Klimatyzacja nie tylko latem
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ET nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ET

2

Klimatyzacja nie tylko latem

Autor: ET, publikacja: 2020-07-21

Od wielu lat istnieje przekonanie w świadomości ludzi, że klimatyzacja służy tylko do schłodzenia pomieszczenia. Błąd. Współczesne klimatyzatory dzięki najnowszej technologii potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenie nawet do temperatury zewnętrznej - 30 stopni Celsjusza. Ogrzewanie klimatyzacją, czyli pompą ciepła typu powietrze-powietrze jest ekonomicznie uzasadnione. Koszty ogrzewania tego typu instalacji są porównywalne do instalacji węglowej, np. pieca kaflowego.

klimatyzacja-zima

W porównaniu do pieca kaflowego uzyskujemy same korzyści:

  1. Ekologia. Nie trujemy środowiska.
  2. Ekonomiczność. Porównywalne koszty ogrzewania w stosunku do węgla. Z klimatyzatora uzyskujemy nawet przelicznik SCOP 4,5 do 1, czyli płacimy za 1 kW prądu, a uzyskujemy 4,5 kW ciepła.
  3. Komfort cieplny. W piecu kaflowym nie można ustawić żądanej temperatury – jest albo za gorąco, albo za zimno (z czasem studzenia pieca). Do tego dochodzi osmolenie sufitu pomieszczenia oraz brud od popiołu.
  4. Brak składowania węgla. Węgiel czasami ma różną wartość kaloryczną, wilgotność i ilość popiołu.
  5. Oszczędzamy czas. Piec kaflowy musimy wyczyścić z popiołu, przynieść węgiel i drewienka do podpałki. Cały proces jest żmudny: dokładanie węgla i czekanie na zakończenie spalenia węgla, zamknięcie drzwiczek od pieca. Średnio jest to około 1 godziny.
  6. Bezpieczeństwo. Podczas rozpalania pieca musimy zachować warunki bezpieczeństwa – wylatujący żar może spowodować pożar. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane (groźba zaczadzenia). Trzeba pamiętać o umieszczeniu specjalnego wykrywacza dwutlenku węgla i obowiązkowych przeglądach kominiarskich, a także czyszczeniu pieca z sadzy oraz komina.

Plusy ogrzewania klimatyzacją:

  1. Dotacja za urządzenie OZE.
  2. Prawie bezobsługowe urządzenie.
  3. Możliwość zdalnego sterowania klimatyzacją, regulacja parametrów pracy.

Prywatnie od 5 lat użytkuję klimatyzację, którą ogrzewam mieszkanie. Nie wyobrażam sobie powrotu do ogrzewania węglem w piecach kaflowych. Lubię mieć ciepło w mieszkaniu (średnio 22-24 stopni) w okresie zimowym. Koszt ogrzewania klimatyzacją jest równoważny z kosztem 2 ton węgla. Wartości te dotyczą mieszkania o powierzchni 90 m2 (parter, zimna piwnica, kamienica narożna nieocieplona).

Na własnym przykładzie jestem w stanie polecić Wam ogrzewanie klimatyzacją jako alternatywę do pieców kaflowych.


Opracowanie
ET EWA TYSZKO

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 737 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: