Pompy ciepła i klimakonwektory – doskonałe rozwiązanie
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ECOTECHNIK Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ECOTECHNIK Sp. z o.o.

4

Pompy ciepła i klimakonwektory – doskonałe rozwiązanie

Autor: ECOTECHNIK Sp. z o.o., publikacja: 2021-01-26

Klimakonwektory – czym są i jak działają? W naszych realizacjach często je stosujemy, ponieważ przy współpracy z pompami ciepła rozwiązują nam dwa problemy, tj. ogrzewania i chłodzenia.

Firma od pomp ciepła i klimakonwektorów

Klimakonwektor – konstrukcja

Klimakonwektor składa się z wymiennika ciepła i wentylatora.

Czynnik przepływający przez wymiennik (podobnie skonstruowany jak wymiennik w klimatyzatorze) rozgrzewa jego powierzchnię lub schładza, a wentylator wymusza przepływ powietrza przez jego przekrój.

Klimakonwektor a ogrzewanie

Klimakonwektory w przeciwieństwie do zwykłych grzejników nie potrzebują być zasilane wodą o wysokiej temperaturze. Parametr 35°C w zupełności wystarcza do ogrzania pomieszczenia nawet do temperatury 28°C.

Wbudowany sterownik elektroniczny steruje pracą wentylatora i zaworu regulacyjnego dopuszczającego czynnik (woda w układzie grzewczym) do wymiennika. Sprawia to, że nastawiona wartość temperatury jest dokładnie utrzymywana, a pomieszczenie nie jest przechłodzone ani przegrzane. Po osiągnięciu wartości żądanej wentylator jest wyłączany.

Klimakonwektor a chłodzenie

W ten sam sposób jest rozwiązywany proces chłodzenia. Co ciekawe, do tego nie jest potrzebna druga instalacja. Nasze pompy ciepła w zimie ogrzewają budynek, a w lecie go chłodzą. Pompa ciepła jest w zasadzie agregatem wody lodowej – w lecie można ją przełączyć na tryb chłodzenia i zacznie wytwarzać wodę o temperaturze 6°C.

Oczywiście zimnej wody nie puszczamy na system ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Dlatego że po pierwsze jest to dyskomfort (zimna podłoga), a po drugie – nawet ważniejsze – może nastąpić kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni. Przy klimakonwektorze w trybie chłodzenia musimy pamiętać, że na powierzchni jego wymiennika będzie kondensować się para wodna i w związku z tym musimy do niego podłączyć układ odprowadzenia skroplin, jak z tradycyjnego klimatyzatora.

Klimakonwektor – zastosowanie

Klimakonwektorami możemy zastąpić każdy zwykły grzejnik. Nasza firma stosuje takie rozwiązania podczas termomodernizacji budynków, gdzie zamieniamy tradycyjne źródła ciepła na pompy ciepła, a nasi klienci chcą dodatkowo wykorzystać pompę ciepła w okresie letnim w celu klimatyzowania domu.

Klimakonwektory – rodzaje

Klimakonwektory mają róże budowy i zastosowanie. Mogą być w wersji montowanej przy podłodze, na ścianie (naścienne), w suficie (kasetonowe oraz kanałowe, do całkowitej zabudowy nad sufitem, gdzie nawiew jest rozprowadzany za pomocą kanałów nawiewnych).

Klimakonwektory – cena

Ceny klimakonwektorów są uzależnione od ich wielkości, a także od dodatkowego doposażenia.

Klimakonwektor, który często zamieniamy z grzejnikami, kompletny ze sterownikiem i zaworem, to koszt ok. 2500 zł. Jego moc grzewcza równa się ok. 3,5 kW. Czy to dużo, czy mało? Dla porównania grzejnik o takiej mocy grzewczej zasilany parametrem 45°C to koszt ok. 2000 zł, a jego gabaryty wynoszą: wysokość 60 cm, a długość nawet ponad 2 m. Mało komu coś takiego podoba się na ścianie.

Druga sprawa, że za pozostałą różnicę 500 zł nie kupimy klimatyzatora split, nie wspominając nawet o kosztach montażu. Poza tym nawet gdyby, to agregat zewnętrzny tego splita trzeba gdzieś powiesić na zewnątrz na elewacji.

Pompa ciepła zainstalowana dla całego domu rozwiązuje problem dodatkowych inwestycji w system klimatyzacyjny.

Klimakonwektory – zalety i wady

Zaletą jest na pewno wysoka sprawność grzewcza przy niskim parametrze zasilania, a i możliwość chłodzenia przy wykorzystaniu tej samej (starej) instalacji w domu.

Za wadę niektórzy mogą uznać fakt, że jednak w środku pracuje wentylator.

Mamy także klimakonwektory, które nie wymagają pracy wentylatora. Dobrej klasy urządzenia mają wentylatory w wykonaniu inwerterowym (płynna regulacja obrotów), a my dobieramy je tak, żeby pełna wydajność grzewcza lub chłodnicza była zapewniona już na najniższym biegu. Klimakonwektor tak dobrany jest praktycznie niesłyszalny.

Ważne jest też, żeby pilnować czystości filtrów powietrza, bo zakurzone sprawiają, że przepływ powietrza jest tłumiony, a co się z tym wiąże – praca głośniejsza.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 350 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji