Wybór okien drewnianych nie jest łatwy – najlepsze okna drewniane powinny gwarantować wysoki współczynnik izolacji akustycznej i termicznej. Od tych parametrów zależy też cena okien. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj drewna i pamiętać, że drewniane ramy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jakie są wady i zalety okien drewnianych? Jakie drewno wybrać? Gdzie szukać dobrej firmy specjalizującej się w montażu okien drewnianych?
Z poradnika dowiesz się
Drewniane okna – nowoczesne i solidne
Współczesne okna drewniane nie powinny być kojarzone z ich odpowiednikami sprzed lat. Dziś drewno konstrukcyjne wykorzystywane w produkcji ram okiennych ma odpowiednią wilgotność, najczęściej jest też sezonowane i suszone. Dzięki temu otrzymujemy produkt o zbliżonych względem okien plastikowych parametrach akustycznych i izolacyjnych.
Przed wyborem okien drewnianych warto jednak poznać ich najważniejsze parametry, wady, zalety i odpowiedzi ekspertów na często zadawane pytania.
Warto też sprawdzić ranking najlepszych firm specjalizujących się w wycenie, sprzedaży i montażu okien drewnianych.
Ranking Sprzedawców okien drewnianych w Twoim mieście
W Oferteo od 2009 roku łączymy osoby zainteresowane ofertami na zakup i montaż okien drewnianych ze specjalistami od sprzedaży i instalacji drewnianej stolarki okiennej. Już 9 171 sprzedawców okien drewnianych ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Sprzedawcy stolarki okiennej drewnianej zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 9 513 ofert i otrzymali 9 754 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2023.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych sprzedawców okien drewnianych w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Specjalistów od sprzedaży stolarki okiennej drewnianej
W rankingu Najlepsi w 2023 premiujemy sprzedawców okien drewnianych za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena sprzedawcy okien drewnianych,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć z przykładowymi realizacjami montażu okien z drewna,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
9 171 Sprzedawców okien drewnianych w Oferteo
Oferteo w liczbach
Szukaj Sprzedawców Okien Drewnianych blisko Ciebie

Doskonała Stolarka Drewniana

Zakład Stolarski "STOMEX" s.c.

PRODUKCJA-HANDEL-USŁUGI BOŻENA WĘGIEL

Pierwszorzędna Stolarka Drewniana

DREW-MAX s.c. J. Kożuchowski, M. Kożuchowski

Zakład Stolarski Andrzej Górski

Perfekcyjna Stolarka Drewniana

BUDMAR Producent okien i drzwi z drewna

Doskonała Stolarka Drewniana

Superdrew

Działasz na rynku jako Sprzedawca Okien Drewnianych i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne zlecenia typu Kupię Okna Drewniane
Kupię okna drewniane, 1 - 2 sztuki
Rodzaj okien: okna balkonowe (drzwi) Liczba okien: 1 - 2 sztuki Klient chce otrzymać oferty na: zakup i montaż Klient potrzebuje również: demontaż starych okien Termin skorzystania z oferty: możliwy od zaraz...Pokaż więcej
Kupię okna drewniane, 3 - 5 sztuk
Rodzaj okien: okna przesuwne, okna zwykłe, okna balkonowe (drzwi) Liczba okien: 3 - 5 sztuk Klient chce otrzymać oferty na: zakup i montaż Klient potrzebuje również: demontaż starych okien Termin skorzystania z oferty: do uzgo......Pokaż więcej
Kupię okna drewniane, 3 - 5 sztuk
Rodzaj okien: okna zwykłe Liczba okien: 3 - 5 sztuk Klient chce otrzymać oferty na: tylko zakup Klient potrzebuje również: parapety Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...Pokaż więcej
Okna drewniane – najważniejsze informacje
- konstrukcja okna drewnianego – upraszczając: na okna składają się trzy podstawowe elementy: ramy okien, szyby, okucia;
- materiał – w przypadku okien drewnianych – jak sama nazwa wskazuje – mamy do czynienia z naturalnym surowcem, jakim jest drewno;
- rodzaj drewna w ramach – producenci okien drewnianych nie ograniczają się do jednego rodzaju drewna (na rynku znaleźć można m.in. okna sosnowe, świerkowe, modrzewiowe, dębowe, meranti, z eukaliptusa);
- konserwacja – okna drewniane najczęściej raz na dwa lata należy konserwować specjalną farbą (drewno należy konserwować, malując je).
Czytaj też:
Okna drewniane – producenci
Producenci okien w Polsce to m.in.:
- DRUTEX S.A.,
- OKNOPLAST Kraków,
- Termo Profil,
- Eko-Okna,
- Dako,
- Fakro,
- OknoPlus,
- Dobroplast,
- Witraż,
- MS więcej niż OKNA,
- SOKÓŁKA Drzwi i Okna,
- PETECKI,
- Śląska Fabryka Okien KNS.
Parametry okien drewnianych – o co warto zapytać?
Przed zakupem okien drewnianych powinno się zapytać o takie parametry, jak:
- izolacja akustyczna okna,
- izolacja termiczna,
- poziom naturalnego doświetlenia,
- czas i warunki gwarancji (gwarancja stabilności i trwałości).
Warto też sprawdzić współczynnik przenikalności ciepła przez szybę. W przypadku okien podawany jest często tylko współczynnik przenikalności samych szyb - dlatego warto skonkretyzować pytanie i zaptać o ważniejszy współczynnik ogólny (czyli: okno + rama). To szczególnie ważne, gdy planujesz zakup okien z dotacją z programów dopłat do ocieplania domów - aby otrzymać dotację, trzeba spełnić odpowiednie warunki (np. współczynnik przenikalności nie może być większy niż 0,9).
Przed zakupem warto więc zebrać jak najwięcej pytań - i szczegółowo omówić temat parametrów ze sprzedawcą.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Okna PCV a drewniane – różnice
Czym różnią się okna plastikowe od okien drewnianych? Okucia i szyby pozostają niemal takie same, a różnica tkwi przede wszystkim w konstrukcji ramy.
Okna drewniane powstają z drewna klejonego, tarcicy struganej (szczególnie tanie okna drewniane) lub suszonego litego drewna (droższe i solidniejsze okna z drewna).
W oknach plastikowych ramy produkowane są z twardego materiału PCW – producenci okien plastikowych często korzystają z tzw. regranulatu (czyli materiałów, które pozyskiwane są w procesie recyklingu polichlorku winylu).
Okna drewniane – wady i zalety

Zalety okien drewnianych:
- okna drewniane uważane są za bardziej "luksusowe";
- drewniana rama może nadać wnętrzu charakteru...
- ... i świetnie komponuje się z drewnem w pomieszczeniu;
- na rynku jest dużo rodzajów okien drewnianych do wyboru;
- okna drewniane można dopasować indywidualnie i pod wymiar;
- drobne uszkodzenia i rysy na oknie drewnianym łatwo naprawić;
- okna drewniane można malować, szczotkować i ścierać.
Wady okien drewnianych:
- często są droższe od plastikowych odpowiedników;
- ich produkcja jest bardziej skomplikowana niż w przypadku okien z PCW;
- drewno po latach (szczególnie źle konserwowane) potrafi złapać grzyb, głównie w łazienkach, kuchniach i wilgotnych pomieszczeniach;
- konieczne jest odnawianie okien drewnianych - jest to nawet często warunkiem gwarancji.
Okna drewniane – jaki materiał wybrać?
Najczęściej okna drewniane produkowane są z pięciu gatunków drzew:
- okna sosnowe – sosna powszechnie występuje w naszej strefie klimatycznej, więc najczęściej odpadają dodatkowe koszty za import surowców do produkcji; samo drewno jest lekkie i charakteryzuje się dobrą izolacją akustyczną;
- okna dębowe – twardsze i bardzo wytrzymałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, kojarzone z materiałem ekskluzywnym;
- okna świerkowe – średnie parametry wytrzymałościowe, z uwagi na fakt, że świerk jest drewnem posiadającym częste sęki – okna świerkowe często są malowane farbami kryjącymi;
- okna meranti – to drewno egzotyczne dostępne jest na rynku w kilku klasach jakościowych (o właściwości i klasę warto dopytać sprzedawcę okien przed zakupem), rodzaj White Seraya jest nieco jaśniejszy od wpadającego w czerwień i brąz Red Seraya; pochodzenie drewna tego typu wpływa na cenę okien z produkowanych z meranti;
- okna modrzewiowe – duża odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że modrzew często wykorzystywany jest również jako materiał stosowany przy budowie tarasów, a nawet zewnętrznych elewacji; okna modrzewiowe mają dobre właściwości termoizolacyjne, cenowo wypadają podobnie do okien świerkowych i z sosny.
Okna drewniane – dla kogo?
Drewniane okna to najlepsza opcja dla osób stawiających na naturalne materiały. Okna PCV (inaczej: PCW, PVC) powstają ze sztucznych materiałów – produkty tego typu nie są efektem staroszkolnej stolarki okiennej. Z drugiej strony warto pamiętać, że współczesne okna drewniane też najczęściej powstają masowo, a dodatkowo są lakierowane i malowane (a więc taka rama też zawiera w sobie „chemię”).
Do domu z drewna lepsze będą okna drewniane – choćby ze względów estetycznych. Okna drewniane to również znacznie lepsza opcja do budynków stylizowanych na dworki czy góralskie chaty.
Okna drewniane to również lepsza opcja, gdy chcemy nadać wnętrzu charakteru lub „ocieplić” wnętrze drewnianym elementem w postaci ram okiennych.
Ile kosztują okna drewniane?
Cena okna drewnianego zależy od wielu parametrów:
- rodzaj drewna,
- użyte akcesoria,
- wymiary okna,
- rodzaj profilu,
- uszczelki (liczba i rozmieszczenie),
- mikrowentylacja,
- marka producenta,
- współczynnik izolacji termicznej okna,
- współczynnik izolacji akustycznej.
Cena za drewniane okno gotowe (nie na wymiar), jednoskrzydłowe (rozwierno-uchylne) to ok. kilkaset złotych. Ceny za okna drewniane dwuskrzydłowe (rozwierno-uchylne + rozwierne) zaczynają się od ok. tysiąca złotych, a standardowe okno tarasowe (z trzema sekcjami, harmonijkowe) to wydatek ok. 10 tys. zł.
Akcesoria i farby do okien drewnianych
W oknach drewnianych stosowane są uszczelki zwiększające wodoszczelność i zmniejszające przepuszczalność powietrza. Najczęściej stosowane są trzy rodzaje:
- uszczelki przyszybowe;
- uszczelki środkowe;
- uszczelki pod osłoną lub pod okapnikiem.
Czytaj też: Rodzaje uszczelek okiennych
Czym malować okna drewniane? Wszystko zależy od rodzaju okna i użytego drewna, najczęściej wykorzystuje się zarówno farby do wewnątrz (o niedrażniącym zapachu), jak i farby stosowane na zewnątrz (odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV).
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące okien drewnianych
Czy tylko okna drewniane oddychają?
Jeśli chodzi o tzw. oddychanie okien – wszystkie okna „oddychają”, nawet te z plastiku i te o najwyższym współczynniku izolacji termicznej.
Czy oknom drewnianym grozi pleśń i grzyb?
Nic nie jest wieczne i wszystko się psuje z biegiem czasu. Drewno potrafi złapać grzyb, głównie w łazienkach czy kuchniach. Dlatego w produkcji okien drewnianych stosowane są odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed wilgocią gatunki drzew. Jeśli okno jest używane zgodnie z zapisami gwarancyjnymi i rekomendacjami producenta – nie powinno być problemów, ale dużo zależy od poziomu wilgoci w pomieszczeniu.
Czy okna drewniane są dużo droższe od plastikowych odpowiedników?
Na cenę okien wpływa mnóstwo parametrów – co prawda profile drewniane mogą okazać się droższe od tych z PCV, ale koniec końców na cenę wpływają zestawy szybowe, okucia, akcesoria okienne i sam montaż.
Czytaj też: Montaż okien – krok po kroku
Więcej poradników o oknach drewnianych
Najważniejsze współczynniki stolarki okiennej to m.in. współczynnik przenikania ciepła okna, wodoszczelność, przepuszczalność powietrza, światła i energii słonecznej. Ze względu na materiał wykonania okna można podzielić na: plastikowe (PCV), drewniane i aluminiowe. Standardowe okna odeszły do lamusa, dziś stolarka okienna to przede wszystkim okna na wymiar. Jakie okna wybrać do domu, a jakie do mieszkania w bloku? Jak rozpoznać dobrą firmę od okien i gdzie jej szukać?
01.09.2022Dobre okna w niskiej cenie – to cel, który większość stawia sobie przed zakupem stolarki okiennej. Im lepszej jakości rozwiązanie, tym większy jego koszt. Kwoty rosną, jeśli mają mieć one dodatkowe funkcje i akcesoria. Jaka będzie cena okien plastikowych, a jaka w przypadku wyboru stolarki drewnianej? Jakie są różnice cen różnych rodzajów rozwiązań tego typu?
17.08.2022Planujesz montaż okien PCV lub wymianę starych okien na nowe plastikowe okna? Podpowiadamy, od czego zacząć i o czym pamiętać! Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, wskazówki i gotowe ściągi – przygotowane we współpracy z fachowcami oraz użytkownikami okien. Sprawdź, jak przygotować się do montażu okien PCV krok po kroku.
18.11.2022Regulacja okien plastikowych, uchyłu okna, zawiasów okiennych, okna balkonowego czy docisku drzwi balkonowych – w większości przypadków te i inne regulacje można wykonać samodzielne. Zobacz, w jakim celu się to robi i jak wygląda w przypadku rozwiązań starego typu?
29.07.2022Uszczelki okienne wpływają zarówno na współczynnik przenikania ciepła, jak i wodoszczelność oraz przepuszczalność powietrza. Prawidłowo zainstalowane uszczelki do okien ograniczają też przenoszenie drgań akustycznych. Wszystko to sprawia, że okna zachowują na dłużej swoje parametry i właściwości użytkowe. Czym uszczelnić okna? Jakie uszczelki wybrać do okien PCV, drewnianych i aluminiowych? Czy samodzielne uszczelnianie okien to dobry pomysł?
20.09.2022Folia na okna może zabezpieczyć je przed stłuczeniem, chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce i blokować promieniowanie UV. Jednocześnie bardzo często wykorzystywana jest w celach czysto dekoracyjnych. Zobacz, jakie są rodzaje folii okiennych i na które się zdecydować.
12.09.2022