Materiały i techniki budowy kominków
Otrzymaj oferty od specjalistów jak IGNIKOM nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

IGNIKOM

Materiały i techniki budowy kominków

Autor: IGNIKOM, publikacja: 2013-01-04

Dziś możliwości technicznych i wzorów kominków jest mnóstwo-praktycznie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i umiejętności wykonawcy, gdyż na rynku jest wiele rozwiązań technicznych, które profesjonalna firma budująca kominki potrafi zaadaptować do naszego projektu.

Skąd płynie ciepło?

Wszyscy wiedzą, że kominek powinien grzać. Jednak już mało kto wie i wnika w to, jak on powinien grzać. Ogólnie przyjęło się, że kominek oddaje ciepło przez szybę we wkładzie, a resztę przez korpus ogrzewając powietrze w obudowie kominka (konwekcja) lub płaszcz wodny otaczający palenisko. Tu mamy już dwa podstawowe podziały kominków: na powietrzne oraz z płaszczem wodnym. Pierwsze oddają ciepło z wkładu do powietrza w obudowie,
a to z kolei wydostaje się do pomieszczeń przez przeznaczone do tego w niej otwory (kratki kominkowe, instalacja rozprowadzenia gorącego powietrza). Ideą kominków wodnych jest ogrzewanie wody, a powietrznych powietrza opływającego wkład. W obydwu przypadkach obudowa jest chłodna, czyli izolowana.


Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym podłączone mogą być do instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania wody użytkowej. W zasadzie nie ma większej możliwości rozbudowy tego systemu (można jeszcze do całości podłączyć kolektory słoneczne, wyposażyć wkład w chłodnicę). Paląc w kominku jesteśmy w stanie ogrzewać cały dom i wodę użytkową.


Istnieją także specjalne nasady wodny na wkłady powietrzne, dzięki czemu uzyskujemy ciepłą wodę oraz gorące powietrze z obudowy. Trzeba się jednak liczyć z dość sporymi kosztami takiej inwestycji i jednak dość długiego czasu nagrzewania domu.


Kominki powietrzne

Kominki powietrzne dają duże pole do wyboru technologii w jakiej będą budowane, a więc i kosztów jakie poniesiemy przy ich budowie. Podstawową i najstarszą metodą budowy kominków powietrznych jest konstrukcja z profili metalowych, izolowana wełną z ekranem odbijającym ciepło oraz wykończone płytą gipsowo-kartonową. Jest to nadal najtańsza i najprostsza technika budowy kominka, co jest jej wielkim plusem (i w zasadzie jedynym), dlatego cieszy się nadal dużą popularnością. Minusem jest jednak fakt, że wełna używana w tych izolacjach, po odklejeniu się taśm na łączeniach i ekranów, po prostu będzie się topiła, a to spowoduje pękanie ścian obudowy kominka oraz bardzo nieprzyjemny zapach z obudowy. Naprawa takiego kominka wiąże się z jego rozbiórką i ponowną budową od zera. Oczywiście potrzeba na to czasu i nie stanie się to zaraz po budowie kominka (o ile kominek jest poprawnie wyizolowany), jednak należy się z tym liczyć.


Materiały kominkowe

Dawniej nie było za dużych możliwości technicznych do budowy kominka, więc w zasadzie budowało
się go z materiałów nie specjalnie do tego przeznaczonych. Sama nazwa na produkcie „kominkowy” wcale nie oznacza, że praktyce produkt się nadaje do budowy kominka. Obecnie mamy do dyspozycji wiele nowych technik oraz materiałów specjalnie przeznaczonych do izolacji wysokotemperaturowych, a pierwszą z nich są płyty krzemianowo-wapienne. Ta technika zyskuje coraz większą popularność wśród klientów oraz firm kominkowych. Podstawową i niepodważalną zaletą tej metody jest fakt, że te płyty nigdy się nie stopią pod wpływem ciepła, ponieważ mają odporność temperaturową do 1000°C! Tak więc, zakładając, że kominek jest profesjonalnie zbudowany, mamy niemal 100% pewności, że prędzej znudzi nam się cały kominek niż trzeba będzie go remontować. Druga zaleta jest taka, że przy tej technice nie potrzeba żadnych dodatkowych wzmocnień (jak przy wełnie profile metalowe), gdyż same tworzą konstrukcję samonośną. Trzecią zaletą jest możliwość budowy nieograniczonych kształtów (łuki, okręgi, półki, wnęki, wypusty), na jaką jednak nie pozwalały profile i płyty gipsowe. Oczywiście jest szereg uwarunkowań, jak zbudować łuk, okrąg itd., jednak zlecając to profesjonalnym firmom możemy być pewni, że one je znają (o ile używają tą technikę). Minusem jest cena.


Koszty

Przeliczmy koszt izolacji na czyste metry kwadratowe. Metr kwadratowy wełny kosztuje ok. 45 zł, natomiast metr kwadratowy płyt izolacyjnych ponad 100 zł. Jest to bardzo ogólny i uproszczony przelicznik, gdyż żeby móc izolować wełną, potrzeba kupić do niej jeszcze profile metalowe, kołki rozporowe, wkręty, płyty gipsowe. Natomiast do płyt izolacyjnych nie potrzeba żadnych już płyt gipsowych ani profili. Przyjmując już takie założenia okazuje się, że metr kwadratowy kominka izolowanego wełną kosztuje ok. 75 zł, a płytami nadal 100 zł. Czyli budując kominek w technologii płyt izolacyjnych zapłacimy tylko ok. 250 zł więcej niż za kominek z wełną.


Czy to dużo czy mało, na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas. Jednak czy wydając kilka tysięcy złotych warto oszczędzić kilkaset złotych? W zamian zyskamy natomiast pewność co do jakości, a co za tym idzie zyskamy na tym zdrowotnie. Wełna po odklejeniu ekranów będzie pyliła na nasz dom i się topiła, a jej drobinki są niezmiernie szkodliwe dla naszego zdrowia.Opracowano:
Łukasz Bizior
IGNIKOM

Kominki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 366 Specjalistów od Kominków i Kominów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominach