Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Aquaterapia – zajęcia terapeutyczne w wodzie

Aquaterapia – zajęcia terapeutyczne w wodzie

Czym jest, jakie korzyści przynosi i dla kogo jest przeznaczona aquaterapia?

author box img

Remigiusz Wojdanowicz

Zaktualizowano: 9 marca 2021 09.03.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

  • Czym jest aquaterapia?
  • Przebieg zajęć z aquaterapii
  • Korzyści z aquaterapii dla dzieci

Ponad 3687 Masażystów blisko Ciebie

Czym jest aquaterapia?

Aquaterapia to rodzaj działań, dzięki którym możemy bardziej aktywizować ruchy podopiecznego, uzupełnić standardową rehabilitację, zwiększyć zakres i ruchomość jego kończyn górnych i dolnych, a także wpłynąć na wyciszenie rytmu pracy serca i ciśnienia krwi.

Terapia wodna pozwala też na szybsze dojście do sprawności po doznaniu urazów złamania kończyn górnych i dolnych.

Cele aquaterapii

Celem aquaterapii jest złagodzenie dolegliwości bólowych spowodowanych przez różnego rodzaju urazy lub choroby, poprawa kondycji fizycznej pływaka, a także zapobieganie innym czynnikom ryzyka wynikającym z choroby lub urazu.

Kolejnym ważnym celem aquaterapii jest przygotowanie pływaka do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w wodzie przy pełnej aktywności i kontroli terapeuty oraz adaptacji do środowiska wodnego i samodzielnego poruszania się w nim.

Dzięki właściwościom fizycznym wody stwarza ona doskonałe warunki do prowadzenia określonych aktywności. W wodzie możemy nie tylko ćwiczyć różnego rodzaju elementy pływackie czy prowadzić gimnastykę, ale także zastosować metody terapii przeznaczone do pracy w wodzie. Środowisko wodne dostarcza nam wielu różnorodnych bodźców poprzez zmysły: smaku, dotyku, zapachu, słuchu i wzroku. Wszystkie wymienione zmysły wykorzystujemy podczas naszych zajęć z aquaterapii.

Dlatego nasza szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnością ruchową czy intelektualną w celu uzyskania lepszych efektów danej terapii lub rehabilitacji, utrzymania obecnego stanu zdrowia dziecka bądź zwiększenia jego aktywności ruchowej.

Aquaterapia – bezpieczna terapia w wodzie

Zajęcia z aquaterapii prowadzi certyfikowany terapeuta odpowiednio przeszkolony i zdobywający nowe doświadczenie i wiedzę, uczestniczący w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wymagają odpowiedniego dostosowania rodzaju i przebiegu ćwiczeń do możliwości naszego podopiecznego, jego stanu zdrowia, wieku, ograniczeń fizycznych i psychicznych.

Przebieg zajęć z aquaterapii

Terapeuta stoi przed trudnym zadaniem przystosowania pływaka (chodzi o adaptację z wodą), np. osoby z autyzmem czy osoby dorosłej po udarze lub zabiegu ortopedycznym, inaczej odczuwającej swoje ciało.

Nasz terapeuta przed rozpoczęciem zajęć przeprowadza wywiad z rodzicem/ opiekunem lub osobą, która będzie brała udział w zajęciach (dotyczący choroby, przebytych urazów czy dolegliwości).

Staramy się, żeby zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze i odpowiedniej temperaturze wody (około 33°C). Jeśli jest taka konieczność, podczas zajęć w wodzie mogą przebywać rodzice/ opiekunowie dziecka.

Najważniejszym celem dla terapeuty jest oswojenie pływaka z wodą i z samym terapeutą prowadzącym zajęcia. Istotne są także: dobre samopoczucie podopiecznego, możliwość relaksacji i rozluźnienia, poczucia struktury własnego ciała w środowisku wodnym.

Zajęcia trwają 45 minut i są indywidualne dla każdego pływaka. Odbywają się 1:1 z terapeutą.

Basen, na którym pracujemy ma 1,10 m głębokości i temperaturę wody około 32-34°C, co znacznie wpływa, na jakość pracy terapeuty.

Korzyści z aquaterapii dla dzieci

Pomoc terapeuty i środowisko wodne umożliwiają dzieciom nabywanie prawidłowych wzorców ruchów, których nie mogą wykonać na lądzie. Terapeuta oswaja dziecko z wodą na kilku zajęciach. Po przejściu etapu oswojenia z wodą terapeuta przechodzi do ćwiczeń zmierzających do utrzymania prawidłowej równowagi ciała dziecka i kontroli nad nią.

W naszych działaniach staramy się, by pływak w późniejszym etapie terapii zerwał bezpośredni kontakt z terapeutą, co pozwoli mu na uzyskanie pełnej niezależności w wodzie. Prawidłowe wsparcie ze strony instruktora daje pływakowi możliwość doświadczenia innego poruszania się niż na lądzie. Efektem ma być swoboda w przebywaniu dziecka w wodzie.

Woda pomaga korygować wady postawy, a także znacząco wpływa na aktualny nastrój pływaka, dzięki dobrze dobranym przez terapeutę ćwiczeniom rozciągającym, aktywizującym i relaksującym oraz ćwiczeniu równowagi w wodzie.

Aquaterapia zwiększa ruchliwość stawów, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia krążenie i pomaga w koordynacji kilku zmysłów jednocześnie oraz ma działanie relaksacyjne.

Ze względu na formę i środowisko, w jakim prowadzone są zajęcia, nie ma możliwości fizycznego uszkodzenia ciała czy negatywnego oddziaływania na kręgosłup i stawy.

Zastosowanie aquaterapii znacząco przyspiesza rekonwalescencję po przebytych operacjach niż w przypadku konwencjonalnych metod rehabilitacji.

Dodatkowo aquaterapia zwiększa sprawność mięśni, ponieważ musimy tak układać nasze ciało, żeby nie poddać się całkowitemu oporowi wody i ciśnieniu hydrostatycznemu, tym samym nasze mięśnie wykonują większą pracę niż gdybyśmy ćwiczyli na siłowni. Podopieczni, którzy korzystają z zajęć aquaterapii, szybciej obserwują pozytywne rezultaty swoich wysiłków.

Dzięki zajęciom z aquaterapii dzieci:

  • dążą do uzyskania pełnej niezależności w wodzie,
  • doświadczają innego poruszania się niż na lądzie,
  • osiągają bezpieczną pozycję do oddychania,
  • potrafią rotować swoje ciało w różnych płaszczyznach,
  • mają zdolność kontroli wszystkich swoich ruchów,
  • uczą się dobrego samopoczucia w wodzie,
  • mają warunki do swobodnego poruszania się w środowisku wodnym i rehabilitacji,
  • hartują i zwiększają swoją odporność,
  • integrują się z grupą rówieśniczą (w tym samym czasie podczas zajęć w basenie przebywają inni rodzice z dziećmi),
  • podejmują różnego rodzaju aktywności, które przyczyniają się do poprawy ich ruchliwości i zwiększają efekty w procesie rehabilitacji,
  • oswajają się z wodą, a dzięki temu czują się bezpieczniejsze.
Dodano: 3 marca 2021 Zaktualizowano: 9 marca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco