GŁADŹ CZY GIPS SZPACHLOWY?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Przemysław Zamorowski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Przemysław Zamorowski

GŁADŹ CZY GIPS SZPACHLOWY?

Autor: Przemysław Zamorowski, publikacja: 2017-06-27

Kryteria wyboru gładzi szpachlowej oraz gipsu postrzegane są jednakowo, na tym samym poziome. Niestety i jedno, i drugie ma odrębne znaczenie w zastosowaniu. Różnią się właściwościami, które decydują o ich przeznaczeniu.

Zdjęcie nr 1

Gips szpachlowy zgodnie z technologią powinien być stosowany jako pierwszy. Może być nakładany praktycznie na wszystkie nawierzchnie podłoża. Stosuje się go do poprawiania i wyrównywania głębszych nierówności oraz wprowadzania precyzyjnych kątów płaszczyzn ścian i sufitów. Gips szpachlowy cechuje się bardzo wysoką przyczepnością do podłoża i może być nawet stosowany do przyklejania niewielkich elemenów z gispu. Jego zaletą jest twardość, przy czym minusem jest trudniejsze szlifowanie. Gips szpachlowy nadaje się do starych domów, ścian, które nie trzymają pionu - możliwość nałożenia grubej warstwy pozwala na zniwelowanie nawet dużej nierówności w jednym cyklu roboczym. Co za tym idzie? Skraca to czas pracy i oczywiście oszczędzamy dzięki temu pieniędze.

Gładzie gipsowe. Jeżeli po nałożeniu i wyszlifowaniu gispu szpachlowego podłoże jest równe i chcemy, by nasza płaszczyzna była gładsza, używamy w tym celu gładzi. Otóż jest ona o wiele miększa, posiada drobniejszą ziarnistość, przy czym pozwala też na uzyskanie estetyczniejszego efektu. Gładzie niwelują też niewielkie nierówności po poprzednich pracach, ich drobne uziarnienie wiąże się z miejszą ilością nakładania masy.

Różnica między gładziami a gipsem szpachlowym jest związana z kolorem, który uzyskujemy po wyschnięciu, np. gładź ma jaśniejszy kolor i jednolite zabarwienie (ułatwia to pomalowanie pomieszczenia), jeżeli zaś chodzi o gips szpachlowy, to jego barwa w zależności od nałożenia jest niejednolita oraz o wiele ciemniejsza od gładzi.

Należy dodać, że na rynku krajowym są dostępne gładzie gipsowo-polimerowe wzbogacone o dodatek spoiwa polimerowego. Są one stosowane do trudnych do tynkowania podłóż. W recepturze gładzi jako spoiwo stosuje się zwykle wysokiej jakości drobno zmielony gips półwodny.

Gładzie stosuje sie na powierzchniach w celu ich wyrównania, a dzięki temu uzyskania dobrej jakości podłoży przeznaczonych do tapetowania i malowania.


Opracował:
Przemysław Zamorowski
Usługi remontowo-wykończeniowe Przemysław Zamorowski

Gładzie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 78 757 Specjalistów od Gładzi najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o gładziach