specjalista dokręca śrubki w klimatyzacji domowej -  w 2021

Koszty klimatyzacji w domu. Ile kosztuje montaż i korzystanie?

Koszty klimatyzacji w domu. Ile kosztuje montaż i korzystanie?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu jednorodzinnym to coraz popularniejszy pomysł. Wraz ze zmianami klimatycznymi i coraz bardziej postępującym zaostrzaniem się warunków pogodowych (bardzo ostre zimy i wyjątkowo upalne lata) zapotrzebowanie na optymalną temperaturę we wnętrzach jest coraz większe.

Rozwój technologii idzie naprzeciw tym potrzebom. Nowoczesna klimatyzacja to znakomity sposób na zapewnienie sobie optymalnych warunków do życia i pracy. Nadmierny upał bardzo utrudnia, a często wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie - nikt nie czuje się dobrze, będąc ospałym i czując niemal non-stop potrzebę wzięcia prysznica.

Najlepszym momentem na rozważenie zakupu klimatyzacji jest budowa nowego domu, ale równie dobrze instalacja klimatyzacji może zostać przeprowadzona podczas zaplanowanego generalnego remontu. W takim momencie oczywistą kwestią, jest pytanie, ile kosztuje klimatyzacja w domu? Wbrew wyobrażeniom, koszt założenia klimatyzacji wcale nie jest wielki, a efekty takiej zmiany bywają ogromne. Najważniejszym jest poprawa komfortu cieplnego domowników. Osoby, które zastanawiają się, jaki jest koszt założenia klimatyzacji i chcą go poznać przed podjęciem decyzji, mogą skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów budowlanych dostępnych na stronach internetowych, dzięki którym można wstępnie oszacować zarówno koszt montażu, jak i koszty związane z późniejszym użytkowaniem domowej klimatyzacji.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Cena klimatyzacji - za co tak naprawdę płacimy?

Decydując się na montaż klimatyzacji, oczekujemy jednego: że zapewni nam ona komfort codziennego funkcjonowania, niezależnie od tego, jakie temperatury panują na zewnątrz. Zjawisko to nazywa się komfortem cieplnym. Jest to taki zespół właściwości mikroklimatu panującego wewnątrz, który zapewni człowiekowi dobre samopoczucie, a jego ciału - równowagę cieplną. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez specjalistów od klimatyzacji, optymalne warunki (na przykład do lekkiej pracy biurowej) to temperatura 23-26°C (latem) i 20-24°C zimą przy wilgotności względnej w granicach 40-60 % i prędkości powietrza w miejscu, gdzie ludzie przebywają - 0,2-0,5 m/s. Ważnym elementem poczucia komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu z optymalną zawartością tlenu. Jeżeli którykolwiek z tych parametrów ulega zaburzeniu, u ludzi pojawia się nieprzyjemne odczucie parności, duszności albo zimna i przeciągu. Dlatego, zastanawiając się, jaki jest koszt klimatyzacji, warto zadać sobie pytanie o potencjalne korzyści w postaci dobrego samopoczucia.

Klimatyzacja w domu - podstawowe koszty

Aby cieszyć się własną klimatyzacją, trzeba wziąć pod uwagę związane z nią wydatki.

Do najważniejszych wydatków należą:

  • zakup urządzenia do klimatyzacji,
  • zakup materiałów i akcesoriów,
  • koszt montażu,
  • koszty użytkowania klimatyzacji,
  • koszty związane z czyszczeniem i konserwacją.
Ile kosztuje klimatyzacja w domu

Ile kosztuje instalacja klimatyzacji? Zakup i montaż

Cena klimatyzacji uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju klimatyzatora. Dostępne na rynku klimatyzatory można podzielić na kilka typów, w zależności od sposobu montażu, od ilości jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej i od trybu pracy oraz od sposobu sterowania i budowy podzespołów.

Najprostsze urządzenia to klimatyzatory typu Split, zbudowane z dwóch jednostek (wewnętrznego parownika oraz zewnętrznej sprężarki). Można je montować na kilka sposobów: na ścianach pomieszczeń, przy podłodze lub przy suficie, na kasetonach, a także bezpośrednio w przeznaczonych do tego celu kanałach. Do pomieszczeń o powierzchni nie przekraczającej 25m2 są one całkowicie wystarczające. Urządzenie tego typu o mocy chłodniczej 3,5kW kosztuje około 1500-2500 zł. Mają tę zaletę, że można je zamontować we własnym zakresie. Konieczny będzie jedynie zakup dodatkowych materiałów i akcesoriów, czyli rurek chłodniczych, kabli elektrycznych, korytka maskującego oraz izolacji.

Nieco bardziej skomplikowane są klimatyzatory typu Multi-Split. Wyglądają podobnie, ale pozwalają na podłączenie do jednej sprężarki większej ilości parowników. To rozwiązanie powinny rozważyć osoby, które planują montaż klimatyzacji w kilku pomieszczeniach. Ciekawą opcją są klimatyzatory typu Kompakt, które znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającego miejsca na zainstalowanie innych rozwiązań. Ceny klimatyzacji są również nieco inne. Oba te rodzaje klimatyzacji są jednak bardziej skomplikowane w instalacji, więc instalacja klimatyzacji wymaga wynajęcia fachowej ekipy. W tym przypadku cena klimatyzacji z montażem i zakupem wszystkich potrzebnych materiałów wyniesie około 1000-1500 zł.

Koszty użytkowania klimatyzacji

stylowy klimatyzator na białej ścianie w salonie

Wydatki związane z klimatyzacją w jednorodzinnym domu prywatnym związane są przede wszystkim z kosztami energii elektrycznej oraz koniecznością systematycznych przeglądów i czyszczenia instalacji. Warto wiedzieć, że koszty te w skali roku mogą być wyższe niż cena klimatyzacji z montażem.

Przy założeniu, że typowy klimatyzator pobiera 2,5KWh, to klimatyzacja włączona 6 godzin w ciągu doby pobierze 15 KW. Jeśli ceny energii elektrycznej kształtują się na poziomie 0,50zł brutto/1kWh to koszt klimatyzacji użytkowanej przez 3 miesiące w roku oznacza wydatek około 600 - 700 zł. Jednak w poszczególnych przypadkach ceny klimatyzacji mogą się różnić. W ostatecznym rozrachunku zależy to od intensywności użytkowania, warunków pogodowych w danym roku oraz taryfy, zgodnie z którą płacimy za energię elektryczną.

Aby policzyć, ile kosztuje klimatyzacja w domu, należy również uwzględnić koszty profesjonalnego serwisowania instalacji. Powinno być ono przeprowadzane raz w roku. Cena za usługi profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem i konserwacją klimatyzacji zależy od specyfiki konkretnej instalacji, ale zwykle wraz z kosztami nowych filtrów to wydatek około 200 - 300 zł.

Podsumowanie - koszt klimatyzacji

Łączne wydatki związane z instalacją klimatyzacji w domu to łączny wydatek 1800 - 2500 zł (w tym zakup i montaż, a następnie użytkowanie i serwis). Jednak domowa klimatyzacja to inwestycja warta swojej ceny: za komfort życia warto zapłacić.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco