O czym musisz wiedzieć, planując zaaranżować kuchnię?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak IK design Studio projektowania i stylizacji wnętrz Izabela Kowalczyk nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

IK design Studio projektowania i stylizacji wnętrz Izabela Kowalczyk

O czym musisz wiedzieć, planując zaaranżować kuchnię?

Autor: IK design Studio projektowania i stylizacji wnętrz Izabela Kowalczyk, publikacja: 2021-03-08

Jeśli masz wątpliwości albo nie wiesz, jak poradzić sobie z remontem, którego jeszcze nigdy nie robiłeś albo było to bardzo dawno temu, to oczywiste jest, że potrzebujesz pomocy. Jeśli tu trafiłeś, bo szukasz wskazówek, jak zaplanować swoją kuchnię, to jest to znak, że dotarłeś pod właściwy adres.

Planowanie kuchni

Początki planowania kuchni

„Tak! Hurra! Super! W końcu nam się udało! Nadszedł ten czas, kiedy będziemy mieć nową kuchnię. No, ale w sumie, jak ja mam do tego się zabrać...? Od czego, kurczę, zacząć? Cały dzień chodzę po sklepach – im dłużej oglądam, tym mam więcej wątpliwości. O matko, co wybrać i jak to wszystko pogodzić?! A jaki sprzęt? No i nie wiem: kuchnia biała czy czarna, a może drewniana? Ale nie, to nie drewniana, tylko z płyty drewnopodobnej. Hmm... Dużo tych znaków zapytania”.

Tak przeważnie to się zaczyna i niestety im dalej w las, tym trudniej, bo wybór koloru to dopiero początek, a entuzjazm szybko topnieje. Nie przejmuj się jednak – już spieszę na pomoc 😊

Co jest potrzebne, żeby zaaranżować kuchnię?

Kuchnia to najtrudniejsze do urządzenia (obok łazienki) pomieszczenie w domu. Jego pełna aranżacja generuje dużo energii życiowej i środków finansowych, dlatego tak ważne jest, aby zrobić to z głową. Nie bez powodu się mówi, że kuchnia jest sercem domu – wokół kuchennego stołu czy wyspy kończy się nie jedna impreza, a czasem stół kuchenny czy blat wyspy musi też pełnić funkcję blatu do pracy lub odrabiania lekcji.

Planowanie wykonania kuchni – najważniejsze etapy

1. Zaplanuj układ mebli

Studio projektowania i stylizacji wnętrz
 • Rozplanuj szafki i sprzęty, biorąc pod uwagę tak zwaną złotą zasadę trójkąta roboczego. Dzięki niej ułatwisz sobie pracę i przede wszystkim nie nabiegasz się po kuchni.
 • Musisz zadać sobie pytania: jakie sprzęty są potrzebne, z czego korzystasz, a z czego nie, ile potrzeba miejsca? Samych lodówek jest kilka wariantów (mając na myśli szerokość, głębokość i wysokość). Wybierz płytę indukcyjną lub gazową itp. 
 • Wolisz szuflady czy szafki (szuflada musi mieć miejsce na pełne wysunięcie, ale zdecydowanie jest wygodniejsza w użytkowaniu)?
 • Zastanów się, czy i jakie systemy są ci potrzebne, np. szafki cargo, kosze itp. W tym świecie wszystko wiąże się z określonymi wymiarami.
 • Co będziesz przechowywać w tej przestrzeni: czy tylko urządzenia i sprzęty dotyczące kuchni, czy może np. odkurzacz albo szczotki?
 • Na jakiej wysokości mają być szafki dolne i górne, a na jakiej wysokości okap (w zależności od rodzaju kuchenki).

Kiedy już ustalisz te wszystkie sprawy, możesz przejść do wyboru materiałów.

2. Z czego te meble?

Jest co najmniej kilka możliwości:

Meble dzielimy na korpusy i fronty:

Korpusy w zasadzie robi się je głównie z białej płyty meblowej. Są oczywiście różnice w jakości, dlatego ich wybór zależy od naszych możliwości. Jednak jest to jedna z tych rzeczy, na której możemy w kuchni trochę oszczędzić.

Fronty to grubszy temat... Jest tu wiele możliwości i każda z nich ma różną cenę (czasem między najtańszym a najdroższym wariantem nawet kilkadziesiąt złotych).

