Węgiel - Porównaj Oferty Składów Węgla

Porównaj Bezpłatnie Oferty Na Węgiel

Oszczędź do 30%
 1. Określ ile węgla potrzebujesz
 2. Otrzymaj dopasowane oferty
 3. Porównaj i wybierz najlepszą
 • »
 • Opal-i-paliwa
 • »
 • Węgiel

Węgiel

Ilość węgla potrzebnego do ogrzania domu zależy od jego jakości. Węgiel jako jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych w Polsce ceniony jest szczególnie za niską cenę i dostępność. Mimo, że jakiś czas temu popularność pieców na węgiel spadła na rzecz bardziej ekologicznych kotłów gazowych to obecnie ze względu na wysokie koszty gazu powraca się do węgla jako materiału opałowego.

Wartość opałowa (energetyczna) węgla zależy od rejonu wydobycia i sortymentu – rozmiaru węgla. Zasada jest taka, że im mniejsze ziarna, tym wartość energetyczna jest mniejsza. Węgiel kamienny posiada trzy popularne sortymenty - orzech, groszek i miał węglowy. Przeznaczone są one do kotłów o małej mocy grzewczej, czyli tych do zastosowania w domkach jednorodzinnych.

Eko-groszek, który ostatnio zyskał na popularności, zawiera niewielką ilość siarki i popiołu przez co podczas spalania wydziela się znacznie mniej szkodliwego dwutlenku siarki. Oznacza to, że jest korzystniejszy dla środowiska, a także przyczynia się do wydłużenia żywotności części kotła i komina. Większą wydajność eko-groszku zapewnia niska produktywność popiołu i wilgoci. Węgiel brunatny jest tańszy od węgla kamiennego, jednak ma od niego niższą wartość opałową i daje znacznie mniej ciepła.

Węgiel – jaki piec węglowy wybrać?

Tradycyjny piec węglowy najlepiej sprawdzi się podczas spalania węgla grubego, piec miałowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do palenia miałem węglowym, natomiast piec retortowy z automatycznym podajnikiem paliwa jest zaprojektowany dla sortymentu typu groszek. Kocioł na paliwo stałe ze spalaniem dolnym jest znacznie lepszym zakupem w porównaniu do pieca ze spalaniem górnym.

Pierwszy typ odznacza się większą sprawnością, mniejszym zużyciem paliwa, a także umożliwia sterowanie procesem spalania. Tańsze modele posiadają miarkownik ciągu, droższe wentylator ze sterownikiem. Ten typ pieca nadaje się nie tylko do węgla, ale również do drewna opałowego i biomasy. Piec węglowy z górnym spalaniem przeznaczony jest przede wszystkim do palenia koksem lub węglem. Jego niewielka sprawność powoduje, że nie pracuje zbyt ekonomicznie. Przy kotłach tego typu nie ma się kontroli nad procesem spalania.

Kotły retortowe z automatycznym podajnikiem uzupełnia się raz na kilka dni. Zazwyczaj kupując tego typu piec mamy w wyposażeniu już podajnik i zasobnik paliwa. Dzięki tym udogodnieniom piec retortowy pod względem łatwości i komfortu użytkowania zajmuje pierwsze miejsce.

Węgiel - ceny węgla

Kilka czynników wpływa decydująco na ceny węgla. Są to przede wszystkim:

 • rodzaj pokładów węglowych – z której kopalni (im starsze pokłady, tym wyższa wartość opałowa węgla)
 • typ sortymentu – gorszek, orzech, miał
 • zapakowanie (luzem lub w workach)
 • rejon dostawy

W związku z tym ceny węgla plasują się w szerokim przedziale 350 – 800zł za tonę. Optymalnym rozwiązaniem jest zakupienie węgla w lecie. Ma to swoje dwie zasadnicze zalety. Węgiel jest znacznie tańszy – im bliżej zimy, tym wyższa cena. Drugą korzyścią jest możliwość dobrego osuszenia materiału opałowego, aby był on jak najbardziej wydajny. Warto pamiętać także, że węgiel podlega reklamacji.

Jeżeli szukamy ofert węgla, warto skorzystać z formularza Oferteo. Wystarczy opisać swoje zapotrzebowanie i oczekiwać propozycji od firm, które są w stanie sprostać naszym wymaganiom. W ten sposób oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze.