Podłączenie wkładu do komina murowanego – co trzeba wiedzieć?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak KOMINOX Marcin Czerniak nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

KOMINOX Marcin Czerniak

1313

Podłączenie wkładu do komina murowanego – co trzeba wiedzieć?

Autor: KOMINOX Marcin Czerniak, publikacja: 2021-05-27

Dlaczego wkład do komina murowanego będzie do remontu po kilku sezonach grzewczych? Zakładam, że będę palić dobrym drewnem. Mam komin murowany wewnątrz budynku (o długości około 10 m, średnicy 12 x 12 cm). Zamierzam zamontować wkład o mocy 11 kW, przekroju wylotu spalin 150 mm. Czy też będę musiał zrobić remont komina po kilku sezonach?

Zdjęcie nr 1

Odpowiadając na powyższe pytanie, musimy zacząć od kwestii prawnej, ale też i użytkowej. Otóż przekrój kanału komina, jaki chcemy wykorzystać do podłączenia wkładu kominkowego, jest zbyt mały - 12 x 12 cm (minimalne wymiary przewodu kominowego to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm). To zdecydowanie za mało na wykorzystanie tego przewodu jako kanału dymowego, chyba że dokumentacja techniczno-ruchowa urządzenia, jakie chcemy podłączyć, mówi co innego.

Rozwiązaniem dla zbyt małego przewodu kominowego może być rozwiercenie komina, jeżeli jego konstrukcja i stan na to pozwalają, lub nowy komin stalowy bądź ceramiczny w izolacji, prowadzony na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Komin murowany wcale nie musi być do remontu po kilku latach użytkowania, ale równie dobrze może okazać się, że nie wytrzyma nawet pierwszego sezonu grzewczego. Wpływ na jego trwałość mają takie czynniki, jak: sprawność urządzenia (w tym przypadku wkładu kominkowego), temperatura spalin, jaką wytwarza, przekrój komina i jego wysokość, izolacja komina, jego usytuowanie, jakość materiałów i dokładność, z jaką został wykonany, rodzaj i wilgotność paliwa (dobre drewno to nie tylko suche drewno, np. drzewa iglaste zawierają dużą ilość żywicy i nie są zalecane.). Dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy komin będzie do remontu, czy też nie.

Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie wkładu kominowego żaroodpornego, tzw. koszulkowanie. Zapewnia nam to ochronę przed destrukcyjnym oddziaływaniem spalin. Istotą komina jest odprowadzenie poza budynek produktów spalania określonego paliwa. W przypadku, gdy urządzeniem będzie kominek, komin musi odprowadzić w sposób skuteczny oraz bezpieczny produkty pochodzące z procesu spalania.


Opracował:
Marcin Czerniak
KOMINOX Marcin Czerniak

Kominki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 366 Specjalistów od Kominków i Kominów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominach