Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jaki styropian wybrać?

Jaki styropian wybrać?

author box img

Gracjan Grzeszak

Zaktualizowano: 3 marca 2020 03.03.2020 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o styropianie

Ponad 7020 Dostawców Styropianu blisko Ciebie

Budowa domu to skomplikowany proces, pełen wyborów. Począwszy od zakupu samej działki i określenia, gdzie chcemy mieć swój wymarzony dom, po następny początkowy etap naszej budowy - jak nie popełnić błędu przy zalewaniu fundamentów? Kolejny etap robót budowlanych to tak zwany stan surowy otwarty, w którym musimy zastanowić się nad konstrukcją budynku, nad rodzajem pokrycia dachowego. W przypadku stanu surowego zamkniętego wybieramy stolarkę okienną, drzwi, bramy. Nie można zapomnieć oczywiście o instalacji wewnętrznej. Kropkę nad "i" stawiamy w momencie wykończenia elewacji, docieplenia ścian oraz poddasza. Ten krok wieńczy nasze dzieło o wymarzonym domu, więc warto głębiej zastanowić się nad wyborem tego typu materiałów.

Zdjęcie nr 1

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu kilka ważnych faktów odnośnie prawidłowego zastosowania styropianu. Przedstawimy także informacje na temat tego, że styropian występuje w postaci porowatego tworzywa sztucznego, które jest otrzymywane poprzez spienienie granulek polistyrenu, a spienienie uzyskuje się zazwyczaj przez podgrzanie granulek parą wodną, a co za tym idzie nie jest to materiał obojętny na warunki atmosferyczne. Styropian może mieć różne kolory, a zróżnicowanie kolorystyczne może pomóc klientowi w zdefiniowaniu jego zastosowania i w wyborze odpowiedniego rodzaju materiału ociepleniowego lub materiału pochodzącego od konkretnego producenta.

Przede wszystkim kolor płyty styropianowej będzie zależał od koloru materiału użytego do jego wytworzenia. Zasadniczo płyty styropianowe są koloru białego lub szarego. Płyty białe wytworzone są ze zwykłego polistyrenu, natomiast szare – z polistyrenu z dodatkiem, np. grafitu, który poprawia ich właściwości izolacyjne i nadaje charakterystyczny kolor.

Mamy kilka rodzajów styropianu:

  • styropian fasadowy - używany do izolacji termicznej stropodachów, podłóg oraz ościeży i nadproży okiennych,
  • styropian podłogowy - stosowany do ocieplenia podłogi lub posadzki,
  • styropian na fundament - istotny w przypadku chęci zadbania o odpowiednią izolację termiczną podziemnych elementów,
  • styropian na dach - materiał izolacyjny poddaszy i dachów.

Oferujemy między innymi styropian fasadowy, który jako pierwszy na rynku polskim składa się z zespolonych płyt EPS nowej generacji, łączy w sobie zalety szarego i białego styropianu, produkowany jest metodą spieniania polistyrenu. Standardowo płyta jest stabilizowana (nacinana) w celu eliminacji naprężeń. Styropian fasadowy jest zabezpieczony przed ryzykiem odpadania. Jest również bardziej odporny na ludzkie błędy podczas prac montażowych. To zalety, których nie ma żaden inny, zwykły, szary styropian. Temperatura wystawionej na słońce powierzchni zwykłego szarego styropianu w skrajnych przypadkach przekracza 100 stopni Celsjusza. Tymczasem styropian ulega uszkodzeniom już w temperaturze 80°-85°C.

Ten nadmierny wzrost temperatury jest określany jako tzw. przegrzewanie szarego styropianu. Natychmiastowym skutkiem przegrzania może być odpadanie płyt od fasady, mogą być również wygięcia i skurcze połączone z częściowym odspojeniem płyt, a także wytopienia na powierzchni, co czasem widać na budynkach. Po kilku latach mogą się pojawić długofalowe skutki przegrzania, takie jak pękanie powierzchni fasady oraz nieestetyczne przebarwienia.

Wyżej wymieniony styropian zabezpieczony jest przed przegrzaniem na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą promieniowanie cieplne. Drugim zabezpieczeniem jest kompensująca naprężenia siatka nacięć przeciwprężnych.

Polecamy tego typu styropian przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikalności cieplnej, izolacja wykonana z tego rodzaju płyt może być do 40% cieńsza od izolacji z białego styropianu, przy zachowaniu tej samej izolacyjności ocieplenia.

Należy zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac w optymalnych warunkach pogodowych oraz starannego osłaniania fasady przez cały okres prac aplikacyjnych.

Do izolacji dachu wskazany jest styropian z płyty z polistyrenu ekspandowanego, produkowany w technologii indywidualnego wtrysku do formy. Dzięki takiej technologii struktura spienionych granulek nie jest naruszona, co w konsekwencji zmniejsza chłonność wody. Dodatkowo spodnia strona płyty poprzez specjalnie ukształtowane kanaliki pozwala na swobodne odprowadzanie wody lub wilgoci z warstwy rozdzielczej znajdującej się między płytą a hydroizolacją, zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych o odwróconym układzie. Tego typu styropian szczególnie zalecany jest do dachów zielonych.

Wyróżniamy wiele rodzajów styropianu, każdy z nich przeznaczony jest do innego typu izolacji. Nasi przedstawiciele zawsze szczegółowo pytają klientów, jaki styropian jest potrzebny, ale przede wszystkim do czego będzie wykorzystywany. Każdy oferowany przez nas styropian jest dobrej jakości, a przy tym w korzystnej cenie.


Opracował:
Gracjan Grzeszak
Grosag Materiały Budowlane Instalacyjne i Wykończeniowe

Dodano: 4 marca 2020 Zaktualizowano: 3 marca 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco