nowoczesna kuchnia z czarnymi frontami szafek

Jak przygotować się do zamówienia i montażu mebli na wymiar?

Jak przygotować się do zamówienia i montażu mebli na wymiar?

Szukasz dobrej oferty na meble na wymiar, a dodatkowo chcesz mieć sprawdzoną ekipę, bezproblemowy montaż i krótki czas oczekiwania na realizację zamówienia? We współpracy z ekspertami i osobami zamawiającymi meble na wymiar przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami na temat przebiegu zamówienia, wyboru mebli i ich montażu. Przeczytaj wskazówki przed złożeniem zamówienia i skorzystaj z praktycznych ściąg!

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 11 lutego 2022 11.02.2022 Czas lektury: 14min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21543 Specjalistów od Mebli na Wymiar blisko Ciebie

Czy wiesz, jak przygotować się do zamówienia i montażu mebli na wymiar i od czego zacząć? Na początku zapoznaj się z krótką ściągą, a następnie ze wszystkimi wskazówkami, które dla ciebie przygotowaliśmy.

Infografika przedstawiająca jak przygotować się do zamówienia i montażu mebli na wymiar

Krok 1: 8 porad przed zamówieniem mebli na wymiar

1. Poznaj wady i zalety mebli na wymiar

Jeśli szukasz mebli na wymiar, to pewnie znasz już ich największe zalety. To m.in. możliwość idealnego dopasowania zabudowy do każdego wnętrza. Projektant dokonuje szczegółowych pomiarów, a następnie tak przygotowuje projekt, aby jak najlepiej zagospodarować każdy skrawek przestrzeni.

Poza lepszym wykorzystaniem przestrzeni ważną zaletą jest dowolność w zarządzaniu całym projektem. W przypadku mebli na wymiar, masz możliwość doboru nie tylko układu mebli w pomieszczeniu czy materiałów i kolorów szafek, ale też dowolność w doborze mechanizmów, takich jak prowadnice czy zawiasy.

Wady? To przede wszystkim dłuższy czas oczekiwania niż w przypadku mebli dostępnych od ręki w meblarskich sieciówkach. Dodatkowo często do ceny końcowej należy doliczyć koszt obsługi projektanta. Wszystko to może wpłynąć na cenę w porównaniu z meblami modułowymi dostępnymi w wielu salonach.

2. Wykonaj dokładne pomiary we współpracy z projektantem

Doświadczony projektant powinien zacząć pracę od wykonania dokładnych pomiarów. W przypadku mebli na wymiar liczą się centymetry, wszystko musi być idealnie dopasowane. Dlatego czasami konieczne jest wyrównanie sufitu lub podłogi (można zastosować w tym celu wylewkę lub wyrównać sufit za pomocą płyt G-K). Już na tym etapie warto uczestniczyć w przygotowaniach i wymiarowaniu – projektant będzie miał pytania o szczegóły realizacji.

Przed spotkaniem ze specjalistą od mebli na wymiar z Warszawy lub projektantem mebli na wymiar z Krakowa przygotuj kilka przykładowych realizacji i pomysłów – najlepiej w podobnych układach pomieszczeń. Na etapie projektowania, omów zdjęcia z projektantem, aby wspólnie poszukać podobnych rozwiązań i/lub rozważyć inne opcje.

Uwaga!
Pamiętaj, aby w wymiarowaniu uwzględnić np. płytki ścienne – najlepiej projektować meble na wymiar już z wykonaną glazurą, dzięki czemu pomiary będą najdokładniejsze.

3. Pamiętaj, że dobry projekt mebli na wymiar to podstawa

Meble na wymiar to inwestycja na lata, dlatego podstawą jest dobry projekt. Projektanci mebli na wymiar zazwyczaj spisują podstawowe założenia i przygotowują na tej podstawie odręczny plan. Już na tym etapie w projekcie rozmieszczane są wszelkie punkty dostępowe do poszczególnych mediów (prąd, woda).

Następnie na tej podstawie powstaje projekt z wizualizacją. Dobra wizualizacja w jak największym stopniu powinna oddać specyfikę danego pomieszczenia – wraz z kluczowymi przedmiotami i elementami wystroju wnętrza. Dzięki temu łatwo będzie ocenić, czy pomysł i projekt jest właściwy.

Uwaga!
Pamiętaj, że to ostatni moment przed zamówieniem mebli na wymiar, aby wprowadzić wszelkie korekty. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu!

4. Sprawdź wcześniejsze realizacje firmy oferującej meble na wymiar

Koniecznie sprawdź wcześniejsze realizacje firmy, u której zamawiasz meble. Warto przejrzeć całe portfolio – nie tylko po to, aby sprawdzić, czy wykonanie jest poprawne, ale też w poszukiwaniu inspiracji.

Drewniane lamele jako ścianka oddzielająca powierzchnię biurową w salonie, a może oryginalny pomysł na ścianę w salonie z telewizorem, szklane fronty połączone z drewnem czy nietuzinkowe mieszanie kolorów – warto inspirować się poprzednimi realizacjami projektantów i spróbować przenieść najciekawsze rozwiązania do swojego projektu (jednocześnie masz wtedy pewność, że firma od mebli na wymiar wcześniej już poradziła sobie z podobnymi rozwiązaniami).

5. Dobierz urządzenia do mebli na wymiar

Warto o tym pomyśleć wcześniej, szczególnie w kuchni i łazience. Nawet najlepszy projekt mebli na wymiar może okazać się problematyczny, gdy będziesz mieć później do wyboru tylko kilka pralek slim na rynku lub gdy pojawi się problem z doborem zmywarki czy piekarnika do zabudowy.

Uwaga!
Na etapie projektowania mebli do salonu zaplanuj też maskowanie kabli do TV, okablowania antenowego i zasilania wszelkich sprzętów.

6. Wybierz materiały mebli na wymiar

W tym przypadku zdjęcia to za mało – wybieraj fronty na podstawie wzorników, czyli katalogu z fragmentami materiałów, z których powstaną fronty. Nie ograniczaj się też do wyboru między matem a połyskiem lub wyboru samego koloru. Warto dopytać o wady i zalety poszczególnych typów materiałów wykończeniowych. Wybór frontów w dużej mierze wpłynie też na cenę. Przykładowo: fronty do szafek lakierowane z frezowaniem będą o wiele droższe niż te ze zwykłej płyty MDF.

Jakie materiały wykorzystywane są zazwyczaj w produkcji mebli na wymiar? To m.in.: laminaty, fornir, szkło, płyty melaminowane, płyty MDF. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby część tych materiałów ze sobą współgrała (np. szklane fronty w szafkach wykonanych z płyt MDF).

7. W projekcie uwzględnij mechanizmy wewnętrzne mebli

Dawniej wybór w przypadku mebli na wymiar ograniczał się przede wszystkim do rodzaju frontów, szafek i uchwytów. Dziś bardzo duże znaczenie mają mechanizmy wewnętrzne w meblach, a więc sposoby otwierania i zamykania.

Najważniejsze mechanizmy w przypadku mebli to:

  • zawiasy do szafek – warto zadbać o to, aby zawiasy umożliwiały szeroki kąt otwarcia szafki;
  • systemy prowadnic i podnośników w szafkach – drzwiczki w szafkach mogą się otwierać na różne sposoby (np. do góry – zwiększając ich ergonomię); w takich przypadkach często dodatkowo stosowane są specjalne podnośniki – mechanizm ten umożliwia „zatrzymanie” otwartej szafki, dzięki czemu pozostaje w niezmienionej pozycji do momentu, aż ją zamkniesz; jednym z udogodnień jest też opcja otwierania szafki poprzez sam dotyk frontu;
  • systemy zamykania szuflad – nieco droższe rozwiązania umożliwiają zastosowanie prowadnic w szafkach z opcją pełnego wysunięcia szuflad – ten mechanizm jest przydatny szczególnie w kuchniach;
  • mechanizm „cichy domyk” – jak wskazuje sama nazwa: przy zamykaniu szafki mechanizm w ostatniej chwili przed zamknięciem spowolni drzwiczki lub front szuflady, tak aby nie doszło do trzaśnięcia.

8. Przygotuj pomieszczenie do montażu mebli

Na początek oczyść pomieszczenie ze wszelkich niepotrzebnych elementów wystroju i mebli. Do montażu mebli na wymiar będzie też potrzebna przestrzeń na materiały i elementy konstrukcyjne poszczególnych mebli i frontów. Często zdarza się też tak, że niektóre elementy docinane są na miejscu. Przed montażem warto więc dopytać projektanta o szczegóły (powinien być w stałym kontakcie z pracownikami realizującymi projekt na miejscu).

Wskazówka!
Na etapie projektowania mebli zapytaj w firmie montującej meble, czy dodatkowo oferuje inne usługi montażowe. Być może uda się połączyć montaż mebli na wymiar z osadzeniem zlewu w kuchni, montażem kuchenki do zabudowy czy wykonaniem dodatkowych skrytek w biblioteczkach i biurkach.

O co może zapytać cię firma od mebli na wymiar?

  • Jaka jest skala projektu (meble na wymiar do kuchni, łazienki, salonu)?
  • Jaki będzie materiał frontów (płyta laminowana, drewno, szkło itd.)?
  • Jakie mają być kolory frontów?
  • Czy fronty mają być z połyskiem, czy matowe?
  • Jaki typ zawiasów i prowadnic ma być wykorzystany w projekcie?
  • Czy zabudowa będzie do sufitu?
  • Czy projekt ma obejmować dodatkowe elementy poza meblami (np. ścianki działowe, lamele)?
  • Zabudowa ma być zamknięta czy otwarta?
  • Jak ma być wykończone wnętrze szafek?
  • Jaka ma być liczba szuflad, drążków, szaf typu cargo itd.?

Krok 2: Fachowiec czy amator? Wybierz sprawdzoną firmę do montażu mebli na wymiar

specjalista od mebli na wymiar odmierza wysokość montażu uchwytu do szuflady

Doświadczona firma zajmująca się meblami na wymiar powinna:

  • chwalić się wieloma realizacjami mebli na wymiar (zdjęcia realizacji),
  • mieć w portfolio meble na wymiar do kuchni, łazienki i salonu,
  • posiadać komentarze i opinie potwierdzające solidność i terminowość,
  • wyceniać prace po wykonaniu szczegółowych pomiarów...
  • ... i po wyborze wszelkich materiałów wykończeniowych,
  • mieć w ofercie różne materiały i kolory do wykończenia frontów,
  • rozpoczynać prace dopiero po spisaniu szczegółów umowy,
  • pytać o szczegóły dotyczące mechanizmów szafek i szuflad,
  • mieć do wyboru różne typy zawiasów i opcje zamykania szafek,
  • prezentować opcje do wyboru na wzornikach z fragmentami materiałów.

Lista zalecanych pytań do stolarza lub firmy zajmującej się meblami na wymiar:

  • Jak długo firma zajmuje się wyrobem i montażem mebli na wymiar?
  • Czy firma dodatkowo „pracuje” w drewnie?
  • Jakie są rekomendowane rozwiązania poprawiające ergonomię szafek w moim projekcie?
  • Czy firma dostosowuje meble (np. kuchenne) do standardowych wymiarów sprzętów AGD?
  • Jakie konkretnie właściwości mają poszczególne materiały frontów?
  • Czy poza meblami na wymiar można wykonać dodatkowe elementy, takie jak lamele czy półki?
  • Czy projekt będzie dodatkowo płatny?
  • Ile będzie kosztował sam projekt – jeśli nie zdecyduję się na realizację?
  • Czy poza projektem przedstawiającym rzut – dodatkowo dostanę wizualizację?
  • Czy przy okazji montażu mebli na wymiar jest opcja wykonania dodatkowych prac?
  • Czy firma dodatkowo zainstaluje oświetlenie mebli?

Uważaj, kiedy stolarz lub firma zajmująca się meblami na wymiar:

  • nie ma wpisu w rejestrach CEIDG i KRS,
  • nie ma strony w Internecie lub profilu na Oferteo,
  • nie posiada portfolio i zdjęć poprzednich realizacji,
  • pracuje tylko na jednym typie frontów,
  • nie ma opcji wyboru mechanizmów zamykania szafek/szuflad,
  • wycenia prace przez telefon lub bez szczegółowych pomiarów,
  • nie pyta o szczegóły w czasie pomiarów, nie robi zdjęć,
  • umawia się na zaliczki bez podpisania umowy,
  • ma podejrzanie krótkie czasy realizacji zamówienia,
  • zmienia termin pierwszej wizyty, umawia się i nie przychodzi w terminie,
  • nie odbiera telefonów, nie jest w kontakcie z montażystami.
Meble na wymiar - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 543 Specjalistów od Mebli na Wymiar najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Krok 3: Umowa z firmą od mebli na wymiar – kluczowe zapisy

  • szczegółowe dane osoby przyjmującej zlecenie na meble na wymiar (nazwa firmy, NIP, REGON),
  • dane klienta i adres realizacji usługi,
  • szczegółowy opis zakresu projektu,
  • termin i harmonogram prac (z podziałem na etapy),
  • warunki gwarancji (z podziałem na robociznę i materiał – meble),
  • lista materiałów (kolory frontów, nazwy, producenci),
  • lista mechanizmów i elementów takich, jak zawiasy, uchwyty itd.,
  • zapisy dotyczące zaliczek,
  • warunki gwarancji na wykonywane prace,
  • informacja o tym, kto odpowiada za szkody w czasie montażu.
Uwaga!
Do umowy na meble warto dołączyć projekt wraz z wizualizacją, a dodatkowo oznaczyć dokumenty projektowe w taki sposób, aby można je było wymienić w treści umowy (np. załącznik 1 – wizualizacja, załącznik 2. – rzut pomieszczenia itd.). Dodatkowo pamiętaj o zapisie w umowie dotyczącym konsekwencji w przypadku opóźnienia terminu (np. kary umowne).

Krok 4: 5 porad w trakcie montażu mebli na wymiar

1. Zrób zdjęcia pomieszczeń przed montażem

Na zdjęciach uwzględnij wygląd sufitów i rozmieszczenie wszelkich punktów dostępowych (gniazdka, rury itd. – te informacje przydadzą się, gdy meble przysłonią gniazdka/rury). Wygląd ścian i sufitów warto udokumentować przed montażem, aby w przypadku usterek nie było nieporozumień, co do powstałych uszkodzeń, do których np. będziesz musiał wzywać specjalistę od malowania ścian.

2. Zabezpiecz podłogi i pozostałe meble, przygotuj pomieszczenie

Warto wyznaczyć z montażystami jedną przestrzeń do składowania narzędzi i wszelkich części mebli. Niektóre szafki i szuflady będą skręcane na podłodze – zabezpiecz podłogi, rozkładając na podłodze karton lub większy kawałek materiału (np. koc), który uchroni podłogę przed uszkodzeniami.

3. Nie pospieszaj prac, zaufaj ekspertom

Meble na wymiar montowane są co prawda w oparciu o szczegółowy projekt, ale w przeciwieństwie do mebli modułowych – poszczególne projekty mebli na wymiar często są projektami bardzo indywidualnie skrojonymi do potrzeb. Dlatego nawet najlepszy montażysta musi często zastanowić się nad kolejnymi krokami. Czasami warto wydłużyć zakładany czas realizacji o jeden dzień – aby na spokojnie wykonać wszelkie poprawki i dopracować detale.

Wskazówka!
Staraj się być cały czas na wyciągnięcie ręki, ale nie patrz montażystom na ręce – to powoduje niepotrzebne napięcie i rozprasza ekspertów.

4. Projektant powinien uczestniczyć w montażu

Absolutnym minimum jest kontakt telefoniczny z projektantem w trakcie prac – często zdarza się tak, że montażyści zostają z projektem sami, a w trakcie montażu pojawia się sporo pytań o różne szczegóły projektu. Warto przed montażem dopytać, czy projektant będzie dostępny pod telefonem i/lub czy przyjedzie ocenić prace np. na półmetku montażu.

5. Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, spisz protokół

W trakcie prac może się okazać, że brakuje jakiegoś elementu, jeden z frontów został uszkodzony w czasie transportu, brakuje kilku uchwytów lub nieprawidłowo wykonano nacięcie blatu. To normalne, że tego typu błędy się zdarzają, ale warto zabezpieczyć się dodatkowym zapisem w trakcie prac – szczegółowo opisać problem i wyznaczyć datę dodatkowego montażu, który uwzględni naprawę i/lub poprawki wynikające z problemów w trakcie prac montażowych.

Najczęstsze błędy podczas wyboru i montażu mebli na wymiar

Błąd
Skutek
Brak projektu
  • Improwizacje w trakcie prac,
  • błędy montażowe
Niedokładny pomiar
  • Szczeliny,
  • brak estetyki
Brak wzorników
  • Efekty prac inne niż oczekiwane
Nieprzemyślana ergonomia
  • Niewykorzystany potencjał mebli
Wybór tylko koloru frontów
  • Słabe materiały wykończeniowe
Słabej jakości mechanizmy i zawiasy w meblach
  • Niski poziom funkcjonalności
Oszczędność na materiałach
  • Usterki i konieczność napraw
Niewspółgrający styl mebli
  • Reszta mebli nie pasuje do mebli na wymiar
Uwaga!
Największym błędem w meblach na wymiar jest oszczędność na tzw. niewidocznych elementach, czyli zawiasach, mechanizmach wspierających zamykanie i otwieranie szafek. Nawet najpiękniejsze fronty i blaty nie będą cieszyć, gdy szafki co chwilę będą ulegać uszkodzeniom, a zawiasy będą wymagać częstej wymiany. Obniżysz w ten sposób finalny koszt zamówienia, ale w kolejnych miesiącach spodziewaj się wydatków przewyższających zachowane w ten sposób oszczędności.

Krok 5: Meble na wymiar gotowe. Co dalej?

1. Odbiór prac – jak sprawdzić meble na wymiar?

Po wykonaniu wszelkich prac można przejść do etapu odbioru technicznego mebli. Warto w tym celu sporządzić protokół odbioru. W dokumencie można uwzględnić: zgodność projektu z realizacją, kolory i materiały (czy zgadzają się z zapisami umowy), uchwyty (liczba, rodzaje), zastosowane zawiasy i prowadnice (producenci, rodzaje), wewnętrzne wykończenie szafek, dodatkowe zabezpieczenia (np. pas wzmacniający blat pod zmywarką).

Poza listą materiałów warto też wykonać prosty test wszystkich szafek, czyli otworzyć je w pełni i zamknąć – sprawdzić, czy nie ma problemów z zamykaniem, czy działają mechanizmy szafek, czy nie występują usterki/obicia i uszkodzenia blatu oraz frontów.

2. Gwarancja na meble na wymiar

Na niektóre meble obowiązuje nawet dożywotnia gwarancja. W niektórych przypadkach gwarancja jest czasowa, a okres gwarancyjny może być różny dla poszczególnych elementów mebli na wymiar. Przykładowo: gwarancja na drzwi suwane – 5 lat, gwarancja na podzespoły mebli – 2 lata, gwarancja na zawiasy – dożywotnia. Szczegóły gwarancji (obejmujące również robociznę) powinny być uwzględnione w umowie ze stolarzem lub firmą montującą meble na wymiar.

Czasami zdarza się tak, że po załadowaniu szafek przedmiotami fronty mogą się „rozchodzić” – konieczna jest wówczas regulacja, którą bez problemu powinna przeprowadzić firma montująca meble. Pamiętaj jednak, że jeśli nie ustalisz wcześniej czasu oczekiwania na takie poprawki, to możesz czekać tygodniami na prostą naprawę – dlatego na etapie podpisywania umowy doprecyzuj konkretne terminy napraw oraz zakres gwarancji.

3. Zadbaj o wentylację w kuchni i łazience

Nawet najdroższe i najlepsze meble na wymiar nie przetrwają długotrwałego i częstego kontaktu z wodą i wilgocią.

Zadbaj o odpowiednią wentylację w kuchni (szczególnie w czasie gotowania) oraz w łazience. Jeśli ciecz przesiąknie w głąb frontów wykonanych np. z płyty MDF, to meble mogą zacząć się rozklejać lub widoczne będą wybrzuszenia. W takim wypadku konieczna będzie wymiana całego frontu.

4. Nie pracuj bezpośrednio na blatach kuchennych

Do krojenia, cięcia i siekania wykorzystuj zawsze deski. Nie odstawiaj też gorących garnków na blacie – szczególnie jeśli w środku znajduje się parujące danie (możesz w ten sposób uszkodzić blat, a dodatkowo zawilgocić szafki nadblatowe).

5. Regularnie czyść i konserwuj fronty szafek

Przede wszystkim zawsze dobierz odpowiedni środek do danego frontu i blatu. Przykładowo: frontów lakierowanych nie należy czyścić środkami z drapiącymi drobinkami, a szorstkie zmywaki z czasem uszkodzą każdy rodzaj frontu. Nie korzystaj też z mocnych środków czyszczących z alkoholem, amoniakiem czy acetonem – mogą powodować odbarwienia i uszkodzenia powierzchni mebli. Najlepiej zapytaj stolarza w czasie zakupu mebli na zamówienie o polecane środki do czyszczenia szafek wewnątrz i na zewnątrz.

W przypadku niektórych frontów lub blatów konieczna jest dodatkowa konserwacja (np. rekomendowane jest cykliczne olejowanie blatu). W tym przypadku również warto dopytać o szczegóły dostawcę mebli na wymiar – dzięki temu meble będą inwestycją na lata, a nie na miesiące!

* Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco