Jak wybrać najlepszy dla siebie rekuperator?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak IMPERIUM CZYSTEJ ENERGII IMPEN nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

IMPERIUM CZYSTEJ ENERGII IMPEN

1

Jak wybrać najlepszy dla siebie rekuperator?

Autor: Imperium Czystej Energii IMPEN, publikacja: 2021-02-26

Rekuperacja to proces wymiany ciepła, odbywający się dzięki miedzianym wymiennikom ciepła, które wykorzystują ciepło z powietrza nawiewanego, a wraz z nim ciepło na zimno. W przeciwieństwie do nawiewników okiennych, zaworów okiennych (które są zasadniczo bliżej luźno zamkniętego okna), wentylatorów rewersyjnych (które zwykle wymagają co najmniej dwóch w każdym pomieszczeniu), system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła Prana jest zintegrowanym odpowietrznikiem i ma wiele zalet.

Rekuperatory Prana

Rekuperatory Prana

Główne zalety rekuperatora Prana:

  • Przepływy nawiewu i wywiewu działają jednocześnie (z przewagą napływu nad wywiewem o około 8%, aby skompensować istniejące kanały wywiewne) i nie mieszają się ze sobą.
  • Miedziany wymiennik ciepła zapewnia doskonały odzysk i dezynfekuje powietrze dzięki swoim naturalnym właściwościom antyseptycznym (jak najbardziej zbliżonym do srebra). Miedź od dawna słusznie uznawana jest za jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów do transportu powietrza i wody pitnej przez ludzi.
  • Normalizuje mikroklimat w pomieszczeniu i eliminuje warunki wstępne do pojawienia się wilgoci, pleśni, nadmiernej wilgoci i grzybów.
  • Prosty system sterowania i tryb cichy.
  • Ciepło powietrza wywiewanego z pomieszczenia nie jest tracone przez otwarte okna, ale służy do ogrzewania zimnego powietrza z ulicy, dzięki czemu oszczędzasz pieniądze. W ten sposób ciepło w pomieszczeniu jest magazynowane, a świeże powietrze jest stale dostarczane.
  • Wspomaga pracę klimatyzatorów (latem działa wręcz przeciwnie do chłodzenia).
  • Minimalne zużycie energii elektrycznej.
  • Cała gama modeli Prana uzyskała uznanie jakości w postaci europejskich certyfikatów CE oraz klasy efektywności energetycznej A + (A).

Alergie, bóle głowy, chroniczne zmęczenie?

Nie możesz spać w nocy, często masz bóle głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, reakcje alergiczne? Najbardziej prawdopodobną przyczyną takich objawów jest niewystarczająca wymiana powietrza w pomieszczeniu. „Świeże powietrze” może powodować zaostrzenie reakcji alergicznych lub innych chorób przewlekłych. Lekarze ostrzegają – zadbaj o mikroklimat w swoim domu.

Jak mikroklimat domu wpływa na zdrowie człowieka?

Najbardziej niebezpieczne jest powietrze w pomieszczeniu, które nie jest wentylowane lub narusza wentylację. W takim powietrzu skoncentrowana jest krytyczna ilość CO2. Aby zapewnić komfortowy klimat w pomieszczeniu, wilgotność nie powinna przekraczać 60%, ale nie powinna być też niższa niż 40%.

Jeśli ta równowaga zostanie zachwiana, istnieje duże ryzyko pleśni, która jest bardzo silnym alergenem.

Ponadto jeśli dana osoba przebywa przez dłuższy czas w pomieszczeniu, w którym nie ma wystarczającej ilości świeżego powietrza (na przykład mieszkanie lub biuro), jej sen jest zakłócony i pojawia się u niej uczucie ciągłego zmęczenia. Osłabia to ludzki układ odpornościowy, czyniąc organizm podatnym na chorobotwórcze bakterie i wirusy.

Dobre powietrze to zdrowie!

Aby poczuć się odświeżonym, przesypiać całą noc, zapomnieć o bólach głowy, trzeba oddychać energooszczędnym powietrzem. Takie powietrze stworzyła sama natura. Konieczne jest jedynie zapewnienie stałego dopływu wysokiej jakości powietrza do pomieszczenia. Zdecentralizowany system wentylacji Prana z miedzianym wymiennikiem ciepła to energooszczędne rozwiązanie, które zapewni Twojemu domowi lub biuru stałe świeże powietrze, zachowując jednocześnie jego naturalny składnik energetyczny.

Zasada działania rekuperatora Prana

Okna drewniane z pęknięciami w większości przypadków zastąpione szczelnymi oknami plastikowymi. To rozwiązało problem zachowania ciepła, ale pojawił się inny problem – szyby parują i „płaczą”. Przyczyną tego zjawiska jest niska temperatura szkła przy nadmiernej wilgotności.

Faktem jest, że w starych oknach powietrze krążyło przez szczeliny. Nowe okna, ze względu na szczelność szyby, potrzebują innego źródła wymiany powietrza. Oczywiście możesz po prostu częściej otwierać okna i przewietrzyć pomieszczenie. Jednak grozi to wysokim zużyciem energii.

Kolejna ważna kwestia, jeśli wilgoć gromadzi się w szkle, oznacza to wyciek. Wniosek jeden – należy wymienić okno z podwójnymi szybami. W przypadku, gdy krople wody pojawiają się od wewnątrz, czyli od strony „pomieszczenia” szyby – pojawia się problem wentylacji. Oznacza to, że system wymiany powietrza jest uszkodzony. Wilgoć gromadzi się, a ze względu na niską temperaturę powierzchni okna – skrapla się i widzimy, jak okna „płaczą”.

Jak sprawić, by okna „nie płakały”?

Najważniejszą rzeczą, aby uniknąć kondensacji na oknach, jest odpowiednie zorganizowanie dobrej wentylacji w pomieszczeniu. Nie należy lekceważyć tej kwestii. Lepiej powierzyć sprawę profesjonalistom. W końcu od tego zależy trwałość twojej naprawy, a ostatecznie twoje zdrowie. Dzięki innowacyjnym zdecentralizowanym systemom wentylacji Prana Twoje okna zawsze będą suche, a powietrze w pomieszczeniach świeże.

Rekuperator Prana to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie wentylacyjne.

Wentylacja i rekuperacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 220 Specjalistów od Wentylacji i Rekuperacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wentylacji i rekuperacji