Blacha elewacyjna – rodzaje, montaż. Ile kosztuje elewacja z blachy?

Jeszcze do niedawna blachę stosowano przede wszystkim jako pokrycie dachowe, a elewacje z blachy chroniły ściany zewnętrzne budynków przemysłowych. Nowoczesne blachy elewacyjne są alternatywą dla tynku – i coraz częściej zdobią i chronią ściany fasadowe. Surowy design blachy podkreśla nowoczesny styl, ale to nie wszystko: na rynku dostępne są też m.in. blachy elewacyjne drewnopodobne, panele elewacyjne z blachy i wygodne w montażu kasetony. Co wybrać?

Metalowa elewacja to nie nowość – takie rozwiązanie jest bardzo popularne w przypadku budownictwa obiektowego. Dlaczego zatem akurat teraz nastała moda na elewację z blachy w nowoczesnych domach jednorodzinnych? To proste: projektanci coraz częściej upraszczają bryły budynków, stawiając na estetykę i minimalizm.

Domeną nowoczesnych domów są duże przeszklenia, brak elementów dekoracyjnych, skosów i załamań – bryła budynku często składa się z prostych płaszczyzn. Takie ściany zewnętrzne to idealne miejsce na zastosowanie blachy.

Czytaj też: Rodzaje okien

Blachy elewacyjne – rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje blach elewacyjnych:

  • blachy elewacyjne stalowe – najpopularniejszy typ elewacji z blachy; trwałość blach stalowych szacowana jest na ok. 40-50 lat; materiał ten musi być jednak odpowiednio zabezpieczony (stosowane są specjalne powłoki ochronne - w tym również powłoki organiczne, takie jak poliester, pełniący też funkcję dekoracyjną); na trwałość wpływają też czynniki zewnętrzne oraz grubość blachy;
  • blachy elewacyjne cynkowo-tytanowe – jak nazwa wskazuje: ten typ materiału do wykończenia elewacji powstaje ze stopu cynku i tytanu; blachy cynkowo-tytanowe są bardzo trwałe (ich trwałość szacowana jest na ok. 80-120 lat – w zależności od warunków atmosferycznych, bez konieczności konserwacji); warto wiedzieć, że z czasem blachy cynkowo-tytanowe ulegają patynowaniu – patyna stanowi naturalną warstwę ochronną, a przy okazji nadaje elewacji oryginalnego wyglądu (to na tyle ciekawy efekt, że na rynku dostępne są blachy elewacyjne cynkowo-tytanowe sztucznie patynowane).

Blacha fasadowa na ścianie zewnętrznej – co wybrać?

nowoczesny dom z elewacją z blachy na ścianach zewnętrznych w żółtym kolorze

Blachy kojarzą się z kolorem szarym – i odcieniami szarości. W tej kwestii na rynku również doszło do rewolucji – wykończenie ścian zewnętrznych blachą nie ogranicza się już do jednego typu i koloru. Dostępne są różne rodzaje powłok, kształtów i faktur. Podstawowy podział blach stosowanych do wykończenia elewacji – ze względu na kształt:

  • blachy elewacyjne trapezowe,
  • blachy płaskie,
  • blachy faliste (profilowane w różny sposób).

Alternatywy dla blachy elewacyjnej to inne nowoczesne materiały wykończeniowe:

Blachy elewacyjne – montaż i często stosowane formy

Blacha elewacyjna dostępna jest też w kilku formach do wyboru:

  • kasetony – najczęściej ich montaż polega na przytwierdzeniu blachy do specjalnych profili nośnych, które są częścią systemu mocowania;
  • blachy płaskie – dostępne w kilkumetrowych arkuszach lub dłuższych zwojach; w tym przypadku montaż polega na zastosowaniu systemowego rusztu (dostępne są ruszty drewniane, aluminiowe i stalowe); rodzaj rusztu dobierany jest do rodzaju okładziny, przed montażem konieczne jest wykonanie niezbędnych obliczeń i rozłożenie na płaszczyźnie ścian schematu instalacji;
  • panele blaszane elewacyjne – mocowane są do rusztów stabilizujących za pomocą śrub lub/i nitów.

Jaki materiał i rodzaj blachy wybrać? Przed wyborem warto skonsultować się z ekspertem – szczególnie cenne mogą być rady osoby doświadczonej nie tylko w wykonywaniu prac elewacyjnych, ale też doświadczonej w projektowaniu.

Elewacje - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 791 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Elewacja z blachy – cena

Na cenę blachy elewacyjnej (i robocizny) wpływa wiele czynników – od rodzaju blachy i typu powłoki (do wyboru są m.in.: gruboziarnisty mat, poliester połysk, powłoka alucynkowa, powłoka ocynkowana), przez kolor i efekt (np. blacha drewnopodobna), aż po system montażowy i format blachy. Dlatego przed montażem warto skorzystać z niezobowiązującej konsultacji i wyceny z ekspertem lub firmą wykonującą tego typu instalacje.

Jaki jest orientacyjny koszt elewacji z blachy? Płaskie blachy powlekane kosztują od 40 do 100 zł za m kw., ceny paneli paneli elewacyjnych z blachy to ok. 40-250 zł.

Blachy elewacyjne – FAQ

Czy blachy elewacyjne nagrzewają budynki latem?

Blacha elewacyjna – wbrew często powtarzanym mitom – wcale nie nagrzewa budynków w letnie dni i nie sprawia, że w pomieszczeniach jest duszno. Barierą zapobiegającą nagrzewaniu jest wełna termoizolacyjna.

Czy blachę elewacyjną można kłaść na drewniany dom?

Położenie elewacji z blachy na drewnianych ścianach może doprowadzić do ich gnicia. W takim przypadku zaleca się zastosowanie materiału termoizolacyjnego (po wcześniejszym usunięciu istniejącej szalówki). Podkładem może być np. wełna mineralna.

Czytaj więcej: Elewacje drewniane i z elementami drewna – rodzaje, ceny

Na jakich budynkach można stosować elewację z blachy?

Elewacja z blachy dawniej była domeną dużych magazynów, budynków przemysłowych i pomieszczeń gospodarczych, ale dziś blacha stosowana jest do wykończenia ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych.

W jakim projekcie warto wykorzystać blachę? Wszystko zależy od projektu – w nowoczesnych koncepcjach blacha sprawdza się idealnie (z uwagi na swoją surowość), nieco mniej może pasować do tradycyjnych brył. Elewacji z blachy nie zaleca się też stosować w przypadku skomplikowanych brył (z powodu trudności dostosowania i docięcia materiałów).

Sprawdź: Elewacje – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od elewacji domów

Więcej poradników o elewacjach

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty