Oferteo

Akrylowanie – jak akrylować ściany i ile to kosztuje?

Akryl budowlany pozwala na uzupełnienie ubytków w ścianach oraz na idealne zamaskowanie miejsc łączeń, takich jak narożniki. Akrylowanie wykonuje się po gruntowaniu, ale przed malowaniem ścian. Czy można zrezygnować z akrylowania? Jak dobrze akrylować ściany? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat oraz znajdź najlepszych specjalistów od akrylowania!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 3min

Akrylowanie – co to jest?

Akrylowanie to jedna z metod wypełniania ubytków oraz skaz w ścianach i sufitach. Nazwa pochodzi od akrylu, czyli od preparatu, którym wypełniane są wszystkie nierówne miejsca. Akrylowanie pozwala także na zamaskowanie miejsc łączeń w narożnikach. Dlatego jest to jedna z niezbędnych prac wykończeniowych – nie można jej pomijać. Dzięki akrylowaniu podłoże jest idealnie wygładzone (akryl sprawia, że ściana zwiększa porowatość). To z kolei zapewnia doskonałą przyczepność farby.

Akrylowanie co prawda można wykonać samodzielnie, ale tak samo jak w przypadku gładzenia czy gruntowania ścian, lepiej zatrudnić do tego fachowców. Posiadają oni odpowiedni do akrylowania sprzęt (aplikatory, szpachelki do wygładzania fug) oraz wiedzę, jaki akryl wybrać i jak go użyć. Dlatego zawsze warto jest sprawdzić najlepszych specjalistów od akrylowania ścian i sufitów w Twojej okolicy.

Czytaj też: Malowanie ścian

Malarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 98 233 Malarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak kłaść akryl w narożnikach i ubytkach?

specjalista oczyszcza ścianę z kurzu

Do akrylowania będzie potrzebny specjalny pistolet oraz szpachla do fug. Akrylowanie najlepiej jest wykonywać w świetle dziennym, w warunkach niskiej wilgotności powietrza. Najlepszą porą na tego typu prace jest wiosna i lato. Gdy już wszystko będzie gotowe, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Przygotowanie powierzchni pod akrylowanie – oczyszczenie z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń.
  2. Nakładanie materiału jednostajnym, płynnym ruchem za pomocą gotowego aplikatora (pistoletu) z akrylem. Nosek aplikatora musi być przystawiony bezpośrednio do szczeliny, którą akrylujemy.
  3. Wygładzenie akrylowanych powierzchni (szczeliny, fugi, ubytki) przy użyciu szpachelki.

Akryl utwardzi się po 10 minutach, ale należy poczekać z malowaniem ścian. Lepiej odczekać tyle czasu, ile zaleca producent w karcie produktu (istnieją akryle, które potrzebują kilku-kilkunastu godzin, a są też tzw. produkty szybkoschnące). Jeśli chcesz od razu malować ściany, bez czekania, szukaj akrylu, który pozwala na działanie metodą “mokre na mokre". Tę informację także znajdziesz w opisie produktu.

Czytaj też: Jak przygotować ścianę do malowania?

Akryl – przed czy po gruntowaniu?

Tylko i wyłącznie po gruntowaniu. Pamiętaj, że ten rodzaj prac musi być wykonany naprawdę starannie, gruntowanie ma zmniejszyć chłonność powierzchni i ujednolicić fakturę podłoża. Rezygnując z gruntowania, zmniejszamy wydajność farby i utrudniamy malowanie ścian.

Czytaj więcej: Gruntowanie ścian

Ile kosztuje akrylowanie?

Cena akrylowania zależy od:

  • wielkości powierzchni,
  • stopnia skomplikowania prac,
  • stawek ekipy fachowców.

Średnio za 1m2 akrylu zapłacisz do 6 – 8 zł. Cena nie obejmuje kosztu materiału. Jeden preparat o pojemności 300 ml kosztuje ok. 12 zł.

Czy warto wykonywać akrylowanie ścian?

Nie można wręcz tego nie zrobić. Niektórym wydaje się, że samo gruntowanie ścian oraz szpachlowanie, a następnie ich szlifowanie zapewnia wystarczającą przyczepność i gładkość powierzchni pod farbę. Tymczasem brak akrylowania może spowodować, że powłoki będą odpadać od ściany, a jej powierzchnia będzie wyraźnie nierówna (zwłaszcza w łączeniach ścian i sufitu).

Akrylowanie zwiększa więc estetykę wykończenia pomieszczeń. Pozwala na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Akryl można położyć na każdy rodzaj podłoża budowlanego wewnątrz budynku. Nie stosuje się metody akrylowania na zewnątrz, ponieważ ten materiał źle znosi działanie wilgoci. W związku z tym na zewnętrzne ściany można zastosować specjalne silikony.

Przydatny poradnik: Malowanie ścian – cennik

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco