Czy warto sprawdzic podłoże gruntowe pod domem ?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak PUH "AGNES" Agnieszka Golec nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

PUH "AGNES" Agnieszka Golec

Czy warto sprawdzic podłoże gruntowe pod domem ?

Autor: PUH "AGNES" Agnieszka Golec, publikacja: 2014-06-05

Zbuduj swój dom na skale!

Jednym z wielu tematów, z którymi przyjdzie się zetknąć każdemu budującemu swój przyszły dom jest niewątpliwie temat działki budowalnej. Oprócz zagadnień typu wizualnego tj. lokalizacja działki, orientacja względem stron świata, pochylenie działki czyli spraw które są od razu widoczne, pozostaje sprawa otwartego pytanie dotyczącego tego czego niestety nie widać gołym okiem : jakie jest podłoże, czy jest dostatecznie nośne, czy jest suche etc.

W tym zakresie gro przyszłych właścicieli swoich domów wykazuje bardzo optymistyczne podejście do tematu, twierdząc np. że sąsiad obok mieszka to przecież działka powinna być w porządku i nie trzeba żadnych wierceń sprawdzających przydatność podłoża bo to przecież kosztuje a podczas kopania i tak się to sprawdz

Nic bardziej mylnego, sam fakt że w sąsiedztwie zbudowano już przed laty dom nie stanowi jeszcze żadnej gwarancji na powodzenie samej budowy i dalszej bezpiecznej eksploatacji budynku. Przytoczę w tym miejscu tytułem ostrzeżenia, zdarzenie z własnego doświadczenia w trakcie prowadzenia w latach 90-tych jednej z budów na obrzeżu miasta leżącego w regionie katowickim. Klient nabył działkę na terenie dosyć nobliwego zespołu willi i „na swoje szczęście” wybrał nietypowy projekt przewidujący budowę basenu pod częścią domu, co z kolei wymuszało wykonanie wykopu o głębokości przekraczającej 4 metry. Podczas prowadzenia robót ziemnych na głębokości ok. 4 metrów koparka natrafiła na lej o średnicy ok 1,5metra i trudnej do określenia głębokości.

Jak się okazało w terenie tym przed wielu laty były „modne” tzw. biedaszyby, a ten lej był ich pozostałością.

Na tym skończyła się przygoda z budowaniem willi na nobliwym osiedlu, zaś działka na długie lata „straszyła” i przypominała wszystkim sąsiadom, że tak właściwie to nikt naprawdę nie wie co może się znajdować pod ich domami.

Badania podłóża gruntowego

Wracając do tematu badania podłoża gruntowego, wykonywane jest ono przez uprawnionego geodetę za pomocą specjalistycznego sprzętu do wierceń do wymaganej głębokości /p. zdjęcia.

Zdjęcie nr 1

Po wykonaniu wiercenia zbierane są próbki materiału do badan laboratoryjnych, po których wykonaniu sporządzana jest specjalistyczna opinia na temat badanego podłoża.

Zdjęcie nr 2 Zdjęcie nr 3

Dokumentacja taka daje pełna informacje na temat podłoża gruntowego i jego przydatności pod budowę domu – może się zdarzyć iż takie badanie wykaże brak możliwości wybudowania w tym terenie domu (!) Brak możliwości wybudowania dotyczyć zarówno strony technicznej – pustki, występowanie kurzawek, torfów etc. jak i względów ekonomicznych tj. zbyt kosztowna wymiana słabego gruntu na podłoże nośne.

Jednak co do zasady , to badanie takie informuje czy i ile ziemi trzeba będzie pod fundamentem wymienić na podłoże nośne, czy i na jakiej głębokości występuje woda gruntowa – co pozwoli wybrać metodę jak się lepiej przed nią zabezpieczyć.

O czym nie wszyscy wiedzą, na terenach objętych wpływami od prowadzonej eksploatacji górniczej, z reguły wymagana jest nie tylko dokumentacja z wierceń ale specjalistyczna dokumentacja geologiczno-inżynierska tj. dokumentacja zatwierdzana także przez urzędy. Dokumentacja w tej postaci wymagana jest przy występowaniu o zwrot poniesionych nakładów na zabezpieczenia od w/w wpływów.

Pamiętaj, na budowie jest wiele możliwości zaoszczędzenia kosztów – jednak rezygnacja z wykonania badania podłoża gruntowego, okazuje się fałszywą „oszczędnością” i może narazić na spore, nieplanowane koszty, w skrajnym przypadku do odstąpienia od zamiaru budowy na lata.Opracowano:
Jan Gol
PUH „AGNES” - Mysłowice

Geodeta - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 912 Geodetów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji