wiemy, na którą wersję się zdecydować. Są propozycje m.in.: na ogrzewanie na pellet, ekogroszek, gaz, pompy ciepła, fotowoltaikę.
Sprawdź: Oferty na instalacje grzewcze
Szukamy pomocy w różnych miejscach: dopytujemy w hurtowniach i wśród znajomych, czytamy na forach. Zdania są i tak podzielone.
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się fotowoltaika i ogrzewanie gazowe. Obie instalacje są początkowo sporą inwestycją, jednak w wyborze pomaga ich prostota obsługi oraz wygoda.
Jakie ogrzewanie wybrać?
Ogrzewanie gazowe
Grzanie niskotemperaturowe jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Sprawdza się ono w domach ocieplonych, w których są niewielkie mostki cieplne lub w ogóle ich nie ma.
Temperatura zasilania wynosi wtedy 40-45°C (gdy temperatura po oddaniu ciepła powraca) i zmniejszona o 10-15°C trafia do kotła. Tym oto sposobem kocioł mniej się męczy, wydajność i sprawność są optymalne, a co za tym idzie – uzyskujemy mniejsze koszty ogrzewania domu.
Ogrzewanie podłogowe
Podłogówka cieszy się jeszcze większą popularnością.
Plusy inwestycji w ogrzewanie podłogowe:
- oszczędność miejsca (brak grzejników),
- równomierne rozprowadzanie ciepła,
- mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Kocioł elektryczny
Jest on równie prosty w obsłudze i użytkowaniu jak kocioł gazowy. Natomiast jeśli mamy zamontowane panele fotowoltaiczne, to ogrzewanie uzyskuje pewną przewagę.
Zobacz dostawców na: Piece i kotły CO
Energia elektryczna odnawialna
Jest zdecydowanie najtańszym źródłem, utrzymującym odpowiednią temperaturę w domu. Zapas energii, którą gromadzimy za pośrednictwem fotowoltaiki, zaspokaja całe gospodarstwo, dzięki czemu nie płacimy za ogrzewanie i za prąd.
Jak widać, wybór ogrzewania (rodzaj i zastosowanie) nie jest taki prosty. Trzeba porównać wszystkie możliwe opcje, przekalkulować zwrot kosztów inwestycji i wydatków poniesionych zimą w trakcie ogrzewania.