Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Home-Studio.pl nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Home-Studio.pl

12

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Autor: Home-Studio.pl, publikacja: 2021-05-04

Nurtuje cię pytanie, czy powinieneś zatrudnić architekta wnętrz? Czy warto i czy kwota nie wyrwie cię z butów? Podpowiemy ci, kiedy warto zatrudnić profesjonalistę i ile jesteś w stanie na tym zaoszczędzić.

Klasyczna kuchnia w kamienicy

Po co mi architekt wnętrz?

Jak może błędnie się wydawać, zatrudnienie osoby, która profesjonalnie zajmuje się projektowaniem wnętrz, nie jest wcale luksusem ani tym bardziej nie dotyczy osób, które nie mają gustu. W związku z gwałtownym wzrostem budowy nowych kompleksów mieszkalnych współpraca z kimś, kto może nam pomóc rozwiązać wiele dylematów dotyczących lokum, stanowi już naturalny krok w procesie zakupu mieszkania.

Wyobraź sobie sytuację, że zakupiłeś auto, w którym należy dokonać podstawowych czynności pozakupowych, typu wymiana filtrów itp. Niby nic skomplikowanego, mógłby podjąć się tego każdy, kto wie na temat aut cokolwiek lub wyczytał w Internecie. Jednak jak coś pójdzie nie tak, to może czekać cię remont silnika i usłyszenie słów w stylu: „Kto to Panu tak… spierniczył?”. Z remontem mieszkania jest podobnie. Jeśli w tej kwestii coś pójdzie nie tak, to może się okazać, że ponowny remont mieszkania będzie opiewał na kosmiczne kwoty. Ale przejdźmy do sedna i przeanalizujmy, ile możesz zyskać na zatrudnieniu architekta wnętrz.

W którym momencie warto podjąć współpracę z architektem wnętrz?

Najczęstszą sytuacją, gdy podejmujemy decyzję o szukaniu architekta, jest odbiór kluczy od dewelopera. Stoimy wtedy we własnym M, przyglądamy się pustym ścianom i zaczynamy snuć wizje, jak mogłoby wyglądać idealne mieszkanie. Pomysłów zazwyczaj jest wiele, a pytań w głowie związanych z ich urzeczywistnieniem jeszcze więcej... Bo wcześniej nie pomyślałeś, że łazienka będzie zbyt mała, bo nie uda się tak rozplanować kuchni, aby zmieściła się wymarzona wyspa, bo nie będzie miejsca na pojemną szafę, która zmieści wszystkie niezbędne rzeczy dla czteroosobowej rodziny.

Czy da się pozbyć tych wszystkich dylematów i bez problemu stworzyć projekt mieszkania, w którym będzie wszystko, co sobie wymarzyłeś, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z kolejnymi zmianami już istniejących elementów?

Da się!

Najlepszym wariantem byłoby podjęcie decyzji o współpracy z architektem w tym samym momencie, w którym postanowiłeś zakupić mieszkanie lub dom, który jest jeszcze na wczesnym etapie budowy. Brzmi to pewnie absurdalnie, ale wtedy możesz najwięcej zyskać. Wówczas naszym zadaniem, jako architektów wnętrz, jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu dotyczącego idealnego lokum oraz twoich potrzeb mieszkaniowych, a następnie ich weryfikacja w konkretnym mieszkaniu lub domu, którego zakup rozważasz.

Wielu deweloperów jest otwartych na przearanżowanie przestrzeni i wprowadzenie tak zwanych zmian lokatorskich, czyli możliwości dokonania zmian w układzie lokalu na etapie budowy. Zmiany te obejmują np. wstawienie lub przesunięcie ścian działowych, zmiany miejsca montażu grzejników, montaż dodatkowych gniazdek lub włączników. Często klient ma możliwość wyboru, czy kuchnia ma być oddzielna, czy w formie aneksu połączonego z salonem. Łatwiej będzie dopasować mieszkanie do twoich preferencji, gdy będzie ono na wstępnym etapie budowy, ponieważ koszt zmian rośnie wraz z zaawansowaniem budowy. Im bliżej do odbioru budynku, tym droższe będą wszelkie modyfikacje...

Przedstawiając to obrazowo: wyobraź sobie koszt przesunięcia ściany działowej w łazience na etapie kopania fundamentów i na etapie kładzenia płytek. Nie ma wątpliwości, które rozwiązanie będzie dla ciebie korzystniejsze. Im wcześniej podejmiesz decyzję o końcowym wyglądzie mieszkania, tym większy masz wpływ na koszty prac wykończeniowych.

Jeśli jednak przegapiłeś ten moment wyboru, trzymasz już w ręku swoje upragnione klucze, stoisz we własnym gotowym M i chcesz, aby ktoś pomógł ci zrealizować wyobrażenia na temat wykończenia twego mieszkania, to nie warto czekać na decyzję o nawiązaniu współpracy z architektem do ostatniej chwili. Ten moment nadal jest korzystniejszy, niż generalny remont mieszkania (po pewnym czasie, gdy już będziesz w nim mieszkać), chociażby ze względu na konieczność zmiany miejsca zamieszkania, np. podczas remontu łazienki.

Pamiętaj, że proces projektowy trwa i aby wszystko było dobrze zrobione, nie da się iść na skróty. Im szybciej podejmiesz decyzję o współpracy z profesjonalistą, tym mniej czeka cię stresu i niepotrzebnych zakupów. Dlatego pomyśl o tym nie jak o zbędnym wydatku, ale jak o początku oszczędności w twoim mieszkaniu.

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 092 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz