Jak wybrać dobrego geodetę?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak GEOTRONIKA Mariusz Wilamowski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

GEOTRONIKA Mariusz Wilamowski

Jak wybrać dobrego geodetę?

Autor: GEOTRONIKA Mariusz Wilamowski, publikacja: 2021-01-11

Zlecając wykonanie różnego rodzaju usług, zawsze w jakiś sposób oceniamy potencjalnego kontrahenta. Każdy z nas na pewno szuka kogoś z polecenia, sprawdzonego, ale zawsze jest ten kluczowy element decydujący o wyborze tego, a nie innego wykonawcy. Tak samo wybierając geodetę, jak i każdego innego wykonawcę, nie należy stosować ceny jako głównego kryterium wyboru. Zazwyczaj warto dopłacić te kilka procent do ceny i uzyskać produkt przynajmniej średniej jakości niż wziąć pierwszego lepszego, najtańszego geodetę i popaść w duże kłopoty.

Jak wybrać dobrego geodetę?

Wybór geodety – uprawnienia, OC firmy, zakres obowiązków

Przy wyborze geodety, bardzo ważne jest, aby wybrany przez nas wykonawca miał stosowne uprawnienia. Jest wielu wykonawców, którym ktoś podpisuje dokumentację, nawet jej nie sprawdzając. Takich firm należy unikać! Nie bez znaczenia jest także ubezpieczenie OC firmy. W razie problemów nasze roszczenia pokrywa firma ubezpieczeniowa i możemy dalej realizować inwestycję.

Przedmiotem pracy geodety jest nieruchomość, rzecz zazwyczaj dużej wartości. Prace, które przeważnie zlecamy geodecie, to: mapa do celów projektowych, tyczenie budynku, wznowienie granic czy podział nieruchomości. Przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z istoty tego, aby te opracowania były wykonane przez fachowca. Zacznijmy od pierwszego opracowania.

Mapa do celów projektowych

Dokument konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę i realizacji inwestycji.

Źle wykonana mapa może spowodować, że podczas adaptacji projektu architekt otrzyma złe rzędne terenu i posadowi budynek za nisko lub za wysoko. W efekcie w najlepszym wypadku, jeśli ekipa na budowie jest doświadczona i w porę się zorientuje, spowoduje to konieczność zmian w projekcie, co oczywiście może spowodować dodatkowe koszty.

Gorszym przypadkiem jest sytuacja, gdy po wybudowaniu domu okaże się, że do zbyt nisko posadowionego budynku dostaje się woda spływająca z okolicznego terenu. Tu już koszty mogą być ogromne.

Inną sytuacją może być niewykazanie istotnych elementów uzbrojenia czy zagospodarowania terenu, co spowoduje kolizje i konieczność poniesienia dodatkowych kosztów przy realizacji inwestycji.

Tyczenie budynku

Tu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak dużym problemem dla inwestora może być wyznaczenie budynku nie w tym miejscu, co trzeba. O ile da się wykonać projekt zamienny, to będzie to koszt kilku tysięcy złotych. Jednak jeśli błąd będzie większy, sprawa może się skończyć nawet nakazem rozbiórki. Tu należy wystrzegać się geodetów, którzy tyczą obiekty bez przygotowania.

Aby poprawnie wytyczyć obiekt, geodeta musi wykonać tzw. geodezyjne opracowanie planu zagospodarowania działki. Dopiero po tym będzie w stanie poprawnie zrealizować zlecenie.

Wznowienie granic

Gdyby wznowienie granic polegało tylko na zakopaniu kamienia granicznego czy wbiciu pręta, to każdy z pewnością zrobiłby to sam. Tu sedno usługi polega na tym, żeby wiedzieć, gdzie zakopać/wbić pręt.

Tego rodzaju zlecenia poprawnie wykonają tylko doświadczeni geodeci, którzy zanim wyznaczą współrzędne przy użyciu odbiornika GPS, najpierw przeanalizują stertę materiałów z archiwum i upewnią się, że to, co wyznaczają, faktycznie jest poprawne.

Często spotykanym błędem, popełnianym przez mniej doświadczonych geodetów, jest wyznaczanie współrzędnych z bazy, a po analizie materiałów okazuje się, że ktoś popełnił błąd i błędnie je wprowadził lub obliczył i jest problem, bo klient już wybudował ogrodzenie.

Podział działki

Jedną z czynności wykonywaną przy podziale działki jest odszukanie granic. Pojawia się tu ta sama sytuacja co przy wznowieniu.

Doświadczony geodeta przeanalizuje odpowiednie dokumenty, odszuka w terenie stare znaki graniczne, punkty odniesienia i po analizie przystąpi do dalszych prac.

Zlecając usługę osobie mniej doświadczonej, ryzykujemy, że ze względu na braki w doświadczeniu pewne rzeczy pominie czy błędnie je zinterpretuje, co w dalszym opracowaniu może sprowadzić wiele problemów.

Generalnie prace prawne wymagają od geodety dużego doświadczenia, dlatego przy ich zlecaniu należy szczególnie zwrócić uwagę na doświadczenie wykonawcy.

Wybór geodety – podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, że wybierając geodetę, należy przede wszystkim kierować się jego doświadczeniem i renomą.

Decydując się na firmę ze stażem, zatrudniającą pracowników, posiadającą geodetę z uprawnieniami i ubezpieczeniem OC, możemy być pewni, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane należycie, zgodnie z przepisami i standardami, a cena, którą zapłacimy, choć może najniższa na rynku, jest adekwatna za tego rodzaju usługę.

Geodeta - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 912 Geodetów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji