Jaki tynk wybrać? Kiedy należy kłaść?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Green Tynk BeeSystem nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Green Tynk BeeSystem

213

Jaki tynk wybrać? Kiedy należy kłaść?

Autor: Green Tynk BeeSystem, publikacja: 2021-05-26

Kto wcześniej nie interesował się branżą budowlaną, a nagle staje przed tematem budowy, zostaje zalany informacjami. Porotherm, pustak, cegła, bloczek, beton –  to tylko materiał na ściany. Dachówka, blacha, pełne deskowanie... Jaka membrana? Czy docieplenie z piany, czy z wełny? Jaki styropian? A co z tynkami? Jakie wybrać? Czy można je malować? Które są najzdrowsze? Które najlepsze? A najtańsze? Średnio co kilka miesięcy pojawia się jakaś nowość, która według zapewnień producentów i sprzedawców jest najlepsza, a jak to z nowością bywa... przez pewien czas jest też droższa.

Firma tynkarska

Jakie tynki wybrać?

Tynki cementowe

Tynki cementowe możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

Tynk cementowy tradycyjny, czyli mieszanka podstawowych składników, tj.: cement, wapno, piach, woda. Ekipa, która kładzie w ten sposób tynk, potrzebuje zdecydowanie więcej czasu niż ekipa, która „podobny” tynk maszynowy położy przy pomocy agregatu. W tym wypadku czas to pieniądz i przełoży się to bezpośrednio na cenę finalną za m2.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe lekkie, utwardzane, tynki eko. Tyle różnych wyrobów, ilu producentów. Ogólnie materiały są bardzo zbliżone, każdy ma jednak odrobinę inne właściwości.

Tynk lekki gipsowy to najpopularniejszy rodzaj tynku i zarazem najtańszy w wykończeniu. Tynk ten charakteryzuje się tym, że w łatwy sposób pozwala się obrabiać, zarówno przy wyższych temperaturach, jak i tych niższych. Również po wyschnięciu oddaje więcej „mleczka”, co pozwala użyć papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze. Taki tynk po wyschnięciu przecieramy papierem, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, np. takich jak kinkiety. Mimo wszystko będzie wymagał położenia gładzi.

Tynk gipsowy utwardzany dobrze sprawdza się na klatach schodowych i miejscach narażonych na większe uszkodzenia mechaniczne. Gdy coś upadnie lub czymś uderzymy ścianę, przy tym tynku również zostanie ślad. Ten rodzaj tynku charakteryzuje się tym, iż trudno go przetrzeć papierem ściernym i trudniej uzyskać takie efekty jak przy tynku lekkim.

Tynk pod malowanie to tynk, po zrobieniu którego wykonawca wchodzi i maluje. Niestety nie jest możliwe wykonanie w 100% tynku tak, by nie wymagał on wymuskania. Takim ostatecznym szlifem dla ścian zawsze pozostaną gładzie. Często spotykam się z opinią osób, które są zadowolone z wykonanego tynkowania i od razu chcą przejść do malowania. Pierwsze malowanie tynku wygląda zupełnie inaczej niż któryś raz pomalowanych już ścian. W drugim przypadku należy bardzo dokładnie przygotować podłoże.

Tynkowanie i kładzenie gładzi – jakie światło?

Tynk jako materiał częściowo kopalniany wykonuje się przy świetle dziennym, natomiast gładzie powinno się wykonywać przy halogenach. I właśnie ta różnica wymaga dokładne przygotowania podłoża.

Kolejność realizowanych prac

Kolejnością, która jest najbardziej prawidłowa przy tynkach to:

mury → dach → okna → instalacje → tynki → podłogówka → wylewka → schnięcie → malowanie → podłogi.

W okresach zimowych czasami wykonuje się najpierw instalację podłogową i posadzki, by móc uruchomić ogrzewanie w chłodniejsze dni. W okresach letnich często elewacje wykonuje się później, by dać czas budynkowi na szybkie wyschnięcie.

Gdy już mamy wykonane tynki i posadzki, często dopiero wtedy widzimy koniec prac i możemy przejść do przyjemniejszej części, czyli umeblowania.

Najważniejsze, by wszystko poszło gładko...

Tynki maszynowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 40 931 Tynkarzy Maszynowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o tynkach maszynowych