Płyty meblowe – podstawowe możliwości:

 • płyta meblowa laminowana,
 • płyta MDF malowana (mat satyna lub połysk),
 • płyta MDF fornirowana,
 • płyta MDF wykończona spiekiem kwarcowym,
 • płyta z powierzchnią szkła malowanego.

Pytania, które warto sobie zadać, wybierając rodzaj płyty meblowej i blatu roboczego:

 • Płyta gładka czy frezowana, z uchwytami czy bez uchwytów, a może uchwyty frezowane?
 • Czy blat roboczy ma być tradycyjny, czy szerszy, czy wchodzi w parapet, czy nie?
 • Jaka grubość blatu?
 • Jak blat ma być łączony na krawędziach (to jest ważne też przy wzorze na blacie)?
 • Czy krawędź ma być prosta, czy zaoblona.

Z czego ma być wykonany blat roboczy:

 • blat laminowany (często wybierana opcja ekonomiczna),
 • blat drewniany, np. olejowany,
 • blat z kamienia naturalnego (granit, marmur),
 • blat z konglomeratów np. z grupy Corian,
 • blat ze spieku kwarcowego itd.

Każda z tych opcji ma również bardzo różną ofertę cenową i różni się konstrukcją montażu.

Kiedy już ustalisz te wszystkie kwestie, musisz jeszcze zadecydować o wypełnieniu szafek (kosze cargo) i rodzaju okuć:

 • Czy wybierzesz okucia niższej jakości, czy wyższej, jak Blum, Hettich – te gwarantują dobrą jakość na lata.
 • Szafki i szuflady mogą mieć jeszcze podświetlane wnętrza, ale trzeba o tym pamiętać przy planowaniu elektryki.

Planowanie kuchni – 3 brudne sprawy

Teraz pozostaje już zdecydować tylko o tym, co znajdzie się pomiędzy szafkami i na jakiej wysokości – jest to bardzo ważne, abyście dobrze ustalili wysokość szafek górnych. Często tutaj zdarza się błąd, a potem jest problem, by otworzyć szafkę – trzeba wchodzić na stołek, co jest mało komfortowe.

Przygotowanie dokumentacji technicznej dla wykonawców:

 • stolarze,
 • elektrycy,
 • hydraulicy,
 • prace ogólnoremontowe (np. glazura, malowanie).

Ważnym punktem jest zaplanowanie oświetlenia strefy roboczej i strefy do jedzenia.

Ważne też, aby mieć gniazda robocze na odpowiedniej wysokości i gniazda pod sprzęty w odpowiednim miejscu. Jest to częsty błąd i wielokrotnie spotkałam się już z tym, że komuś coś się wydawało, a potem trzeba było przerabiać. Prace elektryczne nie należą do tanich, a elektrycy liczą sobie od punktu, czyli od sztuki, więc dobrze jest to przemyśleć.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas planowania kuchni?

Są to podstawowe sprawy, o których musisz pomyśleć. Zawsze bierz pod uwagę swoje przyzwyczajenia, możliwości i dostosowanie mebli do osoby najwięcej gotującej. Jest to odpowiedzialne zadanie i dobrze je przemyśl, bo kuchnię remontuje się tak średnio raz na 10-15 lat i musisz mieć świadomość, że przez ten czas będziesz funkcjonować w takich warunkach, jakie sobie zaplanujesz.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy dużych sklepów sieciowych, to musisz wiedzieć, że nie zrealizujesz tam wszystkiego tak, jak chcesz. Są to towary osiągalne w dość krótkim czasie – OK, ale mają swoje stałe wymiary i np. nie kupisz szafki o szerokości 35 cm albo 15 cm, bo sklepy te nie mają akurat takiej w swoich zbiorach. Trzeba to mieć na uwadze. Montaż takiej kuchni można zamówić w salonie, ale na ten trzeba już poczekać dłużej i nie mało to kosztuje. Poza tym nie wszystkie sprzęty pasują do tych mebli, w szczególności mam na myśli zmywarki.

Tak więc widzisz, że pozornie prosty remont może nastręczać wiele kłopotów, a na pewno wymusza podjęcie wielu decyzji. Jest to duże przedsięwzięcie, dość kosztowne i wymagające, dlatego zapraszam cię do przeczytania innych naszych publikacji, dzięki którym przeprowadzę cię przez ten proces tak, aby nic cię nie zaskoczyło 😊

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 12 976 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz