Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Dylatacje wylewki anhydrytowej i przygotowanie podłoża

Dylatacje wylewki anhydrytowej i przygotowanie podłoża

Często mamy pytania, jakie dylatacje stosować przy wylewkach anhydrytowych i dlaczego tak wiele zależy od dobrych dylatacji. Odpowiedź jest prosta, a mianowicie dylatacja przyścienna jest miejscem, gdzie następuje wydłużanie termiczne jastrychu (czyli rozszerzanie jastrychu pod wpływem temperatury). W momencie gdy jastrych nie będzie miał miejsca do rozszerzenia, nastąpi jego wybrzuszenie lub jastrych może podnieść się przy ścianach oraz może zacząć pękać. Żeby zapobiec takim sytuacjom, należy stosować dobre taśmy dylatacyjne i policzyć, ile jastrych potrzebuje miejsca.

author box img

Antoni Biełous

Zaktualizowano: 24 lutego 2016 24.02.2016 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Taśmy dylatacyjne
  • Więcej poradników o posadzkach anhydrytowych

Ponad 30420 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych blisko Ciebie

Taśmy dylatacyjne

Uwaga - nie można stosować jako dylatacji styropianu! Styropian maksymalnie ściska się tylko o 20-30%, taśma dylatacyjna ugina się aż w 70%. Jak policzyć wydłużanie termiczne jastrychu? Przykład: długość płyty jastrychu 15 m, współczynnik rozszerzalności termicznej 0,012 mm/m*k, zakres temperatur (od 15°C do 45°C) 30K, czyli 15 m x 0,012 mm/m*k x 30K = 5,4 mm). Minimalna grubość taśmy dylatacyjnej to 5,4 mm / 0,7 = 7,71 mm W tym przypadku taśma dylatacyjna o grubości 8 mm jest wystarczająca.

Taśmy dylatacyjne o grubości 8 mm dostaniemy praktycznie w każdej hurtowni instalacyjnej. Trzeba pamiętać również o tym, aby była to najlepiej taśma z tzw. rękawem foliowym (przyklejamy go do podłoża folii lub lustra ogrzewania podłogowego, ponieważ wylewka anhydrytowa to materiał płynny i nie chcemy, aby wszedł nam np. pod styropian). Jeżeli ktoś wam mówi, że anhydryt nie potrzebuje dylatacji przeciwskurczowych, jest w błędzie, dylatacje przeciwskurczowe należy koniecznie stosować.

Przygotowanie podłoża i wylewka anhydrytowa

Jeżeli chodzi ogólnie o przygotowanie podłoża, należy pamiętać o odpowiednim wyborze styropianu! Styropian powinniśmy zastosować minimum EPS 100. Koniecznie należy sprawdzić u producenta, czy EPS 100 to faktycznie EPS 100 podłoga, ponieważ producenci mają różne oznaczenia i może się okazać, że styropian będzie za miękki.

Wylewka anhydrytowa to wylewka na warstwie nośnej, dlatego też jeżeli zastosujemy za słaby styropian, wylewka może mieć krzywizny i może pękać, a przecież jest samopoziomująca, dlatego należy zadbać również o odpowiednie i jak najrówniejsze ułożenie styropianu.

Styropian powinno się układać tak, aby różnica na kondygnacji nie przekroczyła 1-2 cm. Im równiej jest ułożony, tym lepiej, dlatego warto już od samego początku budowy zadbać o to, aby idealnie wylano nam chudy beton, tzw. chudziak - spowoduje to, że łatwiej i równiej ułożymy styropian i zaoszczędzimy na każdej warstwie wyżej (im wszystko równiej, tym taniej). Dobre przygotowanie podłoża pod wylewkę spowoduje praktycznie zero problemów po jej wykonaniu.

Opracowano:

Antoni Biełous

Termolit - Podłogi i wnętrza dla wymagających

Dodano: 25 lutego 2016 Zaktualizowano: 24 lutego 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco