Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

10 sposobów jak uniknąć zawału serca przy budowie domu

10 sposobów jak uniknąć zawału serca przy budowie domu

Serce w ciągu godziny przetacza ponad 350 litrów krwi. W ciągu całego życia uderza więcej niż 3,5 miliarda razy. Jeśli o nie odpowiednio zadbamy to może posłużyć nam nawet przez 100-120 lat. Jak to zrobić, aby nasze serce nie przestało bić w wieku 60 czy 50 lub nawet 40 lat?

author box img

Ryszard Smolarek

Zaktualizowano: 18 kwietnia 2014 18.04.2014 Czas lektury: 13min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 20420 Specjalistów od Konstrukcji Stalowych i Aluminiowych blisko Ciebie

"Z całą pilnością strzeż swego serca, bo życie ma tam swoje źródło." [Biblia Tysiąclecia, Prz 4, 23]

Jolanta Kwapisz w swoim artykule pt. "Jak uniknąć zawału" podaje 7 cnót, które pozwolą uniknąć zawału:

  1. Niepalenie papierosów.
  2. Utrzymywanie prawidłowej wagi.
  3. Rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych na rzecz oliwy z oliwek.
  4. Jadanie tłustych ryb morskich (zawierają ochronne dla serca kwasy tłuszczowe omega.
  5. Codzienne gimnastykowanie się przez pół godziny (jeśli to możliwe - na świeżym powietrzu).
  6. Regularne badania poziomu cholesterolu i trójglicerydów, kontrolne mierzenie ciśnienia krwi.
  7. Unikanie stresu.

O ile pierwszych 6 cnót możemy stosunkowo łatwo wprowadzić do naszego życia, tak ta siódma cnota jest bardzo trudna do realizacji. Żyjemy w czasach, gdzie panuje powszechna rywalizacja oraz liczy się szybkie i skuteczne osiąganie wyników. Praca dostarcza nam zatem już wystarczająco dużo stresów, żeby ich sobie jeszcze dokładać w życiu rodzinnym czy w spełnianiu jednego z najważniejszych marzeń – budowaniu własnego domu. To swoją drogą ogromna sprzeczność i paradoks – stresować się przy realizacji takiego marzenia.

Jednak jak podają liczne przykłady, osoby budujące swój wymarzony dom często przypłacają to zdrowiem. Przy tradycyjnych budowach trwających zazwyczaj 2 lata i dłużej budujący dom podkreślają stres związany z takim przedsięwzięciem, a właściwie z niekończącymi się problemami na budowie związanymi z:

  • niedotrzymywaniem słowa;
  • brakiem terminowości;
  • znacznym przekraczaniem planowanego budżetu na dom, co wynika ze wstępnego oferowania budowy domu za niską cenę, a po podpisaniu umowy konieczności poniesienia ogromnych dopłat za nieujęte w umowie elementy budowy domu, czego budujący nie był świadomy;
  • partactwem nierzetelnych ekip budowalnych i liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych kosztach za naprawy, które pokrywa budujący, nie mogąc udowodnić winy konkretnemu wykonawcy czy ekipie budowlanej; itp.

Przykładów można by mnożyć. W takich sytuacjach stres utrzymujący się stale na wysokim poziomie może doprowadzić nawet do zawału serca, a zdarzało się, że i do śmierci osoby, która budowała dom.

Jak tego wszystkiego uniknąć?

Podajemy 10 sposobów jak uniknąć zawału serca przy budowie swojego wymarzonego domu.

1. Działka

Pierwszym sposobem uniknięcia zawału serca jest wybór odpowiedniej działki. Warto wtedy rozpoznać wcześniej potencjalne zagrożenia, które mogą się ujawnić niestety dopiero po jej zakupie (np. na tej działce był kiedyś staw, stąd ta piękna roślinność wokół działki i taka niska cena). Jak to zrobić? Informację o ewentualnych problemach wiążących się z działką możemy uzyskać najprościej od sąsiadów zamieszkujących już w okolicy, od urzędników danej gminy lub starostwa, a także od lokalnych architektów, geodetów czy geologów. Warto skorzystać z ich opinii, a zlecenie ekspertyzy geologicznej jest właściwie koniecznością. Takie działanie z dużym prawdopodobieństwem pozwoli nam określić czy zakup takiej działki będzie dla nas bezpieczny. Może się bowiem okazać, że budowa domu na działce będzie wymagała całkowitej wymiany gruntu np. na terenie podmokłym, wykonania bardzo głębokich fundamentów ze względu na niedostateczną nośność gruntu (np. zalegające płytko grunty organiczne) czy przygotowania specjalnych zabezpieczeń typu ściany oporowe lub konieczność podpiwniczenia w zawiązku z dużym spadkiem terenu czy niebezpieczeństwem osuwiska. Takie nieuwzględnione w budowie koszty sięgające nieraz dodatkowo nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych mogą odbić się znacząco na zdrowiu inwestora.

2. Architekt

Drugi sposób na zachowanie zdrowia przy budowie domu to wybór renomowanego i/lub polecanego architekta. Można też skorzystać z dobrze ocenianego działu projektowego firmy wykonawczej albo pracowni projektów gotowych. Dobry architekt nigdy nie będzie najtańszy na rynku i naprawdę absolutnie nie warto na tym oszczędzać. Architekt czujący potrzeby Klienta i niemalże intuicyjnie reagujący na jego wskazówki to gwarancja dobrze zaprojektowanego domu, w którym przecież spędzimy najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Równie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług działu projektowego, który pracuje w ramach renomowanej firmy budującej domy. Taka sytuacja eliminuje potencjalne problemy w urzędzie podczas procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę, ponieważ technologia wykonania tego domu jest precyzyjnie odzwierciedlona w projekcie architektoniczno-budowalnym. Trzecie wyjście to skorzystanie z zakupu gotowego projektu w uznanej pracowni projektowej i jego późniejsza adaptacja u architekta lub od razu w dziale projektowym firmy wykonawczej. Prezentowane powyżej podejście do tematu zaoszczędzi nam wiele nerwów, a także czasu i pieniędzy. Liczni Klienci podają przykłady jak to przy projektowaniu swojego domu kilka razy musieli zmieniać architekta, ponieważ miał być dobry i tani, a był tylko tani ale zupełnie nieprofesjonalny.

Warto zaufać wiarygodnym poleceniom oraz zapłacić nieco więcej. Nasze serce nam za to podziękuje.

3. Wykonawca domu

Właściwie równolegle z projektem trzeba się zastanowić nad wyborem właściwego wykonawcy. Jak wiele takich przykładów znamy z autopsji, gdzie sprawa skończyła się w sądzie albo nawet w prokuraturze, ponieważ wykonawca źle wykonał przykładowo konstrukcję dachu, co groziło katastrofą budowalną lub nie zabezpieczył piwnicy domu warstwą hydroizolacji, co skończyło się ich zalaniem przez wodę gruntową i w konsekwencji koniecznością wykonywania drogich napraw. W tym konkretnym przypadku to był dodatkowy wydatek w wysokości blisko 60 tys. złotych, co inwestor przypłacił autentycznym zawałem serca! Inny przykład z życia wzięty: wykonawca zamiast realizować dom inwestora wziął jego pieniądze i kupił sobie mieszkanie, pozostawiając nieskończony dom, a inwestora bez pieniędzy. Sprawa w sądzie toczy się już 5 rok i wychodzi na to że to inwestor jest wszystkiemu winien. Wykonawca natomiast zamknął swoją firmę o złej reputacji, założył nową działalność pod inną nazwą i nadal działa. Niestety nierzetelni wykonawcy to wciąż jeszcze w Polsce plaga, z którą nawet nie wiadomo jak walczyć. Są w Polsce także takie firmy, dla których, można by rzec, fundamentalną zasadą działania jest uczciwość, rzetelność, terminowość i wieloletnia satysfakcja Klienta. Zadowolony Klient to pewność przekazania pozytywnej rekomendacji dla kolejnych Klientów. Jakimi przesłankami trzeba się więc kierować przy wyborze wykonawcy, aby nie skończyło się to dla budującego w szpitalu?

4. Wiarygodność wykonawcy

Aby uniknąć kłopotów, trzeba szukać wykonawców wiele lat działających na rynku, którzy swoją ugruntowaną renomę zawdzięczają sporej ilości wybudowanych domów i licznymi referencjami. Tutaj liczy się przede wszystkim baza zadowolonych Klientów, do których wykonawca bez problemu poda nam kontakt w postaci telefonu, e-maila, czy nawet zaaranżuje z nim spotkanie w jego domu. Trzeba się wystrzegać firm, które budują 1-2 domy rocznie, ponieważ taka firma dzisiaj jest, a jutro może jej nie być. Nie warto też ufać wykonawcy, który nie chce nam podać kontaktów do Klientów, dla których rzekomo wybudował domy. Może to oznaczać, że Klienci tego wykonawcy nie są zadowoleni, a jego samego najchętniej pozwaliby do sądu za źle wykonany dom, ale nie mają na to ani siły ani środków.

5. Materiały

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, czy materiały używane do budowania domu są uznanych producentów i posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i testy jakości. Najlepiej jakby wykonawca posiadał certyfikat na cały produkt jakim jest dom lub przynajmniej na poszczególne materiały lub całe elementy budowy typu konstrukcja, strop, dach, instalacje, itp. Wybór wykonawcy, który ma na przykład znak jakości CE na cały produkt, daje nam gwarancję, że dom na pewno spełnia surowe wymagania unijne przewidziane dla konkretnej technologii budowy. Wyobraźmy sobie bowiem, że budujemy dom z nieznanych materiałów, których składy surowcowe nie zostały przetestowane. Może się okazać, że materiały te będą szkodliwe dla zdrowia – np. rakotwórcze lub na tyle złej jakości, że stanowią zagrożenie dla statyki budynku, czego konsekwencją mogłoby być poważne uszkodzenia bryły a nawet zawalenie się budynku.

6. Precyzja wykonania

Równie ważne co materiały jest samo wybudowanie domu czyli precyzja wykonania i spasowania poszczególnych elementów ze sobą. Niezwykle istotne jest wykonanie równych fundamentów lub płyty fundamentowej, której różnice poziomu nie przekroczą 1 cm. To samo dotyczy odpowiedniego spasowania stropu, ściany kolanowej (jeśli jest) oraz dachu.

Między innymi dzięki tej precyzji wykonawca będzie mógł zagwarantować nam, że nasz dom będzie pozbawiony tzw. mostków termicznych, czyli miejsc narażonych na znaczą utratę ciepła z wnętrza domu. Warto tutaj wybierać wykonawców, którzy w cenie domu oferują tzw. test ciśnieniowy budynku - Blower Door Test. Ten test jest przeprowadzany na etapie budowy domu i pozwala wykryć potencjalne nieszczelności w budynku. Ich uszczelnienie gwarantuje, że dom będzie spełniał określoną w technologii budowy energooszczędność – np. w przypadku domów tradycyjnych – murowanych ok. 100-120 kWh/m2/ rok, a w przypadku domów niskoenergetycznych np. w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego ok. 40-50 kWh/m2/rok.

Brak precyzji wykonania może mieć wpływ nie tylko na założone parametry energooszczędności, ale również na nieodpowiednie odprowadzanie wilgoci z domu. To może prowadzić do gromadzenia się pary wodnej i jej skraplania na ścianach, stropie czy dachu. Wpływ na to może mieć też nieodpowiednie wykonanie warstwy termoizolacyjnej budynku lub błędy przy wykonaniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Przykre konsekwencje nadmiernej wilgoci w domu objawią się w postaci wykwitów pleśni lub grzybów na ścianach, sufitach czy podłogach. Trzeba zatem zatrudniać takich wykonawców, których wiedza fachowa jest bezsprzeczna. Jeśli chcemy natomiast sprawdzić wykonawcę pod tym kątem, pojedźmy do niego z wybranym przez nas fachowcem – np. naszym przyszłym kierownikiem budowy, który powie nam, czy dany wykonawca budzi jego zaufanie i czy warto powierzyć mu nieraz majątek całego życia lub środki obarczone 30 letnim kredytem.

7. Gwarancja

Kolejnym elementem decyzyjnym ograniczającym nam ryzyko zawału serca będzie wybór takiego wykonawcy, który oferuje w miarę długą gwarancję na cały dom lub poszczególne jego elementy. Są bowiem na rynku firmy, które oferują swoim Klientom do 3 lub 5 lat gwarancji, ale są i takie, które dają Klientowi o wiele większe poczucie bezpieczeństwa w postaci nawet 30 letniej gwarancji. Oczywiście w takich przypadkach trzeba również sprawdzić jak długo taka firma działa na rynku i jakie są o niej opinie choćby w zakresie napraw gwarancyjnych. Może się albowiem okazać, że firma daje 30 lat gwarancji ale istnieje na rynku 2 lata, więc skąd mamy mieć pewność, że przetrwa kolejne 30? Zatem warto wybierać firmy, które działają na rynku już co najmniej kilkanaście lat i mogą się również pochwalić tak długo istniejącymi i używanymi domami.

8. Komfort

Nasze dobre samopoczucie i nieprzemijająca satysfakcja objawi się także wtedy, gdy nasz dom będzie wygodny, komfortowy i tani w użytkowaniu. Co wpływa na komfort psychiczny i fizyczny domowników? Wiele czynników. Dom jako istota "domowego ogniska" i synonim rodziny, harmonii i spokoju powinien być przede wszystkim ciepły. W takim domu powinniśmy się dobrze czuć i swobodnie oddychać, a więc kwestia odpowiedniej wentylacji też jest bardzo ważna. Pożądany będzie zatem wykonawca, który zapewni nam dobrze zaizolowany termicznie dom z solidnie przygotowaną instalacją wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z wymiennikiem ciepła (rekuperatorem). W tym wszystkim istotna jest kwestia kosztów eksploatacji budynku, ponieważ im więcej warstwy izolacji w ścianach konstrukcyjnych, w stropie, czy w dachu, tym dom będzie cieplejszy a rachunki za ogrzewanie mniejsze. Przez kominy do wentylacji grawitacyjnej dom może wytracać nawet 45% ciepła, zatem zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wygeneruje znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Warto tutaj wspomnieć, iż Polacy coraz częściej wybierają energooszczędne sposoby budowy domów, wśród których największe oszczędności dają domy budowane w technologiach szkieletowych drewnianych. Te oszczędności mogą sięgać nawet 5000 zł rocznie, co w skali 50 lat zwraca nam praktycznie nakłady poniesione na budowę takiego domu. Są to przy tym domy ekologiczne, ponieważ materiały w nich zastosowane pochodzą ze źródeł odnawialnych (np. drewno) oraz niskoemisyjne, dlatego, że generują do 70% mniej CO2 niż tradycyjnie zaizolowane domy murowane. Bardziej zaawansowani wykonawcy stosują w swej technologii budowy tzw. prefabrykację, czyli przygotowanie poszczególnych elementów budowy domu w fabryce, co zabezpiecza przed wpływami atmosferycznymi przy montażu budynku.

9. Szybkość budowania

Coraz bardziej rozpowszechnione nowoczesne technologie budowy domów pozwalają nam na budowanie szybko. Na przykład dom z prefabrykatów opartych na szkielecie drewnianym może powstać zaledwie w 3 miesiące w standardzie deweloperskim z fundamentem. Doliczając do tego 1 miesiąc na wykonanie standardu pod klucz, otrzymujemy dom gotowy do zamieszkania po zaledwie 4 miesiącach. Jest to dom równocześnie suchy, którego nie trzeba sezonować. Po zakupie mebli i wyposażenia można się od razu wprowadzać. Ile trudu kosztuje mozolne budowanie domu 2 lata lub niejednokrotnie nawet o wiele dłużej wiedzą tylko Ci inwestorzy, którzy przeszli tę gehennę. Przy czym budowanie domu systemem wieloekipowym czy gospodarczym sprowadza na budującego konieczność samodzielnej organizacji całej budowy i przez to brak spokoju, oraz stratę sporej ilości wolnego czasu, a często do tego dodatkowych pieniędzy. Jeśli wybieramy szybką technologię budowy domów np. z prefabrykatów i jednocześnie wykonawcę, który kompleksowo wybuduje nam dom od fundamentu do stanu deweloperskiego, zaoszczędzimy realnie kilkadziesiąt tysięcy złotych na samym czasie budowy. Dodatkowo zaoszczędzimy na osobistym zaangażowaniu czasowym czy naszym zdrowiu (sercu), które jest przecież bezcenne.

10. Ludzie

Chyba najważniejszy sposób na zachowanie zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego to nawiązanie odpowiednich relacji z pracownikami firmy wykonawczej. Począwszy od osób pracujących w Dziale Obsługi Klienta, poprzez projektantów a skończywszy na pracownikach budowlanych i serwisantach. Wszyscy oni mają wpływ na jakość i przyszły komfort użytkowanego domu. Można wymieniać w nieskończoność ile niepokoju kosztowały utarczki inwestorów z nieprofesjonalnymi wykonawcami. Ile bólów serca przeżył każdy budujący, któremu obiecywano wykonanie pewnych etapów budowy w konkretnych terminach, a te terminy były ciągle niedotrzymywane. W końcu ile pieniędzy kosztowały Inwestora poprawki po nierzetelnych budowlańcach, którzy winę za swoje fuszerki zrzucali na poprzednie ekipy. Ludzie, ludzie, ludzie. To oni tworzą tę nić świadomości, porozumienia i zaufania pomiędzy Klientem–Inwestorem a firmą wykonawczą. Dobre relacje są tutaj kluczem do sukcesu. Zatem szukajmy takiej firmy wykonawczej, gdzie ludzie tworzą profesjonalne zespoły pracownicze oraz gdzie od pierwszego kontaktu jest dobra komunikacja pomiędzy Klientem a pracownikiem Go obsługującym.

11. Suplement 1: Siedziba firmy

Po jedenaste – nasze serce uspokoi się, kiedy przyjedziemy do firmy, którą chcemy zaangażować w budowę naszego przyszłego domu. Będzie nam łatwiej podjąć decyzję, kiedy na własne oczy zobaczymy całe zaplecze produkcyjne, maszyny, samochody dostawcze, hale produkcyjne czy magazynowe i całą techniczną infrastrukturę, z której firma korzysta przy budowie domu. Zobaczymy też pracowników technicznych i to jakim wyposażeniem stanowisk pracy dysponują oraz jakie mają środki ochrony osobistej. Ważna będzie obserwacja jakie ci pracownicy mają nastawienie do swojej pracy i firmy, w której pracują. W niewielu przypadkach zostaniemy zaproszeni przez wykonawcę do domu modelowego, który powstał specjalnie, żeby zaprezentować jakość i profesjonalizm wykonania. Szukajmy takiej firmy, która może nam taki dom pokazać. To bardzo ważny punkt na drodze do zbudowania wiarygodności firmy wykonawczej w oczach Inwestora.

12. Suplement 2: Cena

A po dwunaste, cena drodzy Państwo może nas również doprowadzić do zawału. Proszę jednak pamiętać, że cena jest pochodną jakości. Nie jakość kosztuje - ale jej brak, a tylko nierozsądnych stać na kupowanie rzeczy tanich, bo w istocie i tak zawsze okazuje się, że co tanio to drogo. Przy wyborze wykonawcy cena gra istotne znaczenie, ale warto szczegółowo porównywać zakresy wykonania poszczególnych firm i skorzystać z pomocy takiej firmy wykonawczej, która nie tylko bezpłatnie wycenia projekty domów, ale dodatkowo może porównać oferowane zakresy wykonania. Wtedy bowiem prawda wychodzi na jaw. Cena może być atrakcyjna, ponieważ wykonawca nie uwzględnił wszystkich elementów budowy domu, które w danym zakresie powinny się znaleźć. Czy chcemy być zatem zaskoczeni czasem ogromnymi kosztami dodatkowymi, tyle że po podpisaniu umowy, kiedy nie można się już wycofać lub wynegocjować?

Zatem drodzy Inwestorzy chrońmy nasze zdrowie, a zwłaszcza nasze serca przed stresem i postarajmy się kierować tymi 10 (12) wskazówkami, aby móc powiedzieć jak Cyprian Kamil Norwid w swoim wierszu pt. "*** (Cóż bo mózg? rozum co? ...)"

"Serce - istotnym jest prawdy ogniskiem:
Gdy rozum zbłądzi w najmniejszej usterce,
Serce i z błędów nieraz wraca z zyskiem...
Życia i wiedzy więc treścią cóż?... serce!"

Dodano: 25 kwietnia 2014 Zaktualizowano: 18 kwietnia 2014

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco