elektryk łączy przewody w puszkach elektrycznych po wymianie instalacji elektrycznej -  w 2021

Wymiana instalacji elektrycznej – cena. Jaki jest koszt wymiany starej instalacji?

Wymiana instalacji elektrycznej – cena. Jaki jest koszt wymiany starej instalacji?

Jeśli problemem jest spalona lub stara instalacja elektryczna, to mamy wybór: remont lub wymiana. Ważne są szczegóły – w niektórych przypadkach z powodu przestarzałego standardu wykonania instalacji elektrycznej nie jest możliwa przebudowa czy prosta wymiana skrzynki bezpiecznikowej. W takiej sytuacji cena za wymianę wszystkich elementów instalacji będzie porównywalna do wykonania nowej instalacji (a często nawet większa – dochodzą koszty demontażu). Ile kosztuje i ile trwa wymiana starej instalacji elektrycznej w mieszkaniu o powierzchni ok. 50 m kw. i domu 150 m kw.? Bardziej opłaca się modernizacja instalacji elektrycznej czy całkowita wymiana elektryki i skrzynki?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 6min

Często jest tak, że wymiana instalacji elektrycznej wiąże się jednocześnie z rozbudową schematu i projektu. Koszt wymiany instalacji zależy więc również od tego, czy w planach mamy wykorzystanie 1:1 wcześniejszej infrastruktury (i czy jest to możliwe, np. rozplanowanie nowego okablowania w oparciu o układ już ułożonych w murach rur na kable elektryczne).

Jeśli w większości punktów elektrycznych można skorzystać z tego, co oferuje stara instalacja – to sama wymiana elektryki w domu czy mieszkaniu nie będzie tak kosztowna, jak w przypadku konieczności demontażu, planowania i montowania wszystkiego od nowa.

Dodatkowy demontaż, adaptacja do nowej instalacji, przygotowanie schematu instalacji elektrycznej i projektu (w postaci nowego rysunku technicznego) – każde z tych zadań będzie zwiększać kosztorys. Warto pamiętać, że wpływ na cenę ma również rodzaj starej instalacji – jeśli jest wykonana typowo (czyli pod tynkiem), a wszystkie kable są zatynkowane, to wymiana wiąże się z kuciem wszystkiego od nowa (warto dowiedzieć się więcej o rodzajach instalacji, w tym o instalacji bezpuszkowej).

Jaki jest koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50m2?

Na cenę wymiany elektryki w mieszkaniu wpływa sporo czynników. Koszt wymiany instalacji w mieszkaniu mieści się w przedziale od 3 tys. zł do kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych.

  • jeśli mamy do czynienia ze standardowym mieszkaniem 50 m kw.: 3 gniazdka w pokoju, mieszkanie 2- lub 3-pokojowe, całkowity koszt wymiany instalacji wyniesie ok. 3 000 zł;
  • sama robocizna przy wymianie instalacji, to ok. 55 zł za punkt (plus materiały);
  • montaż lub wymiana instalacji elektrycznej na rynku wtórnym wiążą się najczęściej z przerobieniem instalacji 1-fazowej na 3-fazową. W takim przypadku trzeba np. dodatkowo bruzdować ściany; jeśli tynku w starym mieszkaniu jest za mało, to może być konieczne dodatkowe kucie cegieł lub żelbetonu; ostatnia z wymienionych opcji jest najbardziej problematyczna i może znacząco podnieść koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu – całkowity koszt wymiany w takim przypadku wyniesie ok. 4 000 zł – i więcej;
  • w niektórych przypadkach elektryk może podjąć decyzję o pozostawieniu starej instalacji (z uwagi na wysokie koszty jej demontażu) – i tworzenie od razu bruzd, w których umieszczone zostanie nowe okablowanie.

Wymiana instalacji elektrycznej – czy można przebywać w mieszkaniu?

elektryk wierci otwory pod puszki elektryczne

Zaleca się, aby w czasie całkowitej wymiany instalacji elektrycznej (z kuciem ścian i położeniem nowego okablowania) lokatorzy nie przebywali w mieszkaniu. Duży wpływ na czas pracy i koszty ma również to, czy mieszkanie jest użytkowane i umeblowane.

W takiej sytuacji wszystkie prace przebiegają etapami (meble są przenoszone z pomieszczenia do pomieszczenia i dodatkowo zabezpieczane), co może wydłużyć czas wymiany instalacji (i zwiększyć koszt całkowity).

Zdarza się oczywiście tak, że elektryk lub firma specjalizująca się w wymianie elektryki w mieszkaniach pracuje przy lokatorach przebywających na miejscu (czasami to nawet wskazane – w przypadku drobnych zmian lub wymiany pojedynczych punktów oświetleniowych czy gniazdek).

Ile trwa wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw.?

Na czas trwania wymiany elektryki w mieszkaniu wpływają czynniki wpływające na koszt. Wymiana instalacji w mieszkaniu (w podstawowym zakresie) może trwać ok. 3-5 dni (krócej gdy mieszkanie jest puste). W niektórych przypadkach prace mogą się wydłużyć do 7-14 dni roboczych.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej vs koszt nowej instalacji elektrycznej

Często koszty wymiany instalacji są większe niż położenia nowej elektryki od podstaw. Wszystko zależy oczywiście od układu, preferencji klienta, czy zamieszkuje w tym czasie lokal, czy pozostają tylko puste ściany. Niektórzy wymieniają instalacje w całym mieszkaniu, ale robią to przy ogólnym remoncie (nie ma wówczas problemu z bruzdami, po ekipie montującej elektrykę do działania przystępuje ekipa od tynkowania). W takiej sytuacji wszystko przebiega szybko i sprawnie.

Niektóre firmy zajmujące się elektryką mają w ofercie opcję wykonania drobnych prac – takich, jak tynkowanie czy zabezpieczenie przed malowaniem (wpływa to jednak na koszt wymiany instalacji).

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 665 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w domu 100-150 m kw.

Przekładając koszty na liczbę punktów, można łatwo wyliczyć, że wymiana instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (przyjmując ceny wymiany elektryki w mieszkaniach 50 m kw.) powinna wynosić ok. 9-10 tys. zł. To jednak nie takie proste:

  • instalacja elektryczna w domu jest zazwyczaj bardziej złożona i rozbudowana od tej w mieszkaniu;
  • koszt samej rozdzielni to ok. 2 000 zł;
  • ochronnik w domu trzeba założyć samodzielnie (dodatkowa praca i koszty, w mieszkaniach dba o to administracja);
  • na cenę wpływa również materiał, z którego wykonany jest dom (np. domy drewniane – stelaż drewniany, wszystko przykryte płytami; dom z cegły – konieczne dodatkowe bruzdowanie; dom z bali – instalacja elektryczna na wierzchu;
  • cena wymiany instalacji zależy też od tego, czy w ścianach domu są rurki, czy trzeba wszystko wykuwać.

Koszty wymiany instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 100 m kw. wynosi ok. 8-10 tys. zł, w domu 150 mkw – 13-15 tys. zł.

Ile trwa wymiana instalacji elektrycznej w domu?

O ile wymiana instalacji w niewielkim domu (przy prostej instalacji) trwa ok. 3-4 dni, o tyle w przypadku rozbudowanej instalacji (z alarmami lub elementami inteligentnego domu), czas trwania może wydłużyć się do miesiąca. W przypadku wymiany standardowej instalacji w domu 150 m2 można przyjąć ok. 14 dni roboczych.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco