Jak zaprojektować inteligentny system alarmowy?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Elswar nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Elswar

Jak zaprojektować inteligentny system alarmowy?

Autor: Elswar, publikacja: 2011-07-04

Policyjne statystyki wskazują, że w okresie letnim dokonuje się najwięcej włamań. Ogromne straty finansowe spowodowane utratą komputerów, dokumentacji lub towaru nie muszą mieć miejsca pod warunkiem, że nasz system alarmowy będzie skuteczny.

Urlop wakacyjny to idealna okazja dla złodzieja. Podczas nieobecności właścicieli najczęściej dostają się do pomieszczeń przez drzwi balkonowe lub okna. Podstawą zatem jest montaż inteligentnego systemu alarmowego oraz ubezpieczenie firmowe dobytku. Kwestią kluczową jest dopasowanie systemu alarmowego do swoich potrzeb.

System alarmowy sklasyfikowany

W celu ustalenia indywidualnych czynników zagrażających firmie warto odpowiedzieć sobie na pytanie: na ile procent szacujemy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji i co do nich zaliczamy?

Cztery klasy systemów alarmowych:

 • Klasa I - ryzyko włamania lub kradzieży jest niewielkie – zakładasz, że intruz który spróbuje wtargnąć na twój teren jest mało doświadczony w temacie alarmów i będzie posiadał proste narzędzia.
 • Klasa II - włamywacz posiada wiedzę na temat alarmów, zakładasz, że może posiadać specjalistyczne narzędzia (miernik uniwersalny czy klucze metryczne).
 • Klasa III - intruz posiada rozległą wiedzę na temat stosowanych systemów alarmowych oraz dysponuje niezbędnym wyposażeniem elektronicznym.
 • Klasa IV - włamywacz może mieć możliwość zaplanowania przestępstwa, a jego wyposażenie może wiązać się z całą gamą sprzętu umożliwiającego włamanie.

Z kablami czy bez?

Możliwości wyboru są dwie – zabezpieczenia przewodowe lub bezprzewodowe. Systemy przewodowe zazwyczaj montuje się w nowo budowanych obiektach jeszcze nieotynkowanych, co pozwala ukryć przewody. System ten można także zamontować w gotowych biurowcach, co wiąże się jednak z montażem odpowiednich listew lub wykuciem szczelin w ścianach. Dlatego lepszym rozwiązaniem okaże się system bezprzewodowy. W prawdzie systemy przewodowe są tańsze, ale trzeba wziąć pod uwagę czas montażu oraz robociznę, co podwyższa końcowy koszt.

Inteligentny sposób na złodzieja

Podczas zakupu alarmu należy zwrócić uwagę na tak zwane manipulatory (system sterowania):

 • piloty
 • panele montowane w ścianach
 • panele LCD
 • klawiatury sensoryczne

Dwie pierwsze opcje są najbardziej popularne, natomiast dwie następne coraz częściej są polecane przez ekspertów ze względu na brak występowania usterek oraz chęć szybkiego sprawdzenia dostępnych funkcji i wyświetlanych komunikatów.

Alarm nie tylko antywłamaniowy?

Obecnie system alarmowy łączy dwie funkcje – ochronę i inteligentną pomoc w zarządzaniu biurem. Sterowanie dostępnymi funkcjami możliwe jest poprzez jeden panel administracyjny zamieszczany na przykład na ścianie. Jeden przycisk powoduje włączenie lub wyłączenie alarmu, zasunięcie rolet czy tez ustawienie odpowiedniej temperatury. Wyposażenie inteligentnego systemu alarmowego w czujniki zalania wodą oraz zawór odcinający pozwolą ochronić firmę przed awarią hydrauliczną. Inteligentny system wykryje również obecność niebezpiecznych gazów. Powiadomi a zarazem rozpocznie wentylację pomieszczeń.

Pod czujnym okiem alarmu

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników. Najpopularniejsze są czujniki ruchu na podczerwień. Te, które posiadają czujniki dwóch rodzajów – na podczerwień i mikrofale – są stosowane w miejscach, w których zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie, a jednocześnie uniknięciu fałszywych alarmów ruchowych. Stąd są one mniej popularne.

Z kolei w ramach okiennych i framugach najczęściej montuje się czujniki magnetyczne. Przy drzwiach zamkniętych czujniki znajdują się obok siebie, natomiast przy próbie oddzielenia ich (otwarcia okna lub drzwi) uruchamia się alarm.

Sygnał zwiastujący zagrożenie

Sygnalizator informujący o zagrożeniu może być dźwiękowy lub łączący dźwięk i światło. Różnią się one:

 • natężeniem światła,
 • natężeniem dźwięku,
 • wielkością,
 • sposobem zasilania.

Najlepiej wybrać takie z własnymi akumulatorami, co sprawia, że działają one również w momencie przecięcia przewodów.

W drodze po ubezpieczenie

Włamania stanowią 50% wszystkich odszkodowań za szkody majątkowe wypłacane co roku przez firmy ubezpieczeniowe. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone jednak, gdy ubezpieczyciel stwierdzi brak systemu alarmowego. Inwestycja we właściwe zabezpieczenie majątku to kluczowa kwestia względem ochrony własnego czy firmowego mienia.

Źródło: www.elswar.pl

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 839 675 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: