Klimatyzacja - Jak działa układ klimatyzacyjny.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Raven Expert Polska Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Raven Expert Polska Sp. z o.o.

Klimatyzacja - Jak działa układ klimatyzacyjny.

Autor: Raven Expert Polska Sp. z o.o., publikacja: 2016-06-30

W świadomości większości ludzi działanie klimatyzacji kojarzy się przede wszystkim z obniżaniem temperatury powietrza, czyli z chłodzeniem. Co ciekawe, klimatyzacja to również urządzenie, które może podwyższać temperaturę powietrza, czyli grzać jak grzejnik, eliminować nadmiar wilgoci oraz uwalniać powietrze od szkodliwych wirusów oraz substancji stałych.

Zdjęcie nr 1

Jak to naprawdę działa? Należy zacząć od tego, że klimatyzacja w dużym skrócie działa na bardzo podobnej zasadzie jak zwykła lodówka, którą mamy w kuchni. Co zatem wchodzi w skład całej klimatyzacji? Odpowiedź jest prosta. Cały układ tworzy jednostka wewnętrzna (inna nazwa to parowniki), jednostka zewnętrzna (inna nazwa to skraplacz) oraz sprężarka, która jest najistotniejszym elementem układu. Parownik (czyli inaczej jednostka wewnętrzna), w środku którego odbierane jest ciepło od chłodzonego powietrza i przekazywane jest bezpośrednio do skraplacza (czyli inaczej jednostki zewnętrznej), w którym to ciepło jest oddawane. Nad całością obiegu czuwa sprężarka, która jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na żywotność całego układu klimatyzacyjnego. Układ ten funkcjonuje podobnie jak pompa, która przepompowuje z jednego miejsca w drugie miejsce ciepło lub zimno, czyli w układzie klimatyzacyjnym chłodzi lub grzeje.

Zdjęcie nr 2

Obecne w urządzeniach klimatyzacyjnych typu Inverter klimatyzacje inverterowe (nazwa potoczna to pompa ciepła) pobierają niewielkie ilości energii (z tego ze względu że nie wytwarzają ciepła lub zimna, tylko przepompowują je pomiędzy sobą). Bardzo duża presja wywierana jest na producentów urządzeń klimatyzacyjnych w kwestii energooszczędności oraz poboru mocy. Co ciekawe, ilość energii elektrycznej, która potrzebna jest do wytworzenia mocy chłodniczej 4000 W to tylko 1450 W. Podobnie jest w kwestii ogrzewania, 1700 W – tyle wkładamy, a otrzymujemy aż 4200 W ciepła. Kolejną istotną kwestią, którą trzeba zaznaczyć, jest fakt, że urządzenia te nie pracują permanentnie. Średnio w ciągu godziny to zaledwie 15-20 minut, co daje kolejne, spore oszczędności. Dlaczego tylko 15-20 minut? Otóż, jest tak dlatego, że klimatyzacja posiada czujniki temperatury, które non stop kontrolują otoczenie i aktywują urządzenie, w momencie gdy temperatura spadnie poniżej temperatury, która jest pożądana. Podsumowując: urządzenia klimatyzacyjne to rewelacyjna propozycja do ekonomicznego ogrzewania mieszkania w okresach jesiennych, zimowych oraz wiosennych. Latem natomiast nie ma nic lepszego od odpoczynku w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Zdjęcie nr 3

Najczęściej zadawane pytanie przez użytkowników klimatyzacji dotyczy tego, dlaczego tak ważne są przeglądy klimatyzacji? Poniżej kilka zdań wyjaśniających, dlaczego warto dbać o swoją klimatyzację. W momencie pracy klimatyzacji wilgoć, która gromadzi się na parowniku, tworzy wraz z kurzem i brudem idealną pożywkę dla grzybów, pleśni, bakterii, roztoczy i innych niepożądanych mikroorganizmów. Następne najczęściej zadawane pytanie to: Czy to prawda, że brudna klimatyzacja może być przyczyna chorób? Oczywiście, że tak. I nie tylko alergii, ale również astmy, chorób płuc, skóry, zapalenia spojówek. Ta sytuacja może się zdarzyć w momencie, gdy przebywamy w zamkniętych, nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach, w których jest w niewłaściwy sposób użytkowana klimatyzacja (np. brak przeglądów).


Opracował:
Mateusz Łątka
Raven Expert Polska Sp. z o.o.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 362 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji